Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pavilón Otta Wagnera v novom šate po rozsiahlej rekonštrukcii

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 07.08.2014

Pavilón Otta Wagnera neďaleko zámku Schönbrunn bol vybudovaný výhradne pre potreby rakúskeho cisára a jeho dvora v roku 1899. Rekonštrukčné práce secesného objektu trvali dva roky a vyšli na 1,8 milióna eura, ktoré financovalo mesto Viedeň.
Pavilón Otta Wagnera v novom šate po rozsiahlej rekonštrukcii
Zdroj obrázku: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG
 

Historickú stanicu niekdajšej mestskej železnice vo viedenskom Hietzingu sprístupnili po rozsiahlej sanácii znova verejnosti. Pavilón Otta Wagnera neďaleko zámku Schönbrunn bol vybudovaný výhradne pre potreby rakúskeho cisára a jeho dvora v roku 1899. Rekonštrukčné práce secesného objektu trvali dva roky a vyšli na 1,8 milióna eura, ktoré financovalo mesto Viedeň.

Wagner bol poverený v roku 1894 umeleckým návrhom monarchovej stanice na trati mestskej železnice vo Viedni. Autorom myšlienky výstavby stanice pre cisára bol architekt sám. „Wagner si vždy želal vybudovať pre cisára stanicu,“ povedal kurátor projektu Andreas Nierhaus. Nakoniec ju však rakúsky cisár František Jozef využil len dvakrát. Napriek tomu sa Pavilón Otta Wagnera stal jedným z vrcholných diel architekta a míľnikom v dejinách viedenskej architektúry. Po prvýkrát vo Viedni sa podľa dobových novín architektonicky riešila budova, ktorá priamo súvisela s hromadným dopravným prostriedkom „v modernom štýle súčasnosti“. Až dodnes sú pre panorámu mesta Viedeň charakteristické Wagnerove železničné stanice, viadukty a mosty.

Viedenská pamiatka bola zrekonštruovaná presne podľa niekdajších plánov a realizácie presláveného viedenského architekta, zachované boli aj originálne interiérové prvky ako tapety. „Pavilón Otta Wagnera v Hietzingu tvorí súčasť Wagnerovho umeleckého konceptu mestskej železnice,“ hovorí riaditeľ mestského múzea Wien Museum, Wolfgang Kos. Slávnemu viedenskému architektovi je venovaný aj ďalší pavilón na námestí Karlsplatz. Oba dvorné pavilóny tvoria súčasť mestského múzea, v ktorom sú dochované stovky architektonických výkresov, návrhov, modelov Otta Wagnera ako aj ďalší materiál o jeho živote a diele.

Vo viedenskom Hietzingu je dvorný pavilón so svojím interiérom výstavným objektom samým o sebe. Nie je to múzeum, ale významná viedenská kultúrna pamiatka s detailnou dokumentáciou. Pavilón Otta Wagnera je preto prezývaný aj „ikonou začínajúcej viedenskej moderny“.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Arnold definitívne vymenil guvernérsku stoličku za šerifskú „placku“ v zapadákove pri mexických hraniciach.
pred 17 rokmi
Z očných chorôb je najčastejšia porucha zrakovej ostrosti.
pred 7 rokmi
Nové využitie pre elektromobily: ako pace car v NASCAR
pred 7 rokmi
Protestujúci žiadajú zverejniť hospodárenie zväzu s poplatkami
pred 6 rokmi
Program najväčšieho bratislavského festivalu Uprising mohutnie. Doteraz oznámené mená napovedajú, že 23. a 24. augusta zažijú bratislavské Zlaté piesky poriadny náklad.
pred 9 rokmi
Beštiálne jatky.
pred 7 rokmi
Išlo už o piaty ročník projektu, pričom každý rok deti prekonali rekord z predchádzajúceho roka.
pred 16 rokmi
Módna vlna chlapčenských skupín sa upokojuje.