Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Anti-laser dokončený

Zdroj: NewScientist, redaktor: neuvedený, pridané: 01.03.2011

Vedci vyvinuli anti-laser, laser ktorý svetlo pohlcuje namiesto toho, aby ho vyžaroval.
Anti-laser dokončený
Zdroj obrázku: NewScientist
 

Vedci vyvinuli anti-laser, laser ktorý svetlo pohlcuje namiesto toho, aby ho vyžaroval.

Laser vytvára svetlo tak, že produkuje fotóny odrážajúce sa vo vnútri špeciálneho materiálu zosilňujúceho svetlo predtým ako lúč opustí zariadenia. V roku 2010 Douglas Stone spolu s kolegami z Yalskej univerzity vymyslel spôsob akým obrátiť proces, pričom materiál svetlo absorbuje namiesto toho aby ho vyžaroval.

Vedci vypočítali, že ak použijú svetlo-absorbujúci materiál ako kremík, tak ak budú laserové lúče na určitých vlnových dĺžkach namierené priamo na seba, budú sa rušiť. Hui Cao z Yalu to úspešne vyskúšal len na 110-mikrometrovom kúsku kremíka.

Kremík pohltil 99,4% infračerveného svetla pri vlnovej dĺžke 998,5 nanometru, pričom energia sa premenila na tepelnú. „Teória a experiment sa takmer zhodovali. Nemohli sme si želať lepšie výsledky,“ povedal Stone.

Počítače budúcnosti môžu používať svetlo na účinné prenášanie signálu medzi procesorovými čipmi. Anti-lasere by mohli byť použité na regulovanie intenzity svetla, alebo na konverziu svetelných signálov do elektronickej formy.
Anti Laser
Anti Laser, Image: Science/AAAS

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Apple zo zisku v zahraničí v objeme 36,8 mld. USD v uplynulom fiškálnom roku, ktorý sa v USA skončil 29. septembra, odviedol dane v sume 713 mil. USD, čiže na úrovni 1,9 %.
pred 4 rokmi
Počas uplynulého desaťročia vzrástol počet konizácií u žien na Slovensku minimálne 11-násobne.
pred 7 rokmi
Na kompilácii, ktorá by sa na trh mala dostať v máji, bude dvanásť vybraných skladieb z jej štyroch štúdiových nahrávok a tri novinky.
pred 4 rokmi
ZAVEDIE NÁS DO SVETA AUTISTOV.
pred 7 rokmi
Wal-Mart spustil predaj digitálnej hudby v roku 2003 v snahe konkurovať vtedajšej novinke z dielne spoločnosti Apple - internetovému obchodu iTunes.
pred 9 rokmi
Urológ síce nie je veľmi obľúbený lekár, ale ak sa vyskytnú problémy, návštevu u neho by sme nemali odkladať. Aj tu platí pravidlo, že...
pred 6 rokmi
Javorový album skupiny Desmod vznikal pod producentským dohľadom bratov Táslerovcov, čo je nemalý dobrý bod k dobrej nahrávke.
pred 7 rokmi
V druhej časti rozhovoru čítajte, čo si Vladimír Kočandrle myslí o smrti Karla Svobodu, aký má názor na Ivetu Bartošovú prečo podpísal zmluvu s Lucií Bílou, ktorá po revolúcii nemala najlepšiu povesť.