Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

5 rád, ako robiť profesionálne fotky smartfónom

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: Sandy, pridané: 06.11.2020

Úprimne, kto ešte dnes používa foťák? Samozrejme, s výnimkou fotografov z povolania a umelcov. Foťák je veľký, ťažký.Predstavuje príliš veľké riziko, že ak ho stratíte, prídete o veľkú sumu peňazí.
5 rád, ako robiť profesionálne fotky smartfónom
Zdroj obrázku: Shutterstock
 

Úprimne, kto ešte dnes používa foťák? Samozrejme, s výnimkou fotografov z povolania a umelcov. Foťák je veľký, ťažký. Predstavuje príliš veľké riziko, že ak ho stratíte, prídete o veľkú sumu peňazí. Navyše, kto sa môže pochváliť tým, že na nič nikdy nezabúda? Smartfón však máme vo vačku vždy. Väčšina ľudí ho používa aj ako fotoaparát. Ak sa k nim radíte aj vy, spozornieť. Poznáme 5 tipov, vďaka čomu budú vaše fotky profesionálne a dokonalé.

1. Protisvetlo


Vedia to dokonca aj tí, ktorí nikdy nefotili. Protisvetlo je zlé. Alebo nie je? Raz tak, raz onak. Treba vedieť využiť silu nepriateľa vo vlastný prospech. Spravte z protisvetla svojho spojenca. Vo väčšine prípadov je síce protisvetlo na obtiaž a pokazilo už miliardy fotiek, ale vie byť aj nápomocné. Napríklad v prípade, že proti nemu postavíte nejakú osobu a zachytíte len jej čiernu siluetu na ohnivom pozadí zapadajúceho slnka. Znie to lákavo, čo poviete?

Moderné smartfóny ponúkajú možnosť klepnutím prsta na špecifické miesto na obrazovke pri fotení prispôsobiť osvetlenie daného objektu. Viete tak napríklad docieliť, že budovy alebo ľudí stojacich proti svetlu premeníte na úplne čiernych. Stanú sa z nich siluety a dajú vyniknúť farebnému pozadiu. Veľmi jednoduchý a efektívny spôsob, ako osviežiť váš Instagram. V prípade, že nemáte postačujúci smartfón, môžete si jeden kúpiť počas Black Friday v Nay . K najčastejšie odporúčaným patria Xiaomi, Huawei a iPhone .

2. Golden Hour


Alebo zlatá hodinka, je vo fotografickom názvosloví čas krátko pred západom alebo pred východom slnka. Vtedy kompozíciu zalieva sýte žlto- oranžové svetlo. Dôležité sú tiež dlhé tiene. Svetlo je mäkké a obloha hrá teplými farbami . Golden Hour je dobre známa každému, kto sa púšťa do fotografovania. Snímky odfotogragované počas tejto magickej hodinky vyzerajú profesionálne už len tým, že sú.

Najhoršia doba na fotenie, ktorú si viete predstaviť, je pravé poludnie. Slnko je vtedy vysoko a vrhá na všetko kontrastné čierne tiene . Vhodná nie je ani rovnomerne zatiahnutá obloha, s ktorou sa často stretávame počas jesene. Oblaky aj krajina sú bez tieňov, čo pôsobí fádne.

3.Výška záberu


Možno ste to vedeli, možno nie. Ľudská postava na fotke vyzerá najprirodzenejšie vtedy, keď sú jej oči vo výške objektívu. Snažte sa smartfón prispôsobiť výške očí toho, koho fotíte. Zabudnite na vlastné potreby a intuíciu, trochu sa uskromnite. Ak chcete, aby dotyčný na fotke pôsobil väčším, dominantnejším dojmom, odfoťte ho odspodu . Nie však veľmi, aby ste neskreslili jeho postavu úplne. Ide nám len o to, pridať postave tvar obráteného trojuholníka.

Tip
Ak si na fotenie tak celkom netrúfate, zaobstarajte si stojan s držiakom na smartfón. Tak bude fotka vždy ostrá a zachytí presne to, čo chcete.


4. Zrkadlenie


Tým nemyslíme, že by ste so sebou všade mali nosiť zrkadlo. Improvizujte. Mláka alebo reflexné okno sú poklad, o ktorý by s vami ostatní fotografi bez váhania bojovali. Použite lesklú vodnú hladinu alebo veľkú sklenenú stenu na budove banky, aby ste zachytili okolitý život z novej perspektívy.

5. Kompozícia


Pri obdĺžnikových fotkách sa snažte, aby bol primárny objekt fotografie umiestnený do pravého alebo ľavého rohu, nie do prostriedku. Fotka získa dynamiku a predídete fotografickému klišé. Ďalšou dobrou radou je, že robte vždy naraz niekoľko fotiek . Vymazať ich môžete kedykoľvek. Foťte aj počas toho, ako staviate kompozíciu alebo ako sa vaši priatelia štelujú do svojej obľúbenej suchárskej pózy. Vzniknú vďaka tomu energické fotky s príbehom, ktoré si budete radi pripomínať.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Nový album s knihou pripomína, aké bývajú vojnové straty bolestné bez ohľadu na to, na ktorej strane sú …
pred 10 rokmi
Nadchádzajúce jesenné obdobie, charakteristické zmenami počasia, so sebou opäť prináša zvýšený výskyt prenosných ochorení.
pred 5 rokmi
Do slovenských kín prichádza tento týždeň päť filmov.
pred 7 rokmi
Čo bude Tess robiť, keď zistí, že sa jej želanie splnilo? Dostane totiž možnosť prežiť svoj vzťah ešte raz, bez chýb a tak, aby všetko išlo podľa jej očakávaní...
pred 7 rokmi
Nová súťaž vyzýva mladých vývojárov k návrhu mobilných aplikácií pre operačný systém Windows Phone.
pred 9 rokmi
40 pesničiek, ktoré zaručene neunikli vašej pozornosti, ak ste v deväťdesiatych rokoch počúvali rádio, či sledovali televíziu
pred 8 rokmi
Dizajnový program Mercedes-Benz Citan MetroProtect chce osloviť majiteľov, ktorí chcú chrániť svoj Citan pred následkami drobných poškodení v meste.
pred 9 rokmi
Aj na rockovej scéne sa dejú zázraky. Dobrým príkladom je kapela Absolut zo Zlatých Moraviec.