Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Známka Dušana Kállaya je 3. najkrajšia na svete

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.09.2012

Slovenská pošta získala tretie miesto na súťaži vo Viedni za známku s vyobrazením Thurzovho oltára.
Známka Dušana Kállaya je 3. najkrajšia na svete
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenská pošta (SP) získala ocenenie vo filatelii. V súťaži o najkrajšiu známku sveta sa umiestnila na treťom mieste. Na Grand Prix de l’exposition WIPA (Wiener Internationale Postverzeichnung Ausstellung) vo Viedni zaujala porotu známkou k 400. výročiu konania Žilinskej synody, ktorú SP vydala v roku 2010. Agentúru SITA o tom informovala Andrea Pivarčiová z odboru komunikácie.

Poštovú známku v hárčekovej úprave vytvoril v roku 2010 akademický maliar Dušan Kállay pri príležitosti 400. výročia vzniku evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Uhorsku. Na známke sa autorsky podieľal Martin Činovský, ktorý akvarelom kolorovaný návrh známky prerobil do podoby miniatúrneho oceľorytinového diela. Už koncom roka 2010 poštová známka získala prvé ocenenia na domácej pôde, jedno od ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a druhé od generálneho riaditeľa SP – Krištáľovú známku za najkrajšiu známku roka. V apríli 2011 táto poštová známka pokračovala vo víťaznej púti po Európe, keď získala prvé miesto v súťaži „Grand Prix de l’Art Philatélique“ v Bruseli v súťaži o najkrajšiu rytú známku Európskej únie.

"Viedenská súťaž je považovaná za najprestížnejšiu medzinárodnú súťaž o najkrajšiu známku sveta," píše Pivarčiová. Cenu zástupcom SP slávnostne odovzdá Erich Bober z organizačného výboru WIPA na slávnosti Dňa poštovej známky 18. decembra vo Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave.

Kállay spracoval motív v podobe Thurzovho oltára, ktorý patrí medzi popredné diela renesančného umenia na Slovensku. Oltár pôvodne vznikol na objednávku uhorského palatína grófa Juraja Thurzu z Betlanoviec pre kaplnku na Oravskom hrade. Neskôr bol prenesený do evanjelického kostola v Necpaloch, kde sa nachádza dodnes. Tento unikát stredoeurópskej renesancie, nazývaný Speculum Justificationis, pochádza z roku 1611. Namaľoval ho nemecký maliar Paul Juvenel starší podľa staršej grafickej predlohy norimberského rytca Josta Ammana. Komplikovaná kompozícia obrazu je vizualizáciou kľúčových vieroučných otázok. Zobrazenými motívmi a nápismi v jednej kompozícii interpretuje tézy o ospravedlnení hriešneho človeka pred Bohom v protestantskom ponímaní.

Foto: zilina-gallery.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Nevedko
pred 6 rokmi
Slovenská pošta získala tretie miesto na súťaži vo Viedni za známku s vyobrazením Thurzovho oltára. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/znamka-dusana-kallaya-je-3-najkrajsia-na-svete/

Známka podľa návrhu prof. Dušana Kállaya je aj prvá najkrajšia na svete. Z dôvodu objektivity treba uviesť, že prvenstvo v tejto súťaži získala známka Českej pošty s názvom Poštové muzeum Praha, ktorej autorom je tiež Dušan Kállay.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Toto ochorenie je čoraz rozšírenejšie. Do roku 2025 zrejme počet astmatikov stúpne z aktuálnych 300 miliónov na 400 miliónov.
pred 7 rokmi
Motor prekypujúci silou uložený v vzrušujúco tvarovanej karosérie so zlatým odtieňom...
pred 3 rokmi
Na podujatie, ktoré sa uskutoční 20. júna, dovezie aparatúru 14 kamiónov.
pred 5 rokmi
Počas uplynulých dvoch rokov postupne vyšlo už 28 rozprávok na 14 CD, pričom je to prvýkrát, kedy sú tieto legendárne nahrávky dostupné na CD.
pred 7 rokmi
Elektronický systém má byť funkčný do začiatku budúceho roka
pred 8 rokmi
Prekvapené a zároveň uznanlivé pohľady náhodných okoloidúcich, či susedov hovoria jasne, mnohí toto auto na cestách ešte vôbec nestretli.
pred 3 rokmi
Prinášame vám exkluzívny rozhovor so Sir Benom Kingsleym, jedným z najrešpektovanejších hercov súčasnosti, v ktorom sa dozviete o jeho dojmoch z nakrúcania filmu Na lane a spolupráci s režisérom Robertom Zemeckisom.
pred 5 rokmi
HVIEZDNY VEČER v košickej STEEL Aréne sa bude niesť v znamení charitatívneho posolstva. V rámci benefičného koncertu ho prídu 15. mája podporiť Eva Urbanová, Miroslav Dvorský a Nela Pocisková.