Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

V Mexiku vznikne viedenský Dom hudby

Zdroj: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG , redaktor: redakcia , pridané: 28.07.2014

Zámerom viedenského Domu hudby je predovšetkým deťom a mládeži sprostredkovať radosť z hudby a zároveň aj prvé impulzy k tomu, aby sa stala súčasťou ich života.
V Mexiku vznikne viedenský Dom hudby
Zdroj obrázku: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG
 

Zámerom viedenského Domu hudby je predovšetkým deťom a mládeži sprostredkovať radosť z hudby a zároveň aj prvé impulzy k tomu, aby sa stala súčasťou ich života. Tento koncept šíri už aj do sveta, podľa vzoru Domu hudby vznikne v mexickom meste Puebla Viedenský dom hudby Casa de la música Viena.

Sídlom mexického Domu hudby neďaleko historického centra mesta Puebly, bude bývalá textilná továreň, La Constancia Mexicana, ktorá je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a zároveň aj sídlom oblastného detského a mládežníckeho orchestra.

Hudbu objavovať, užívať si ju, spoznávať, samostatne ju tvoriť a predovšetkým vzbudzovať záujem detí a mládež o hudbu, to všetko prinesie mexický Dom hudby. Iniciátormi projektu sú riaditeľ viedenského Domu hudby, Simon K. Posch, a mexický diplomat, spisovateľ a novinár Andrés Roemer, vnuk rakúskeho dirigenta Ernesta Roemera, ktorý v roku 1938 emigroval do Mexika.

Tzv. Haus der Musik je projektom holdingovej spoločnosti mesta Viedeň Wien Holding, na ktoré je mesto patrične hrdé. „Je to prvé rakúske múzeum, ktorému sa podarilo svoj koncept a know-how exportovať“, hovorí Peter Hanke, riaditeľ spoločnosti. „Na druhej strane je to aj veľká šanca, že sa Viedeň ako mesto kultúry a hudby zvideľní v medzinárodnom meradle a môže takto myšlienku Domu hudby šíriť ďalej po celom svete, to znamená nadchúť najmä deti a mladých ľudí tvorivými a hravými postupmi pre hudbu“, dodáva Hanke.

Výstavný koncept Casa de la Música je založený na princípe zážitkového múzea z Viedne, ktorý je adaptovaný na lokálne prostredie. Súčasťou múzea budú inštalácie z Viedne ako virtuálny dirigent, Mozartova hra mien alebo multimediálne hudobné divadlo, prenesený bude aj špeciálny priestorový koncept a presné kópie viedenských muzeálnych exponátov. Aktuálne výstavy budú zas zamerané na domácu mexickú hudbu.

Autorom architektonického návrhu a realizácie hudobného múzea je mexický architekt Francisco Perez de Salazar a akurátorom regionálne špecifických obsahov skladateľ, dirigent, klavirista, muzikológ a pedagóg Luis Jaime Cortez.

Ďalšie informácie o výnimočnom projekte Casa de la Música Viena na http://bit.ly/1kY5fbP.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Nemôžete ich zachrániť, môžete sa len pozerať.
pred 7 rokmi
Debut čistou energiou vpodobe laserových lúčov pokrstili Peter Nuňéz, Adela Banášová, Gabriela Drobová a Richard Raiman, ktorí pred troma rokmi sprevádzali Thomasove prvé kroky na Slovensku.
pred 5 rokmi
Východoslovenský festival ROCK POD KAMEŇOM má za sebou svoj 12. ročník. Tri dni plné slovenských legiend, českých stálic a zahraničných rockových hviezd prilákali na Sninské rybníky opäť tisícky milovníkov hudby.
pred 8 rokmi
Koniec Priateľov priniesol začiatok Joeyho...
pred 7 rokmi
Uprising Reggae Festival - najočakávanejšia hudobná slávnosť leta pohltí Bratislavu už o necelé 2 mesiace.
pred 6 rokmi
Vlani zaznamenal Národný register tuberkulózy 345 prípadov tuberkulózy, čo predstavuje výskyt 6,35 ochorení na 100 000 obyvateľov
pred 13 rokmi
Zníženie alebo zvýšenie telesnej hmotnosti súvisí predovšetkým s výživou.
pred 9 rokmi
Aj v Ženeve predstaví Chevrolet množstvo noviniek, medzi ktoré patrí aj európsky debut štvordverovej verzie modelu Aveo.