Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zvýši sa minimálny vek niektorých vodičov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.05.2012

Minimálny vek sa od 19. januára 2013 zvýši o tri roky pre žiadateľov o vodičské oprávnenie skupín A, C, CE, D a DE
Zvýši sa minimálny vek niektorých vodičov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Na získanie niektorých vodičských oprávnení bude od budúceho roka potrebný o tri roky vyšší vek ako v súčasnosti. Od 19. januára 2013 začnú platiť nové pravidlá, ktoré nariadil Brusel.

Zmena sa týka žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A, C, CE, D a DE. U žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C a CE sa minimálny vek zvyšuje z 18 na 21 rokov. To sa týka záujemcov o vodičský preukaz na vozidlá ťažšie ako 3,5 tony a na súpravy týchto vozidiel s prípojným vozidlom presahujúcim najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť 750 kg.
 
U žiadateľov o udelenie vodičského oprávnenia skupiny A, D a DE sa minimálny vek zvyšuje z 21 na 24 rokov. Ide o budúcich vodičov motocyklov s konštrukčnou rýchlosťou nad 45 km/h alebo objemom motora nad 50 cm3. Ďalej sa zmena týka žiadateľov o vodičské oprávnenie viesť motorové vozidlá určené na dopravu osôb, ktoré majú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie a tých, ktorý by chceli viesť súpravu takéhoto vozidla s prípojným vozidlom presahujúcim najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť 750 kg.

Zmena zákona o cestnej premávke vyplýva z ustanovení Smernice Európskeho parlamentu a Rady z 20. decembra 2006. Prezídium Policajného zboru s Európskou komisiou konzultovalo možnosť prechodných ustanovení u dotknutých žiadateľov, ktorí začali alebo absolvujú vodičský kurz pred 19. januárom 2013 a nespĺňajú podmienku minimálneho veku. "Komisia však zastáva názor, že prechodné ustanovenia nie je možné aplikovať a od 19. januára 2013 môže byť vodičské oprávnenie skupiny A, C, CE, D a DE udelené len osobe, ktorá už dovŕšila vek predpísaný smernicou," uviedol hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 18 rokmi
Záchvatové ochorenia centrálneho nervového systému predstavujú problém nie len pre terapeuta, ale aj pre lekára zaraďujúceho pacienta do športovej aktivity.
pred 10 rokmi
Vyčerpanosť, čiže asténia, je stav celkovej slabosti alebo vyčerpania. V dnešnej dobe je to čoraz častejší stav pri dnešnej vyťažiteľnosti ľudí.
pred 8 rokmi
Vo veľkom štýle naštartoval svoju hudobnú jar spevák Martin Harich.
pred 7 rokmi
Podľa mnohých filmových kritikov je Vtedy na západe najlepším westernom všetkých čias a tiež jedným z najlepších filmov v dejinách svetovej kinematografie.
pred 4 rokmi
NOVÝ ALBUM
pred 9 rokmi
Americký herec Bradley Cooper je podľa tohtoročného rebríčka magazínu People najpríťažlivejším na svete.
pred 5 rokmi
Jedná z kníh Dominika Dána ožíva na veľkom plátne.
pred 8 rokmi
Patríte aj vy k ženám, ktoré sa každé ráno budia polámané a unavené? Premýšľali ste o tom, čo všetko sa dá stihnúť za jednu minútu? Bebe má pre nás výzvu!