Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Známka Dušana Kállaya je 3. najkrajšia na svete

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.09.2012

Slovenská pošta získala tretie miesto na súťaži vo Viedni za známku s vyobrazením Thurzovho oltára.
Známka Dušana Kállaya je 3. najkrajšia na svete
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenská pošta (SP) získala ocenenie vo filatelii. V súťaži o najkrajšiu známku sveta sa umiestnila na treťom mieste. Na Grand Prix de l’exposition WIPA (Wiener Internationale Postverzeichnung Ausstellung) vo Viedni zaujala porotu známkou k 400. výročiu konania Žilinskej synody, ktorú SP vydala v roku 2010. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Pivarčiová z odboru komunikácie.

Poštovú známku v hárčekovej úprave vytvoril v roku 2010 akademický maliar Dušan Kállay pri príležitosti 400. výročia vzniku evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Uhorsku. Na známke sa autorsky podieľal Martin Činovský, ktorý akvarelom kolorovaný návrh známky prerobil do podoby miniatúrneho oceľorytinového diela. Už koncom roka 2010 poštová známka získala prvé ocenenia na domácej pôde, jedno od ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a druhé od generálneho riaditeľa SP – Krištáľovú známku za najkrajšiu známku roka. V apríli 2011 táto poštová známka pokračovala vo víťaznej púti po Európe, keď získala prvé miesto v súťaži „Grand Prix de l’Art Philatélique“ v Bruseli v súťaži o najkrajšiu rytú známku Európskej únie.

"Viedenská súťaž je považovaná za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta," píše Pivarčiová. Cenu zástupcom SP slávnostne odovzdá Erich Bober z organizačného výboru WIPA na slávnosti Dňa poštovej známky 18. decembra vo Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave.

Kállay spracoval motív v podobe Thurzovho oltára, ktorý patrí medzi popredné diela renesančného umenia na Slovensku. Oltár pôvodne vznikol na objednávku uhorského palatína grófa Juraja Thurzu z Betlanoviec pre kaplnku na Oravskom hrade. Neskôr bol prenesený do evanjelického kostola v Necpaloch, kde sa nachádza dodnes. Tento unikát stredoeurópskej renesancie, nazývaný Speculum Justificationis, pochádza z roku 1611. Namaľoval ho nemecký maliar Paul Juvenel starší podľa staršej grafickej predlohy norimberského rytca Josta Ammana. Komplikovaná kompozícia obrazu je vizualizáciou kľúčových vieroučných otázok. Zobrazenými motívmi a nápismi v jednej kompozícii interpretuje tézy o ospravedlnení hriešneho človeka pred Bohom v protestantskom ponímaní.

Foto: zilina-gallery.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Nevedko
pred 6 rokmi
Slovenská pošta získala tretie miesto na súťaži vo Viedni za známku s vyobrazením Thurzovho oltára. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/znamka-dusana-kallaya-je-3-najkrajsia-na-svete/

Známka podľa návrhu prof. Dušana Kállaya je aj prvá najkrajšia na svete. Z dôvodu objektivity treba uviesť, že prvenstvo v tejto súťaži získala známka Českej pošty s názvom Poštové muzeum Praha, ktorej autorom je tiež Dušan Kállay.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokmi
Slovenská kapela Peter Bič Project po štarte novej éry prichádza s novinkou. Prvá skladba samostatnej produkcie nového Peter Bič Project je v porovnaní s predošlými hudobnými počinmi zvukovo diametrálne odlišná.
pred 6 rokmi
Dobre známy príbeh pretavený do animovanej rozprávky pre malých i veľkých, s nezabudnuteľnou hudbou Eltona Johna. Jednoducho príbeh, ktorý nestarne.
pred 7 rokmi
Film o reálnom živote určitej skupiny ľudí, ktorí sa nevedomky ovplyvňujú a každú akciu čaká nejaká reakcia.
pred 4 rokmi
O tom, čo známy komik nacvičí, rozhoduje predovšetkým dopyt.
pred 5 rokmi
„...Like Clockwork“ je názov dlho očakávaného albumu kapely Queens Of The Stone Age, jedného z headlinerov tohtoročného festivalu Rock for People, ktorý sa bude konať v Hradci Králové od 2. do 5. júla.
pred 4 rokmi
Mesto Silverton počas jediného dňa zničia nečakané útoky tornáda. Celé mesto je odsúdené na milosť nevypočítateľných a vražedných smrští a lovci búrok predpovedajú, že to najhoršie ešte len príde...
pred 6 rokmi
Dokončené prvé prototypy začali jazdné skúšky superšportiaku, s ktorého sériovou produkciou plánuje štuttgartská automobilka Porsche spustiť v septembri 2013.
pred 8 rokmi
Teenager Dave Lizewski (Aaron Johnson) nevyniká žiadnymi zvláštnymi schopnosťami.