Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zmeny v exekúciách posunuli poslanci do druhého čítania

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.08.2012

Právnu normu podporilo 127 zo 129 prítomných poslancov.
Zmeny v exekúciách posunuli poslanci do druhého čítania
Zdroj obrázku: Internet
 

Novelu Exekučného poriadku poslanci posunuli do druhého čítania. Novelou rezort spravodlivosti zaťahuje brzdu proti tomu, aby bolo možné exekvovať majetok štátu.

Právnu normu podporilo 127 zo 129 prítomných poslancov. "Ak ide o záujmy krajiny, vieme rýchlo dôjsť k zhode," povedal za klub SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. V podobnom duchu sa vyslovil aj líder SaS Richard Sulík. Fica však obaja upozornili, aby sa nebál diskusie k zmene dôchodkov.

Tému zmien v Exekučnom poriadku čiastočne otvoril nedávny nález Ústavného súdu SR, keď vyhlásil za neústavné dve ustanovenia zákonov o správe majetku štátu a o štátnej pokladnici, ktoré garantovali exekučnú imunitu štátu. „Čím zostal štát nahý, neexistujú žiadne bariéry, ktoré by zabraňovali bezbrehej exekúcii štátneho majetku. Exekútori, po slovensky povedané, sa mohli okamžite po tom, ako bolo toto rozhodnutie zverejnené v zbierke zákonov, vrhnúť na štátny majetok,“ povedal po mimoriadnom rokovaní vlády premiér Robert Fico.
 
Ako protiopatrenie rezort spravodlivosti do novely zapracoval zoznam štátneho majetku, ktorý by po novom nemal podliehať exekúcii. Spod možnosti exekúcie bude podľa návrhu vyňatý nehnuteľný majetok štátu v správe správcu okrem nehnuteľností v dočasnej správe, príjmy štátneho rozpočtu, prostriedky na bežnom účte štátnej rozpočtovej organizácie a pohľadávky z právnych vzťahov zakladajúcich tieto príjmy. Exekúcia sa nebude vzťahovať ani na cenné papiere vo vlastníctve štátu a majetkové účasti štátu na právnických osobách, prostriedky určené na krytie schodku štátneho rozpočtu a krytie štátneho dlhu či iný majetok štátu, o ktorom tak ustanoví zákon.

Relatívnu exekučnú imunitu bude mať taký štátny majetok, o ktorom to potvrdí súd. Najprv však musí povinný štátny orgán označiť, že takýto štátny majetok nevyhnutne potrebuje na plnenie svojich úloh a dokázať to na súde. „Hľadali sme a podľa môjho názoru sme našli tú správnu rovnováhu medzi tým, že štát má byť na jednej strane chránený vzhľadom na jeho nezastupiteľné funkcie a na druhej strane aby aj tí, ktorí majú oprávnené pohľadávky voči štátu, mohli byť uspokojení,“ povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Predseda parlamentu vzápätí prerušil rokovanie 6. schôdze parlamentu a návrhom, o ktorom národná rada rokuje v skrátenom legislatívnom konaní, sa budú zaoberať výbory. Druhé čítanie a definitívne hlasovanie o novele sa uskutoční v stredu od 9:00. Po hlasovaní o zmenách Exekučného poriadku, ktorá sa bude konať o 10:00, bude pokračovať rozprava k novele zákona o sociálnom poistení.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
K rekreačnej športovej činnosti sa ľudia v dnešnej dobe dostávajú často vtedy, keď chcú schudnúť.
pred 8 rokmi
Študenti informačných technológii z celého sveta sa aj tento rok mohli zapojiť do najväčšej a najprestížnejšej súťaže Imagine Cup.
pred 7 rokmi
Zvyšné termíny a miesta comebackového turné zatiaľ zostávajú nezmenené.
pred 7 rokmi
Aj na vás doľahla jarná únava? Cítite sa nezdravo a vyčerpane? Trápia vás zdravotné problém? Máme pre vás skvelý tip - jarnú očistu organizmu.
pred 4 rokmi
Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha najväčší priateľ človeka od vynálezu kníhtlače patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých či starých.
pred 18 rokmi
Modelom Sportcoupé vstúpila automobilka Mercedes do nového segmentu, ...
pred 8 rokmi
Brno patrilo odjakživa ku kultúrnym mestám. Výstavy, performancie, podujatia a bohaté koncerty.
pred 7 rokmi
Hudobný skladateľ Hans Zimmer a hudobník Pharrell Williams budú hudobnými poradcami 84. udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied.