Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Hodváb – čipka – kožušina: náhľad do šatníka cisárovnej Sisi

Zdroj: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG , redaktor: redakcia , pridané: 02.05.2014

Múzeum venované obdivovanej Sisi ponúka náhľad do súkromného života, do ktorého za svojho života dala málokomu nahliadnuť. Okrem jej života, nahliadnu návštevníci prostredníctvom novej prezentácie aj do šatníka Sisi a dozvedia sa o jej módnom vkuse.
Hodváb – čipka – kožušina: náhľad do šatníka cisárovnej Sisi
Zdroj obrázku: ComPRess VerlagsgesmbH & Co KG
 

Sisi múzeum sprístupnili v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov, vo viedenskom Hofburgu pred desiatimi rokmi pri príležitosti 150. výročia sobáša cisárovny Alžbety a cisára Františka Jozefa.

Desiate výročie slávi Sisi múzeum novou expozíciou panovníčkinej garderóby spolu s ďalšími exponátmi, ktoré tvorili súčasť každodenného života rakúskej cisárovny Alžbety.

Múzeum venované obdivovanej Sisi ponúka náhľad do súkromného života, do ktorého za svojho života dala málokomu nahliadnuť. Sídli v Cisárskych apartmánoch viedenského Hofburgu. Okrem jej života, nahliadnu návštevníci prostredníctvom novej prezentácie aj do šatníka Sisi a dozvedia sa o jej módnom vkuse i pohľade na život vtedajšej modernej ženy z vysokej spoločnosti. Už viac ako šesť miliónov návštevníkov si prišlo do múzea pozrieť okolo 300 vystavovaných exponátov a osobných predmetov, ktoré približujú skutočný život cisárovny Alžbety i jej vzťah k móde.

Aktuálna výstava Hodváb – čipka - kožušina prináša publiku po prvýkrát dvoje šiat cisárovnej, ranný župan, súpravu kráľovského rúcha z hermelínovej kožušiny, nočnú bielizeň a rôzne doplnky legendárnej panovníčky. Po prvý raz sú vystavené modré šaty, ktoré sa objavili v neveľkej truhlici na šaty na aukcii v Mníchove v roku 2012. Ani nápis na nenápadnej truhlici nijak nenaznačoval, že by sa v nej nacházal odev cisárovnej Alžbety. Po historickej analýze sa zistilo, že patrili do šatníka rakúsko-uhorskej panovníčky a ktoré sa desiatky rokov nachádzali na zámku Seisenegg v Dolnom Rakúsku. Modré šaty boli podľa zistení majetkom švagra cisárovnej Alžbety, v truhlici sa našli aj ďalšie textílie, medzi nimi aj doplnky a suveníry z pozostalosti cisárovnej. Nálezom modrých šiat historici zistili aj ďalšiu skutočnosť, že ich cisárovná nosila v 90-tych rokoch 18. storočia, po tom, ako pochovala svojho syna, korunného princa Rudolfa. Dovtedy sa tradovalo, že Alžbeta Bavorská nosila po samovražde syna výhradne smútočný odev.

Aj ďalšie zriedka vystavované doplnky a textílie ako ľahučké letné šaty z garderóby Sisi, ktoré nosila na obľúbenom gréckom ostrove Korfu, topánky či pletenú vestu ponúka nová expozícia v múzeu venovanom cisárovnej Sisi. Výstava Hodváb – čipka - kožušina potrvá až do Štedrého dňa tohto roka, kedy si pripomenieme 177. výročie narodenia cisárovnej Alžbety.

Ďalšie informácie na http://bit.ly/1hP0q1v.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Opus vydáva albumy dnes už legendárnej skupiny Oceán, ktoré boli dlhodobo nezohnateľné.
pred 8 rokmi
Britský čokoládový krásavec a predovšetkým veľmi úspešný spevák a skladateľ Taio Cruz sa po mesiacoch intenzívnej práce na nových piesňach vrátil s ďalším jednoznačným hitom.
pred 8 rokmi
Pri príležitosti 10 rokov trvajúcej spolupráce Smart a Brabus pripravili obidve firmy niečo mimoriadne pre svojich zákazníkov - limitovaný model Fortwo 10th Anniversary.
pred 8 rokmi
Ruskí predstavitelia sú nahnevaní do najvyššej miery a hovoria dokonca o vojnovom akte...
pred 9 rokmi
Niekoľko najsmutnejších romantických filmov, ktoré sa zaobišli bez happy endu a predsa ostali krásne.
pred 15 rokmi
Pri vyslovení mena Hyundai vás zaisto napadne ktorýkoľvek iný model len nie Matrix. Škaredé káčatko v portfóliu kórejskej automobilky si zatiaľ nenašlo svoje miesto na našom trhu, hoci z objektívneho pohľadu je veľmi atraktívnou alternatívou rodinnéh
pred 6 rokmi
Ani len netuším, či má vôbec význam baviť sa o Pelíškoch a nejako ich hodnotiť. Ten film si od roku 1999 získal toľko priaznivcom a stal sa takým zlatým klenotom, že to hádam nemá zmysel.
pred 6 rokmi
V stredu 25. júna sa v Moskve začne Týždeň slovenského filmu. Prehliadka ponúkne šesť celovečerných titulov a štyri krátke snímky. Zastúpenie budú mať hrané, dokumentárne aj animované diela, ktoré vznikli za ostatné tri roky.