Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žitňanská chce vytlačiť bilbordy z okolia ciest

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2013

Právna norma umožní obciam zaviesť nový typ miestnej dane, ktorou je daň za vonkajšiu reklamu.
Žitňanská chce vytlačiť bilbordy z okolia ciest
Zdroj obrázku: Internet
 

Vytlačiť bilbordy z okolia slovenských ciest a umožniť prísnejšiu reguláciu umiestňovania vonkajšej reklamy presadzuje v novele stavebného zákona poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

Cieľom novely je poskytnúť obciam a mestám právo všeobecne záväzným nariadením regulovať umiestňovanie reklamných a informačných zariadení (RIZ) na svojom území a tak plniť svoju zákonnú povinnosť účinne rozvíjať územie a zároveň byť za to zodpovedný voličom. „Dôvodom predloženia návrhu zákona je reakcia na kritickú situáciu RIZ na Slovensku. Samosprávy sú zo zákona zodpovedné za rozvoj a výzor svojho územia. Sú vystavené tlaku občanov situáciu riešiť, ale na jej riešenie nemajú dostatočné nástroje,“ argumentuje Žitňanská.

Informačné, reklamné a propagačné zariadenia by sa podľa právnej normy mohli umiestňovať minimálne 200 metrov od osi priľahlého jazdného pásu diaľnic, ciest pre motorové vozidlá, ciest I. triedy a miestnych komunikácií určených pre motorové vozidlá a najmenej sto metrov od osi priľahlého jazdného pásu ciest II. a III. triedy a miestnych komunikácií I. až III. triedy. „Je preukázané, že vonkajšia reklama odpútava pozornosť vodičov pri šoférovaní, čím zvyšuje nehodovosť, spôsobuje poškodenia zdravia a majetku a tým značné hospodárske škody,“ vysvetľuje poslankyňa za SDKÚ-DS.

Právna norma umožní obciam zaviesť nový typ miestnej dane, ktorou je daň za vonkajšiu reklamu. Platila by sa ako ročná daň a výnos z nej by bol príjmom obcí, ktoré by zároveň rozhodovali o jej výške. Žitňanskej novela rovnako posilňuje právomoc obcí, keď im dáva možnosť formulovať v rámci územného plánu aj ďalšie zásady a regulatívy, akými sú umiestnenie a usporiadanie reklamných a informačných zariadení a využívanie a ochrana územia vymedzeného ako vinohrady, respektíve vinice, ktoré môžu mať pre obec zásadnú prioritu.

Návrh dáva obci právomoc rozhodnúť o umiestnení a odstránení určitého druhu zariadenia a ďalej zavádza dve splnomocnenia, prvé ako povinnosť, druhé ako možnosť. Jedným splnomocnením je ustanoviť pravidlá povoľovania a odstraňovania zariadení a to na všetky, teda aj na tie, na ktoré sa v súčasnosti stavebný zákon nevzťahuje. Ide zo stavebno-technického hľadiska o hnuteľné veci v rôznych formách vyhotovenia a umiestnenia v obci, pretože stavebný zákon sa vzťahuje len na stavby, ktorých jedným znakom je pevné priame alebo nepriame spojenie so zemou. Druhým splnomocnením je možnosť obce upraviť podrobnosti o zariadeniach s prihliadnutím na miestne pomery a regulatívy územnoplánovacej dokumentácie. Rovnako bude mať obec možnosť úplne zakázať umiestnenie určitého druhu zariadenia na svojom území, či už celom alebo jeho časti.

„Informačné, reklamné a propagačné zariadenia negatívne ovplyvňujú životné prostredie, malebnosť slovenskej krajiny, sú necitlivo umiestňované do atraktívnych miest a výhľadov, čím dochádza k ich devastácii a znehodnoteniu pre celú verejnosť,“ poznamenáva poslankyňa za SDKÚ-DS. Bilbordy podľa nej páchajú obrovské škody v cestovnom ruchu. Atraktívne turistické destinácie, akými sú hlavné mesto Bratislava či krajské mestá, trpia neregulovaným výskytom zariadení, ktoré znehodnocujú mestský priestor, ničia pôvodný urbanizmus a architektúru. „O frustrácii obyvateľov ani nehovoriac. Obdobné platí pre výskyt bilbordov v krajine. Naša krajina je posiata tisíckami bilbordov, ktoré ju ničia, znehodnocujú a skrývajú jej malebnosť a pôvodnú krásu. V konfrontácii so susednými vyspelými krajinami, ktoré majú problém dávno vyriešený, tak Slovensko prichádza o turistov a o obrovské príjmy v cestovnom ruchu,“ uzatvára.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Právna norma umožní obciam zaviesť nový typ miestnej dane, ktorou je daň za vonkajšiu reklamu. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/zitnanska-chce-vytlacit-bilbordy-z-okolia-ciest/

Popri cestách je veľa zbytočných a zmätočných značiek a ešte tie reklamy na bilboardoch tak to je už veľa.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Široké spektrum profesionálnych funkcií: nahrávania videa vrátane S-Gamut3.Cine/S-Log3, nový displej s Gamma Assist, vylepšená Zebra funkcia, Full HD 120fps nahrávanie a 4/5-násobné spomalenie nahrávania bez kompresie pixlov
pred 4 rokmi
Fanúšikov všetkých vekových kategórii čaká na letisku v Boleráze pri Trnave 20- hodinový maratón zábavy.
pred 7 rokmi
50-ročná hudobníčka prezradila, že takzvaný meningeóm jej diagnostikovali vlani v novembri.
pred 13 rokmi
A je to tu!
pred 5 rokmi
V súčasnosti sa výška poplatkov podľa kubatúry vozidla pohybuje od 33 eur do 2 997 eur. Poslanec parlamentu za SDKÚ-DS Ivan Štefanec preto navrhne ich zníženie na 33 .
pred 3 rokmi
Kto sa nikdy nebál, že ho odnesie čert na Mikuláša, nech hodí vianočnou ozdobou.
pred 5 rokmi
V pondelok sa podľa dohody poslaneckého grémia hlasovať nebude, najbližšie hlasovanie čaká zákonodarcov až v utorok o 11:00.
pred 6 rokmi
Nahrávka Monster bude obsahovať trinásť skladieb. Prvým singlom sa stala pieseň Hell Or Hallelujah.