Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiga zákon o odpadoch odsúva pre komunálne voľby

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2014

Minister životného prostredia Peter Žiga odsúva prijatie nového zákona o odpadoch pre blížiace sa komunálne voľby.
Žiga zákon o odpadoch odsúva pre komunálne voľby
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Minister životného prostredia Peter Žiga odsúva prijatie nového zákona o odpadoch pre blížiace sa komunálne voľby. Myslí si to poslanec a podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Reagoval tým na pondelňajšie vyhlásenie ministra, že návrh zákona dá najskôr na pripomienkovanie orgánom Európskej únie, až potom ho predloží na rokovanie vlády.

"Oddialenie legislatívneho procesu o tri až štyri mesiace, ktoré oznámil po včerajšej tripartite, nie je ničím iným len manévrom ministra a vlády presunúť rozhodnutie o zákone, ktorý ide proti obciam, až po komunálnych voľbách," povedal Simon. "Zrejme sa obávajú, že by si prijatím takéhoto zákona pohnevali mestá a obce a tak radšej počkajú s jeho prijatím po komunálnych voľbách." Podľa Simona zákon zvýhodňuje výrobcov a dovozcov výrobkov a naopak škodí obciam a občanom. "Slovensko ide zaviesť model, ktorý funguje iba v Českej republike a v značne modifikovanom systéme v Belgicku," povedal. "Výsledkom bude silná monopolizácia, ktorá vedie k zvýšeniu cien." Podľa Simona v prípade, že združenia zastupujúce výrobcov vyhodnotia spôsob zberu odpadu v nejakej obci ako neefektívny, nebudú povinní obci preplatiť plné náklady za zber. Zvyšok bude musieť doplatiť obec a to sa premietne do zvýšenia poplatkov pre občanov.

Návrh nového zákona o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia SR zavádza inštitút rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov za recykláciu svojich produktov. Výrobcovia a dovozcovia produktov ako autá, elektronické výrobky alebo pneumatiky budú teda povinní zabezpečiť separovaný zber a recykláciu týchto produktov v mestách a obciach. V prípade, že zber odpadu bude zabezpečovať obec, združenia výrobcov by im náklady s tým spojené mali preplatiť. Ministerstvo tiež navrhuje zrušiť Recyklačný fond alebo sprísniť podmienky pri výkupe zberných surovín. Po novom by takisto malo byť drahšie uložiť odpad na skládkach, čo má občanov motivovať viac triediť odpad. Ministerstvo podobu zákona odôvodňuje potrebou vyrovnať sa štandardom Európskej únie. Minister Žiga preto nepredpokladá, že by orgány únie mali mať k zákonu zásadné pripomienky.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Minister životného prostredia Peter Žiga odsúva prijatie nového zákona o odpadoch pre blížiace sa komunálne voľby. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/ziga-zakon-o-odpadoch-odsuva-pre-komunalne-volby/

Komun. voľby sú za dvermi, prečítajte a prepošlite priateľom a svojím favoritom , ktorých budete voliť - uvidíte kto je za nimi: http://www.zemavek.sk/articles/view/obcianska-mobilizacia-pre-komunalne-volby-2014

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Ľudia voľte kandidátov, ktorí podporujú Priamu demokraciu - tak ako ju majú vo Švajčiarsku. http://www.priamademokracia-pd.sk/ https://www.wikidemokracia.org/cojeto/
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Výborná správa pre všetkých, ktorí sa chystajú na bratislavský koncert metalových mágov Judas Priest! Špeciálnym hosťom bude jedna z naj kapiel v histórii metalu a rocku Thin Lizzy.
pred 7 rokmi
Je prekvapujúce ako sa postupom času u ľudí vyvíjajú rôzne závislosti a viaceré z nich vznikajú povedľa postupného vyvíjania sa technológií.
pred 7 rokmi
Štúdia Symantec Intelligence Report informuje o novej ceste podvodníkov na získanie osobných údajov na sociálnych sieťach, tentoraz na sieti Instagram.
pred 8 rokmi
Prezídium Policajného zboru SR povolilo vodičom nákladných vozidiel na 24. december všeobecnú výnimku o cestnej premávke na dojazd.
pred 6 rokmi
Tri roky po nežnej revolúcii vyzerala československá populárna hudba úplne inak, než kedykoľvek predtým a úplne inak, než kedykoľvek potom. To je celkom pochopiteľný dobový pochod. Rozoberme si to však na drobné.
pred 6 rokmi
Skyfall je skvelý zážitok príbehový, vizuálny i herecký, Skyfall je proste nová štartovacia dráha pre Jamesa Bonda a všetci tí, ktorí ho vystriedajú na plátne, alebo sa posadia do „bondovskej“ režisérskej stoličky, budú mať veľa práce prekonať ho.
pred 6 rokmi
Je to bez zaváhania kult. Takýmto albumom sa tak jednoducho hovorí.
pred 5 rokmi
Mladý režisér z industriálnej obce Ladce odpremiéruje tento víkend svoje dva dlho očakávané filmy, na ktorých pracoval niekoľko rokov.