Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Detektor lži a iné metódy hľadania klamstva

Zdroj: © Server.sk, redaktor: babs, pridané: 27.11.2012

Vedieť čítať reč tela len z jeho držania a pohybov bola do 60. rokov 20. storočia pokladaná skôr za intuíciu. Potom psychológovia začali skúmať neverbálnu komunikáciu.
Detektor lži a iné metódy hľadania klamstva
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Vedieť čítať reč tela len z jeho držania a pohybov bola do 60. rokov 20. storočia pokladaná skôr za intuíciu. Potom psychológovia začali skúmať neverbálnu komunikáciu a v roku 1971 napísali knihu od Juliusa Fasta. V súčasnosti sa využíva v technike vypočúvania.

Detektor lži

Detektor lži je objektívny stroj, ktorý meria odpoveď tela na stres. Test funguje takým spôsobom, že sa pripevnia dve doštičky k prstom, ktoré merajú elektrický odpor kože. Ak človek klame, začne sa potiť, čím sa odpor znižuje. Testovaná osoba má okolo ramena obvinutú manžetu tlakomera, aby bolo možné zmerať zvýšenie hodnoty krvného tlaku a pulz, čo značí stres. Ťažké dýchanie prezrádza úzkosť, ktoré merajú dva pneumografy uviazané okolo hrudníka. Všetky údaje sa zbierajú pomocou rozhrania, cez ktoré ho počítač vyhodnocuje.

Pri testovaní musí skúšajúci položiť sériu obyčajných otázok, pri ktorých sa vyhodnotí východisková čiara pre každé meranie. Slúži na porovnanie s otázkami týkajúcich sa trestného činu. Prax ale nie je ružová. Odpovede nie sú vždy jasné a jednoznačné. Výsledok môže ovplyvniť množstvo faktorov ako požitie alkoholu alebo drog, dokonca aj hlad. Patologickí klamári ho dokážu podviesť a s využitím jednoduchých trikov ako napríklad zahryznutie do jazyka alebo iné spôsobenie bolesti môžu ovplyvniť odpoveď. Okrem toho môže skúšajúci zle interpretovať výsledky. Pred súdom sa detektor lži nevyužíva ako priamy dôkaz ak nie sú iné dodatočné dôkazy. Podozrivý človek sa na druhej strane môže zľaknúť jeho reputácie a to ovplyvní jeho výpoveď.

EEG

Elektroencefalograf (EEG) je novšia technika pomocou ktorej vedci od 30. rokov 20. storočia skúmajú elektrické vlny prebiehajúce mozgom počas rozmýšľania. Vedci sa sústreďujú na vlnu P300, ktorá sa objavuje, keď niečo rozpoznávame. Jedna organizácia spolupracovala s FBI a CIA na vývine testu s prezývkou „odtlačky prstov v mozgu“. Test monitoruje vlnu P300, zatiaľ čo si osoba prezerá obrázky alebo slovné spojenia, ktoré môžu, ale nemusia súvisieť s miestom činu. Záblesk poznania – vedomie viny spôsobí zmenu v mozgu, čo EEG hneď zaznamená. Oproti obyčajnému detektoru lži je ho ťažšie oklamať, pretože ľudia s pocitom viny nemôžu zastaviť svoju reakciu. Na snímanie sa používa len jednoduchá čelenka. Póly na nej zaznamenávajú vlny EEG a odpovede sú monitorované pomocou počítača.

Okrem týchto metód sú dnes dostupné aj novšie techniky, ako napríklad magnetická rezonancia. Plocha, ktorá premýšľa, sa farebne zvýrazní, preto zatiaľ poskytuje len jednoduchý test pravdy.

Kriminalistická fonoskopia

Experti z forenznej fonoskopie sa osem rokov vzdelávajú na poly lingvistiky a fonetiky a potom začnú pomáhať pri riešení prípadov. Z hlasu dokážu rozoznať vek, pohlavie a rasu alebo priradiť hlasovú nahrávku nejakému človeku. Graf meria silu zvuku a znázorňuje ich. Forenzní fonetici sa nevenujú len hlasovým stopám. Merajú stres pomocou otrasov v reči, aj keď to nie je najhodnovernejší spôsob zisťovania klamstiev.

Ako fyzicky rozoznať klamstvo?

Ľudia majú pri rozprávaní klamstiev rozličné zvyky. Najčastejšie si siahajú na pery, nos alebo krk. Ústa majú stiahnuté, zuby zaťaté. Môžu mať založené ruky, čo značí odpor alebo odstup. Fyzicky zaberajú menej priestoru, akoby sa utiahli do seba. Ľudia sú čitateľní a zistiť či niekto klame alebo nie, nie je až také zložité. Chce to len prax a cvičené oko.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Peter
pred rokom a pol
Akurát si prezerám na internete vyšetrenia a skúsenosti ľudí s vyšetrením na detektore lži. Ja osobne mám priamu skúsenosť s vyšetrením na detektore lži. U nás vo firme na našom úseku sa vyšetrovala krádež peňazí a celkovo sme dobrovoľne išli na detektor 4. Z toho jeden kolega klamal na detektore, čo aj výsledky nakoniec ukázali, potom sa aj sám priznal ku krádeži. Na slovensku som sa dopátral, že je niekoľko odborníkov, ktorí vyšetrenie poskytujú, my osobne sme boli v Bratislave u jedného pána a môžem len odporučiť. Stránku majú www.detektor-lzi.sk

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
jozko
pred 4 rokmi
Vedieť čítať reč tela len z jeho držania a pohybov bola do 60. rokov 20. storočia pokladaná skôr za intuíciu. Potom psychológovia začali skúmať neverbálnu komunikáciu. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/technologie/detektor-lzi-a-ine-metody-hladania-klamstva/

Detektor lzi je dobrá vec ale keď tam idete S manželkou tak vás pošlú von A ona je tam sama vy neviete či sa ona S doktorom dohodne no mňa to vôbec nepresvedčil o iba sklamalo ukázal nejaký test že najprv klame potom nie A záver že vraví pravdu keď ja som nevidel priebeh tak som sa mohol popitat aj kamaráta či má podvádza A bolo by to lacnejšie nás Pezinok je už taký
Fotografia
Lukáš
pred 4 rokmi
Detektor lži je fakt spoľahlivá metóda, ktorá sa nedá oklamať. A pokiaľ ste aj videli v televízii rôzne triky na jeho oklamanie, tento článok vás presvedčí o tom, že sú nepoužiteľné http://www.argoasecurityeu.com/blog/ako-oklamat-detektor-lzi-myty/
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Pokračovanie z cyklu Radosť zo života
pred 8 rokmi
Prinášame vám exkluzívny rozhovor s maďarskou rockovou legendou - Pokolgép.
pred 7 rokmi
Limitovaný model Abarth Punto Scorpione sa bude dodávať len s čiernou karosériou
pred 5 rokmi
Nový Continental GT V8 S Convertible bude mať svetovú výstavnú premiéru 10. septembra 2013 na 65. Internationale Automobil-Ausstellung (IAA) vo Frankfurte nad Mohanom.
pred 3 rokmi
Muži majú svoj rozum, ženy svoju taktiku.
pred 3 rokmi
Jiří Antonín Benda svoje najlepšie roky strávil v berlínskej dvornej kapele kráľa Fridricha II. a na pozícii dvorného kapelníka v Gotei.
pred 7 rokmi
Predlohou 30teho celovečerného filmu Walt Disney Pictures sa stala klasická romantická rozprávka, ktorá už celé roky priťahuje rozprávkarov i filmárov na celom svete.
pred 7 rokmi
ACTA v súčasnej podobe neprináša okrem represívnych opatrení aj efektívne a pozitívne zmeny v lepšej ochrane práv duševného vlastníctva.