Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zo zmluvy so štátom vyrobí STV dva seriály

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.03.2012

Rozpočet na pôvodnú slovenskú dokumentárnu tvorbu - na námety alebo koprodukcie, sa navýšil o približne 250 tisíc eur.
Zo zmluvy so štátom vyrobí STV dva seriály
Zdroj obrázku: SITA
 

Slovenská televízia (STV) chce z tohtoročnej zmluvy so štátom vyrobiť dva seriály a množstvo dokumentov. Ako pre agentúru SITA povedal programový riaditeľ Slovenskej televízie (STV) - Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Andrej Miklánek, dominantami dodatku k zmluve so štátom na tento rok sú "dva seriály, z ktorých jeden ideme nakrúcať na základe súbehu už teraz v lete a druhý niekedy na jar budúceho roka. Z vlastného rozpočtu ešte ideme nakrúcať tretí seriál, ale to nesúvisí so zmluvou so štátom".

Ako doplnil Miklánek, seriály sú "vybraté, vysúťažené, vieme s kým ich budeme robiť, vieme o čom budú, ale to sú v tejto chvíli ešte stále predčasné informácie, nechceme ísť s nimi von".

Za dôležité považuje Miklánek aj to, že zo zmluvy so štátom sa bude vyrábať viac dokumentov. Rozpočet na pôvodnú slovenskú dokumentárnu tvorbu - na námety alebo koprodukcie, sa navýšil o približne 250 tisíc eur. Spolu sa na dokumenty podľa šéfa programu verejnoprávnej televízie použije vyše 1,5 milióna eur. Pokračovať sa bude napríklad vo výrobe dokumentárnych cyklov, ktoré už zarezonovali, medzi iným aj v cykloch Celluloid country a Nezvyčajné príbehy na slovenskom sídlisku a v ďalších, povedal pre SITA Andrej Miklánek.
 
V poradí tretí dodatok k zmluve so štátom vedenie RTVS mierne upravilo. "Odstránili sme z toho dodatku veci, ktoré v podstate boli aj spochybňované." Z dodatku vypadla relácia Štýlovo, ktorú nahradila relácia Hurá do záhrady, je v tom istom rozpočte aj minutáži, ktorá je, ako tvrdí Miklánek, z pohľadu zmluvy so štátom lepšia. Zo štátnych zdrojov sa tiež nebudú hradiť relácie Slovensko v obrazoch a Svet v obrazoch, vyrábajú sa totiž čiastočne v rámci spravodajstva, na ktoré sa zmluva so štátom nevzťahuje. Vysielať sa budú naďalej, len ich bude vyrábať STV zo svojho rozpočtu, ubezpečil riaditeľ programu STV. Tento presun umožnil zvýšenie sumy určenej na dokumenty.

Z peňazí zo zmluvy so štátom by mala RTVS vyrobiť vyše 850 hodín vysielania v STV a vyše 6 000 hodín programu v Slovenskom rozhlase (SRo), vedenie RTVS po tom informovalo po pripravení dodatku na tento rok vlani v decembri. Dodatok na tento rok je určený výlučne na programy vo verejnom záujme. Do RTVS má inštitút zmluvy so štátom tento rok postupne prísť 14 miliónov eur, z toho 10 miliónov do STV a štyri milióny do SRo. Z rozhlasových štyroch miliónov je jeden milión určený na zabezpečenie vysielania kultúrnych a informačných programov do zahraničia cez Rádio Slovakia International (RSI) - službu SRo, ktorú si objednáva a platí štát.

Zmluvy s STV a SRo uzatvoril štát prostredníctvom ministerstva kultúry koncom roka 2009 a pôvodne mali platiť päť rokov. Po nástupe vlády Ivety Radičovej, plánoch na finančné úspory ministra financií Ivana Mikloša a zámere zlúčení STV a SRo od 1. januára do jednej verejnoprávnej inštitúcie - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) - sa trvanie zmlúv skrátilo do tohto roka. Od roku 2013 sa má zmeniť financovanie verejnoprávnych médií, majú zaniknúť zmluvy so štátom a aj tzv. koncesie a nahradiť ich má každoročný jednorazový príspevok zo štátneho rozpočtu. Zemkovú zvolila do čela RTVS Národná rada SR súčasne aj s deväťčlennou Radou RTVS 10. februára 2011.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Príbeh rodiny z menšieho českého mesta a ich priateľov sa dotýka tých, ktorí sa snažia zmieriť s realitou nesplnených snov a zároveň ešte majú túžbu premeniť svoj život k lepšiemu.
pred 18 rokmi
Z očných chorôb je najčastejšia porucha zrakovej ostrosti.
pred 9 rokmi
Nový pretekársky tím Gemballa Racing, ktorý vytvoril Steffen Korbach, sa zúčastní športovej sezóny 2012 s dvomi vozidla McLaren MP4-12C GT3.
pred 10 rokmi
Nová generácia Lancie Ypsilon si kombináciou elegantného štýlu a trendovosti zachováva podstatné rysy svojich predchodcov.
pred 7 rokmi
Slovensko 2.0 predstavuje unikátnu umeleckú reflexiu moderných dejín krajiny a zároveň reflexiu slovenskej kinematografie v jej rôznych podobách.
pred 17 rokmi
Určite budete všetci so mnou súhlasiť, že na konci deväťdesiatych rokov už írski rockoví pesničkári THERAPY? nenaplňovali potenciál, ktorý v nich driemal povedzme okolo roku 1995.
pred 5 rokmi
Nádherná marketingová ukážka toho, ako z ničoho vyťažiť maximum... a žiaľ spackať, čo sa dá.
pred 10 rokmi
Veľká noc je najstarším a najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka, počas ktorého si kresťania pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.