Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 22.10.2012

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda. Minulý rok o uznanie vzdelania získaného v zahraničí požiadalo 1 396 ľudí.
Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Počet žiadostí o uznanie vzdelania získaného v zahraničí neustále rastie. Stredisko na uznávanie diplomov o vzdelávaní rezortu školstva v roku 2007 prijalo 318 žiadostí, minulý rok to už bolo 1 396 žiadostí o uznanie odbornej kvalifikácie získanej v zahraničí. Najviac zo žiadateľov študovalo v Českej republike, nasledovalo Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Pre zjednodušenie procesu uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií rezort školstva predložil do pripomienkového konania návrh novely zákona o uznávaní odborných kvalifikácií. Novela nanovo definuje jednotlivé druhy dokladov o vzdelaní tak, aby ich bolo možné jednoducho porovnávať s dokladmi vydanými v iných členských štátoch Európskej únie alebo v tretích krajinách atak posúdiť ich rovnocennosť z hľadiska vnútroštátnej právnej úpravy. Okrem toho návrh zákona spresňuje podmienky využitia konkrétneho kompenzačného mechanizmu ako náhradného opatrenia odstraňujúceho prípadné rozdiely vo vzdelaní alebo odbornej príprave.

Rezort školstva pripravil aj publikáciu Nové prístupy k uznaniu vzdelania v Európskej únii, ktorá má pomôcť ľahšie sa zorientovať v procese uznávania dokladov o vzdelaní. Určená je nielen pre vysoké a stredné školy, príslušné orgány na uznávanie odborných kvalifikácií, ale môže poslúžiť aj ako učebnica na tému voľného pohybu osôb. Obsahuje analýzu súčasného stavu uznávania v európskom a medzinárodnom kontexte a na Slovensku. Publikácia sa zaoberá aj vplyvom vzdelávacích reforiem na uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií a prináša optimalizovaný model v uznávaní dokladov o vzdelaní v Európskej únii. Knihu budú distribuovať na odbornom seminári v novembri, kde bude rezort prezentovať pripravované zmeny v oblasti uznávania dokladov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Je to najčastejšia príčina zranení.
pred 8 rokmi
V roku 1990 vydal Petr Kotvald vo vydavateľstve Supraphon svoj druhý sólový album. Gejzír sa tak stal nástupcom jeho vtedy dva roky starého sólového debutu Přísně soukromá sci-fi.
pred 10 rokmi
Pri oddelenej strave ide o harmonické kombinovanie potravín, čím sa do tráviaceho systému zavedie poriadok.
pred 15 rokmi
Exkluzívna japonská značka Subaru už dávno prekročila hranice svojho rodiska a stala sa snom mnohých motoristov. Za tento sen hovoria fantastické jazdné vlastnosti, pohon všetkých štyroch kolies a úžasná história v rally.
pred 4 rokmi
Bude to jedna z najväčších párty, akú ste kedy zažili, sľubujú švédski hudobníci...
pred 5 rokmi
Sú späť. Ich hit Hey, Soul Sister rezonoval pred dvoma či troma rokmi aj nášmu éteru a pravdupovediac, zaznieva tam sporadicky dodnes. Kapela z amerického San Francisca si ním zarobila na prestíž.
pred 8 rokmi
V roku 1990 Dr. Jack Kevorkian ohromil svet, keď svojim „strojom milosrdenstva“ otvorene ukončil debatu o cene života a vykonal prvú asistovanú samovraždu.
pred 5 rokmi
Človek by sa mal na slnečné lúče pripravovať postupne, s mierou, inak mu bude odmenou spálená pokožka, čo je nielen bolestivé, ale aj nebezpečné.