Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Na rozdelení Československa získalo viac Slovensko

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.08.2013

Podľa bývalého premiéra a prezidenta Českej republiky vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes.
Na rozdelení Československa získalo viac Slovensko
Zdroj obrázku: Internet
 

Podľa Václava Klausa na rozdelení Československa získalo viac Slovensko, no napriek tomu sa domnieva, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes.

Bývalý premiér a prezident Českej republiky to povedal v sobotu v Martine po prevzatí ceny Matice slovenskej za zásluhy pri rozdeľovaní Československa pred dvadsiatimi rokmi. „Dnešok dáva našim vtedajším neľahkým rozhodnutiam za pravdu. Oprávnene sa domnievame, že vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi neboli nikdy prirodzenejšie, spontánnejšie a lepšie ako dnes. A je tomu tak bez ohľadu na meniace sa vládne konštelácie v obidvoch krajinách, bez ohľadu na to, či sme práve v období ekonomickej krízy, či v obdobiach šťastnejších. Keby som bol prísny a analytický, čo som, tak si myslím, že na rozdelení Československa viac získalo Slovensko než Česká republika,“ povedal Klaus.

Podľa českého exprezidenta Česká republika a Slovenská republika ako dva samostatné štáty majú k sebe asi najbližšie vôbec na celom svete. „A Matica slovenská k tomu prispela. Česko-slovenské alebo slovensko-české vzťahy sú výnimočné nie len preto, že prekonali najrôznejšie zákruty histórie a s nimi spojené prekážky, ktoré sa nám stavali do cesty. Sú výnimočné preto, že stoja na úplne mimoriadnej sile a hĺbke medziľudských individuálnych vzťahov, ktoré nášmu partnerstvu a priateľstvu dávajú pevný základ,“ povedal Klaus.

„Václava Klausa oceňujeme za to, že pred dvadsiatimi rokmi sa k Slovákom správal veľmi seriózne. Keď videl, že Slováci chcú svoj štát, nebránil nám. A to stojí za to ocenenie,“ povedal predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Matica slovenská dnes pri príležitosti osláv 150. výročia ocenila aj 25 osobností slovenského života, medzi nimi napríklad aj Vladimíra Mečiara, Štefana Harabina, Petra Dvorského, kardinála Jána Chryzostoma Korca, Michala Martikána či Maťa Ďurindu. Slávnostný galaprogram Ochrankyňa národa sledovali v martinskom amfiteátri len približne dve stovky ľudí.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Sila introvertov vo svete, ktorý nikdy neprestáva hovoriť.
pred 6 rokmi
Po romanci Neskromná nádej napísala mladá spisovateľka Veronika Savarijová nový príbeh mladej ženy, ktorá v rozvojovej krajine nájde nielen biedu a utrpenie, ale aj vlastné šťastie...
pred 14 rokmi
13 spôsobov, ako vydržať pravidelne cvičiť a na každý tréning sa tešiť ako na jesenný výpredaj topánok!
pred 7 rokmi
Titan na všetkých štyroch kolesách
pred 4 rokmi
Hlasová kombinácia Müller – Basiková je niečo, z čoho by aj vo svete padali sánky.
pred 5 rokmi
Pár dní pred Vianocami venoval Miro Jaroš svojim malým i veľkým fanúšikom darček v podobe videoklipu k zimnej skladbe Vločka.
pred 9 rokmi
Film Zvuk hluku dokazuje, že hudba môže naozaj meniť životy ľudí.
pred 6 rokmi
Organizátori dlhoročného rockového sviatku sa rozhodli pridať k programu deň navyše. Brány festivalu sa vďaka tomu otvoria už 7. augusta.