Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiakov trápi šikana a nedostatok rešpektu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.02.2013

Deti spolu s detskými psychológmi či učiteľmi na konferencii hovorili o problémoch, ktoré ich najviac trápia v školách
Žiakov trápi šikana a nedostatok rešpektu
Zdroj obrázku: Internet
 

Šikana medzi spolužiakmi a nedostatok vzájomného rešpektu medzi žiakmi a učiteľmi sú problémy, ktoré najviac trápia školákov. Vyplýva to zo záverov II. konferencie vrstovníckych podporovateľov CHIPS, na ktorej sa v stredu stretli deti zo stredných a základných škôl, ako aj odborníci z oblasti ochrany detských práv; detskí psychológovia, pedagógovia a pracovníci Slovenského výboru pre UNICEF.

Nosnou témou konferencie boli súčasné vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi, ako aj medzi spolužiakmi navzájom. Žiaci najčastejšie spomínali šikanu medzi spolužiakmi. Všetci odborníci pracujúci s deťmi a školáci opakovane hovorili o potrebe vzájomného rešpektu medzi žiakmi a ich učiteľmi. "Učitelia často čelia náročným situáciám a veľkému tlaku zo strany žiakov a ich rodičov. Preto si zaslúžia rešpekt. Tento by mal byť obojstranný; rovnako zo strany žiakov smerom k učiteľovi ako aj zo strany učiteľa smerom k žiakom. Tento krehký vzťah by mal byť budovaný veľmi starostlivo a obozretne,“ formulovala ako jeden zo záverov detská psychologička Denisa Maderová.

Medzi žiakmi rezonovali ako časté problémy vzťahu učiteľ - žiak tradičné témy, a to nedostatok pochopenia zo strany učiteľa, náladovosť pedagóga, predsudky a zaujatie na strane pedagógov k výzoru žiakov. Ale poukázali i na novšie témy ako chýbajúci rešpekt k vyučujúcemu zo strany žiakov, častý syndróm vyhorenia u dlhoročných pedagógov či nedodržanie slova zo strany pedagógov. Východisko žiaci vidia v individuálnejšom prístupe pedagóga, v jeho férovom prístupe a vzájomnej motivácii žiakov pedagógom a naopak.

Žiaci za problematickú vo vzťahoch medzi spolužiakmi považujú takzvanú nadradenosť alebo elitárstvo založené na majetkových rodinných pomeroch, či manipuláciu zo strany niektorých spolužiakov. Riešenie vidia vo väčšom vstupe škôl do týchto vzťahov a to prostredníctvom pedagogicko-psychologického poradcu, ktorý by mal podľa mladých aktivistov viac preberať iniciatívu a nečakať, kým za ním niekto s problémom príde.

Hlavným cieľom tohtoročnej konferencie bola podpora detí v ich aktivite, výmena skúseností medzi nimi a odborná konzultácia s detskými psychológmi a pracovníkmi Centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP). Na konferencii sa zúčastnili deti z Gymnázia Topoľčany, Katolíckej spojenej školy sv. Vincenta de Paul a ZŠ Školská z Levíc, ZŠ Černyševského 8, ZŠ Karloveská 61 a Gymnázia Alberta Einsteina z Bratislavy. Svoje príspevky poslali aj mladí aktivisti zo škôl; ZŠ Hradná a ZŠ Mostná z Nových Zámkov a ZŠ J. A. Komenského z Bratislavy. CHIPS, Childline in Partnership with Schools, je jednou z aktivít Linky detskej istoty.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Garou predstavuje hutné melódie, občas bazíruje na popovej hranici, snažiac sa priblížiť pravdepodobnejšie širším masám, ale veľmi dobre si stráži kto pomyselné teritórium.
pred 9 rokmi
Tomáš Buranovský slávnostne vydal debutový album Čas, ktorý pokrstil Igor Timko a list s blahoželaním mu zaslal aj maestro Karel Gott.
pred 8 rokmi
S deťmi do troch rokov by sa nemali podnikať cesty do tropických krajín, pokiaľ nie sú na cestu závažné dôvody
pred 10 rokmi
Naznačuje dizajnové smerovanie Škody...
pred 9 rokmi
Veľká spomienka na veľký hlas...
pred 7 rokmi
Do tendra sa prihlásili traja uchádzači. S víťazom uzavreli rámcovú dohodu na štyri roky. Pôvodne chcelo ministerstvo obstarávať len 120 dodávok. Plán zmenili pre reformu štátnej správy ESO.
pred 6 rokmi
Do TOP 10 sa tentoraz dostala jediná kniha slovenského autora – Na sociálnej sieti o Anne, ktorá po nečakanom rozchode s partnerom prepadla četovaniu v nádeji, že nájde spriaznenú dušu.
pred 12 rokmi
Aby bolo hneď na úvod jasné, názov skladby neuvádzam preto, lebo toto nie je oficiálny videoklip.