Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.12.2012

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská je presvedčená, že lekári ignorovaním pohotovostných služieb len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom, porušili Zákonník práce.
Žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Žilinskí lekári možno spáchali organizovaný zločin tým, že vo štvrtok odignorovali pohotovostné služby len niekoľko desiatok minút pred ich začiatkom, myslí si minister obrany Martin Glváč.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská je presvedčená, že lekári porušili Zákonník práce a právnici skúmajú, či nejde aj o trestný čin verejného ohrozenia. Zvolenská v piatok nad ránom s okamžitou platnosťou stopla všetky plánované a odkladné operácie, pretože podľa nej nie je možné, aby lekári v denných zmenách do 15:30 vykonávali odkladné operačné výkony a potom sa nevrátili k svojim pacientom.

„Pretože prax by mohla vyzerať tak, že lekár ráno príde, pooperuje a o 15:30 odíde a nechá pacienta na JIS-ke, napriek tomu, že je riadne zapísaný na službu. Takáto situácia je život a zdravie ohrozujúca, je v rozpore s etikou a osobne si myslím, že je potrebné preskúmať, či nie je aj v rozpore s trestným právom. Určite túto vec preskúmame a pokiaľ dospejeme k názoru, že áno a že bola naplnená skutková podstata niektorého z trestných činov, najmä čo sa týka verejného ohrozenia, určite sa obrátime aj na orgány činné v trestnom konaní,“ povedala Zvolenská. „Ako právnik by som chcel doplniť, že tu môže ísť aj o naplnenie skutkovej podstaty, ktorá môže byť páchaná organizovanou skupinou, pretože vo štvrtok o pol tretej, to čo sa tu dialo, to vyzeralo, že to naozaj niekto organizoval, čiže to môže naplniť aj vyššiu sadzbu,“ dodal Glváč.

Ministerka zdravotníctva by nemala problém aj s takouto formou protestu, pokiaľ by to lekári včas oznámili. Je podľa nej ale nemorálne a neetické pre obhajobu nadštandardných platov odísť od pacientov a oznámiť to len niekoľko desiatok minút pred začiatkom služby. „Tu sú lekári, ktorí zarábajú viac ako tritisíc eur. My hovoríme o nadštandardných podmienkach z hľadiska, že pri rovnakej práci ako zvyšní kolegovia v nemocniciach po celom Slovensku dostávajú nadštandardné ohodnotenie. Reagovať pritom tak, že opúšťame oddelenie niekoľko minút predtým, ako máme nastúpiť službu, to je mimoriadne neetické a nemorálne,“ dodala Zvolenská.

Krízový stav v žilinskej fakultnej nemocnici naďalej trvá. Výpoveď z ústavných pohotovostných služieb podalo vo štvrtok 134 z 228 tamojších lekárov, napriek tomu podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Čižmárikovej nemocnica dokáže zabezpečiť ústavné pohotovostné služby aj nasledujúce dni, a to žilinskými lekármi, ktorí nepodali výpovede, a lekármi z iných zdravotníckych zariadení. Zo štvrtka na piatok vypomáhali dvaja vojenskí lekári na traumatológii a jeden lekár z ružomberskej nemocnice na chirurgii. V prípade potreby je podľa Čižmárikovej pripravených ďalších 29 vojenských a aj deväť policajných lekárov.

Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení. Vedenie nemocnice chcelo v rámci prvých racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili a preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých. Osemnástim lekárom začala trojmesačná výpovedná lehota plynúť 1. decembra, Volák verí, že sa s nimi ešte dokáže dohodnúť, ak nie, nevylúčil, že ich nahradí novými lekármi za prijateľnejších platových podmienok. Lekári tvrdia, že sú od začiatku ochotní sa s vedením nemocnice dohodnúť a aj sa uskromniť, ale riaditeľ nemocnice nemal záujem sa s nimi rozprávať a nové zmluvy im direktívne nanútil. Protestujúci žilinskí lekári sa však s vedením nemocnice nedokázali dohodnúť na obnovení riadneho chodu oddelení ani vo štvrtok večer, dohoda stroskotala práve na platoch.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Neviem sa k tejto nahrávky vyjadriť inak, ako tak, že ide o excelentnú, jedinečnú a svojim spôsobom raritnú nahrávku.
pred 7 rokmi
Snímka, v ktorej si zahrali Melissa McCarthy a Jason Bateman, si od piatka do nedele v USA a Kanade na konto pripísala 34,55 milióna dolárov (v prepočte približne 25,71 milióna eur).
pred 8 rokmi
Poľské Sony Music pripravilo špeciálnu edíciu pre fanúšikov poľskej, ale aj svetovej muziky.
pred 16 rokmi
Kolumbijská hviezdička v súčasnosti prežíva vrchol slávy.
pred 8 rokmi
Možno ste sa nie raz zamysleli nad tým, či je pre vás vhodnejšia konzumácia masla alebo margarínu.
pred 8 rokmi
Členovia americkej rockovej kapely Kings Of Leon popreli správy, že pre "hviezdne maniere" vyhodili zo skupiny speváka Caleba Followilla.
pred 11 rokmi
Superkompenzácií spôsobujúcej známy „hojdačkový efekt“ popísaný napríklad Cooperom, to znamená, že fáza realimentácie má za následok zvýšenie telesnej...
pred 7 rokmi
Lucio Quarantotto, ktorý sa už niekoľkokrát predtým pokúšal vziať si život, spáchal samovraždu v utorok 31. júla, keď skočil z okna bytu na šiestom poschodí.