Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žitňanská chce nahrávať súdne pojednávania

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.02.2014

Ľudia by mali dôkaz pre prípad, že sa sudca správa neštandardne, ak sa chce účastník konania sťažovať, argumentuje exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Žitňanská chce nahrávať súdne pojednávania
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Vyhotovovanie zvukových záznamov z každého súdneho pojednávania, či už občianskoprávneho alebo trestnoprávneho, navrhuje v novele Občianskeho súdneho poriadku nezaradená poslankyňa Lucia Žitňanská.

"Nie je účelom právnej úpravy nahradiť vyhotovovanie zápisnice o pojednávaní, ale vytvoriť doplnkový zdroj informácií o priebehu pojednávania, ktorý bude slúžiť súdu, vrátane súdu vyššieho stupňa, aj účastníkom konania a ich právnym zástupcom," vysvetľuje Žitňanská. Takto vyhotovený zvukový záznam by sa podľa novely mal považovať za súčasť súdneho spisu bez ohľadu na to, či bude zachytený na hmotnom nosiči alebo bude uložený v informačnom systéme používanom na súdoch. "Týmto spôsobom sa zabezpečí aj prístup účastníkov konania a ich právnych zástupcov, respektíve strán v trestnom konaní k záznamu vrátane vyhotovenia kópie za úhradu vecných nákladov, ktorý bude podriadený prístupu k súdnemu spisu," priblížila opozičná poslankyňa.

Účastníci konania by podľa jej slov mohli odísť zo súdu s nahrávkou ústneho pojednávania. "Je to dôležité a užitočné. Ľudia by mali dôkaz pre prípad, že sa sudca správa neštandardne, ak sa chce účastník konania sťažovať, vieme tiež, že v zápisniciach sú niekedy skrátené prejavy svedkov, takto bude všetko zaznamenané," konštatovala exministerka spravodlivosti. Tento projekt podľa nej odštartovali v roku 2011, sú naň zazmluvnené peniaze zo Švajčiarskych fondov, za vlády Roberta Fica však mešká. "Pýtala som sa ministra Boreca minulý rok, interpelovala som ho, kedy projekt nahrávania súdnych pojednávaní spustí. Povedal, že návrhy predloží na schôdzu Národnej rady SR v septembri 2013. Doteraz neprišli," uzavrela Žitňanská.

Právnou normou sa parlament bude zaoberať na marcovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Do Bratislavy prišiel na pozvanie Slovenskej asociácie motoristického športu, ktorá je členom medzinárodných motoristických organizácií (FIA, CIK/FIA) a je nimi uznaná za jedinú športovú autoritu.
pred 6 rokmi
Speváčka Kylie Minogue práve vydala novinku Kiss Me Once. Album sa v Anglicku ihneď vyšvihol na druhé miesto.
pred 7 rokmi
Prvý Beh proti cukrovke sa uskutoční 12. júna 2013 v Bratislave v areáli Štrkoveckého jazera.
pred 6 rokmi
Na slávnostnej premiére filmu, ktorá sa konala 12. marca, sa okrem tvorcov snímky Oľgy Záblackej a dramaturga Martina Ciela zúčastnili aj Juraj Nvota, Andrea Zimányiová či spevák Robo Opatovský.
pred 6 rokmi
Fajčenie je návykové a je to zámer veľkých spoločností. Ak to však vyjde na svetlo sveta, tabakové spoločnosti by to položilo na lopatky. A tak sa jeho bývalý zamestnávateľ snaží Jeffreyho psychicky terorizovať a nevynechá z toho ani jeho rodinu.
pred 8 rokmi
Film o exorcizme, ktorému uveríte a po tom všetkom, čo ste už v tomto žánri videli vám nebude na smiech.
pred 10 rokmi
Je späť.
pred 6 rokmi
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu prvého aj druhého stupňa.