Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žitňanská chce nahrávať súdne pojednávania

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.02.2014

Ľudia by mali dôkaz pre prípad, že sa sudca správa neštandardne, ak sa chce účastník konania sťažovať, argumentuje exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Žitňanská chce nahrávať súdne pojednávania
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Vyhotovovanie zvukových záznamov z každého súdneho pojednávania, či už občianskoprávneho alebo trestnoprávneho, navrhuje v novele Občianskeho súdneho poriadku nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská.

"Nie je účelom právnej úpravy nahradiť vyhotovovanie zápisnice o pojednávaní, ale vytvoriť doplnkový zdroj informácií o priebehu pojednávania, ktorý bude slúžiť súdu, vrátane súdu vyššieho stupňa, aj účastníkom konania a ich právnym zástupcom," vysvetľuje Žitňanská. Takto vyhotovený zvukový záznam by sa podľa novely mal považovať za súčasť súdneho spisu bez ohľadu na to, či bude zachytený na hmotnom nosiči alebo bude uložený v informačnom systéme používanom na súdoch. "Týmto spôsobom sa zabezpečí aj prístup účastníkov konania a ich právnych zástupcov, respektíve strán v trestnom konaní k záznamu vrátane vyhotovenia kópie za úhradu vecných nákladov, ktorý bude podriadený prístupu k súdnemu spisu," priblížila opozičná poslankyňa.

Účastníci konania by podľa jej slov mohli odísť zo súdu s nahrávkou ústneho pojednávania. "Je to dôležité a užitočné. Ľudia by mali dôkaz pre prípad, že sa sudca správa neštandardne, ak sa chce účastník konania sťažovať, vieme tiež, že v zápisniciach sú niekedy skrátené prejavy svedkov, takto bude všetko zaznamenané," konštatovala exministerka spravodlivosti. Tento projekt podľa nej odštartovali v roku 2011, sú naň zazmluvnené peniaze zo Švajčiarskych fondov, za vlády Roberta Fica však mešká. "Pýtala som sa ministra Boreca minulý rok, interpelovala som ho, kedy projekt nahrávania súdnych pojednávaní spustí. Povedal, že návrhy predloží na schôdzu Národnej rady SR v septembri 2013. Doteraz neprišli," uzavrela Žitňanská.

Právnou normou sa parlament bude zaoberať na marcovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Príbeh, ktorému divák uverí všetko, dovolím si tvrdiť, že ho dopozerá s otvorenými ústami a zároveň ho zaradí medzi filmy, ku ktorým sa bude často a veľmi ochotne vracať.
pred 10 rokmi
Zostarnúť, ale vyzerať mlado.Mimoriadne ohrozené sú samotné gény v bunkovom jadre.
pred 7 rokmi
Novým štúdiovým albumom pod názvom Alchymista uzatvára Suvereno svoju trilógiu. V 21 skladbách predstavuje nové posolstvo odrážajúce sa v jeho prístupe k životu.
pred 7 rokmi
Kompletnú diskografiu Mira Žbirku a životopisnú knihu, ktorú o ňom napísala Marie Formáčková, pokrstili hudobník Laco Lučenič a básnik Kamil Peteraj.
pred 5 rokmi
Z mnohých pohľadov biblia „domáceho“ hip hopu, ktorú by si mali „načítať“ aj mnohí slovenskí recitátori.
pred 5 rokmi
Jeden z najdiskutovanejších filmov priniesol Kathryn Bigelow uznanie, rešpekt a svojim spôsobom i miesto na čiernej listine CIA.
pred 7 rokmi
Londýnski popfolkári Mumford & Sons stoja pred neľahkou úlohou: prekonať úspech debutu Sigh No More, ktorého sa predalo cez 5 miliónov kusov a získal nejedno prestížne ocenenie vrátane hlavnej ceny Album roka na Brit Awards.
pred 4 rokmi
Roger Waters sa predstaví v kinách Cinemax po celom Slovensku už o týždeň – v utorok 29. októbra o 20:00 hod.