Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zmluvy v spoločnostiach železníc umožňujú vysoké odstupné

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.06.2012

Manažmenty spoločností nenasledovali kroky, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej a riadili sa pri vyplácaní odstupného vnútornými pravidlami pre manažérske zmluvy.
Zmluvy v spoločnostiach železníc umožňujú vysoké odstupné
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Manažérske zmluvy, ktoré by umožnili ľuďom na manažérskych postoch odísť s veľkým balíkom peňazí, existujú aj v železničných spoločnostiach, spadajúcich pod rezort dopravy. Vyplýva to z informácií bývalého ministra dopravy Jána Figeľa (KDH), ktorý si dal preveriť situáciu v týchto spoločnostiach.

"Moje zistenia ma zarazili," uviedol Figeľ na tlačovej besede s tým, že manažmenty nenasledovali kroky, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej. Tá totiž po probléme s vysokým odstupným pre ľudí z predstavenstiev niektorých teplární vlani zmenila pravidlá vyplácania odstupného. Po novom im neprináleží za členstvo v predstavenstve ani euro a za výkon funkcie môžu dostať len trojmesačné odstupné, tak ako to umožňuje Zákonník práce.

Figeľ konštatoval, že vo firmách sú aj vnútorné pravidlá pre manažérske zmluvy, ktoré sa, žiaľ, nezmenili. "Ministerstvo ako akcionár nevstupovalo do týchto zmlúv," vyhlásil Figeľ a dodal, že o nich teda ani nevedelo. Podľa jeho slov si v spoločnostiach ponechali nadštandardné pravidlá z obdobia prvej Ficovej vlády. "Výška odstupného je neprijateľná," tvrdí Figeľ. Myslí si, že by malo dôjsť k úprave týchto vnútropodnikových zmlúv. Situáciu považuje za ich zlyhanie. Optimálne by bolo zaviesť stropy odmeňovania, aby zmluvy motivovali a zároveň odmeny neboli neprimerane vysoké.
 
"Zodpovednosť za tento stav je aj na našej minulosti, aj na predchodcoch, práve tým, že v tejto oblasti nedošlo k regulácii," povedal Figeľ. Osobnú zodpovednosť v tomto prípade bývalý minister dopravy necíti. Argumentuje, že kým bol na ministerstve, tak konsolidovali pomery vo firmách, ktoré boli enormne zadlžené. Toto "dobré ovocie" konsolidácie podľa neho zatienila chyba v podobe spomínaných manažérskych zmlúv. Podľa Figeľa sa tejto chyby dopustili manažmenty, teda konkrétne osoby, ktoré o tom rozhodovali.

Figeľ potvrdil, že jedným z tých, ktorým podľa manažérskej zmluvy prináleží vysoké odstupné, je bývalý generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Pavol Kravec. Figeľ nepriamo vyzval aby ľudia, ktorí s takýmto odstupných odchádzajú, sa vzdali nároku naňho. Kravec by mal dostať odmenu takmer 170-tisíc eur. Figeľ sa to dozvedel až v sobotu, nevie, prečo mu to Kravec nepovedal, pripusti, že to možno podcenil. "Naštrbilo to moju dôveru". Ďalšie presné sumy exminister dopravy nepozná. "Zistil som, že zmluvy sú podobné alebo identické aj vo vzťahu ku Cargu," dodal Figeľ. V už medializovanom prípade bývalej generálnej riaditeľky Slovenskej pošty Marcely Hrdej predstavuje odstupné sedemtisíc eur, zvyšok zo sumy 178-tisíc eur, ktoré jej podľa zmluvy prislúchajú, predstavuje podiel na hospodárskom výsledku a čiastka za konkurenčnú doložku. V železničných spoločnostiach je iný model, ktorý sa podľa Figeľa dá nazývať odstupným v zmysle náhrady mzdy pri ukončení pracovného pomeru.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
David dudu
pred 3 mesiacmi
Manažmenty spoločností nenasledovali kroky, ktoré prijala vláda Ivety Radičovej a riadili sa pri vyplácaní odstupného vnútornými pravidlami pre manažérske zmluvy. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/zmluvy-v-spolocnostiach-zeleznic-umoznuju-vysoke-o/

Dobrý deň áno tojadavid dudy a som postihnutý a mne očko zomrel a mál 58 roku a bývam Vyšný Hrušou162cd,

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Akcia, ako sa patrí. Jerry Fletcher síce od začiatku vyzerá, akoby potreboval odbornú pomoc, avšak situácia sa napokon vyvíja celkom odlišne.
pred 5 rokmi
Mestské vozidlo zmenené na koncertnú sieň.
pred 7 rokmi
Vyhľadať konkrétne potraviny, spôsobujúce alergiu, býva ťažké, najmä ak sú príznaky alergie mierne a dlhodobé.
pred 4 rokmi
Speváčka Kristína prijala novú výzvu! V novej českej komédii „Život je život“ si zahrala krásnu policajtku! Šarmantná speváčka poplietla vo filme hlavu českému hercovi Ondřejovi Vetchému a predstavila sa po boku hviezdy Simony Stašovej.
pred 6 rokmi
Tvrdia to predstavitelia odborov, spoločnosť prepúšťanie oficiálne nepotvrdila.
pred 7 rokmi
Finalistka speváckej súťaže Česko Slovenská SuperStar Celeste Buckingham vydá onedlho svoj debutový album.
pred 5 rokmi
Podľa mužov zákona však boli falošné modely veľmi dobre upravené vrátane častí motora a na prvý pohľad bol rozdiel medzi nimi a originálom nepatrný.
pred 10 rokmi
V športovej praxi sú značne rozšírené a obľúbené vírivé kúpele,...