Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo sa stane, keď nad nami roboti zvíťazia

Zdroj: NewScientist, redaktor: dom, pridané: 29.08.2011

Ľudský mozog k tomu najkomplikovanejšiemu čo poznáme. Nechápeme ho však ako nič iné ako stroj z mäsa a kostí...
Čo sa stane, keď nad nami roboti zvíťazia
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Ľudský mozog je úžasný. Patrí k tomu najkomplikovanejšiemu čo poznáme. Nechápeme ho však ako nič iné ako stroj z mäsa a kostí, čo znamená, že by sme mohli postaviť stroje, ktoré ich budú napodobňovať.

Bude trvať veľmi dlho, kým bude vyvinutá umelá inteligencia (AI) na ľudskej úrovni. Predpokladá sa, že významný pokrok v tejto oblasti nastane okolo roku 2050. Prvý raz nebudeme najinteligentnejšie tvory na planéte, a to bude mať ďalekosiahle dôsledky. V roku 1993 matematik a autor sci-fi Vernor Vinge povedal, že tento bod bude akýmsi zlomovým bodom, ktorý zmení svet. Čo to znamená pre nás to nikto nevie. "Je to akoby sa chrobáky snažili predpovedať budúcnosť ľudskej technológie," tvrdí Ben Goertzel, vedúci open-sourcového projektu vytvorenia AI.
 
To však nezastavuje ľudí k vytváraniu možných scenárov. Je možné, že AI nás vyhubí, čo sa zdá pravdepodobné, ak budú prví roboti skonštruovaní vo vojenských laboratóriách. Fyzik a spisovateľ David Deutsch tvrdí, že aby sme tomuto zabránili, mali by sme AI začleniť do existujúcich inštitúcií. Ako by sme však konkurovali rýchlejším a inteligentnejším stvoreniam schopným pracovať bez únavy 24 hodín denne 7 dní v týždni bez toho, aby sa unavili alebo ochoreli? V krátkej dobe by prekonali všetky naše vedecké, technologické a umelecké úspechy.

Jeden dôvod na optimizmus je ten, že pravdepodobne nezostanú na Zemi. 1000 ročná cesta na Epsilon Eridani sa nemusí zdať taká dlhá, ak sa dokážu na taký čas vypnúť. "Pravdepodobne sa im bude dariť lepšie vo vesmíre, kde je superchlad," tvrdí Goertzel.

To znamená že v skutočnosti nie sme odsúdení na boj s AI o energiu a zdroje, súboj, ktorý by sme pravdepodobne nevyhrali. Galaxia čaká na kolonizáciu a to ich môže presvedčiť k tomu, aby našu malú planétku nechali na pokoji a vydali sa k hviezdam. Môžu byť od nás takí odlišní ako sme my od mravcov, alebo môžu považovať Zem za akúsi prírodnú rezerváciu.

Väčšine ľudí to, že nie sme vrcholom života na Zemi prekážať nebude. Budú naďalej žiť a tvoriť, aj keď ich diela budú v porovnaní s dielami strojov na nízkej úrovni.

Pre Goertzela je najlepším scenárom to, že AI nám poskytne možnosť zostať takí akí sme, alebo šancu postupne sa transformovať na niečo viac. "Zostať človekom a zomrieť, alebo sa transformovať na takmer nesmrteľnú superinteligenciu, to je výber."Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Ingolstadtská limuzína po úpravách v dielňach tuningovej spoločnosti v Kemptene nesie označenie Abt AS7.
pred 7 rokmi
Začiatkom januára vydal David Bowie pri príležitosti svojich 66-narodenín prekvapivo a bez predchádzajúceho ohlásenia svoj nový singel Where Are We Now?
pred 8 rokmi
Ešte žiadny slovenský spisovateľ nedosiahol to, čo Táňa Keleová-Vasilková. Milión predaných kníh!
pred 6 rokmi
Suzuki Celerio oslávi európsku premiéru na 84. medzinárodnej automobilovej výstave v Ženeve.
pred 8 rokmi
Nedeľa 29. januára je Medzinárodným dňom bez internetu, heslo aktívnych na tento víkend znie: "Odhlás sa a vráť sa do reality!"
pred 9 rokmi
Kultový režisér Guillermo del Toro je podpísaný ako scenárista a producent pod mysterióznym hororom s rozprávkovými prvkami Nebojte sa tmy.
pred 5 rokmi
Sedemročná Libby Day (Charlize Theron) prežila ako jediná brutálne vyvraždenie svojej rodiny.
pred 10 rokmi
Pitie alkoholu je dnes celkom bežné.