Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 22.10.2012

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda. Minulý rok o uznanie vzdelania získaného v zahraničí požiadalo 1 396 ľudí.
Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Počet žiadostí o uznanie vzdelania získaného v zahraničí neustále rastie. Stredisko na uznávanie diplomov o vzdelávaní rezortu školstva v roku 2007 prijalo 318 žiadostí, minulý rok to už bolo 1 396 žiadostí o uznanie odbornej kvalifikácie získanej v zahraničí. Najviac zo žiadateľov študovalo v Českej republike, nasledovalo Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Pre zjednodušenie procesu uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií rezort školstva predložil do pripomienkového konania návrh novely zákona o uznávaní odborných kvalifikácií. Novela nanovo definuje jednotlivé druhy dokladov o vzdelaní tak, aby ich bolo možné jednoducho porovnávať s dokladmi vydanými v iných členských štátoch Európskej únie alebo v tretích krajinách atak posúdiť ich rovnocennosť z hľadiska vnútroštátnej právnej úpravy. Okrem toho návrh zákona spresňuje podmienky využitia konkrétneho kompenzačného mechanizmu ako náhradného opatrenia odstraňujúceho prípadné rozdiely vo vzdelaní alebo odbornej príprave.

Rezort školstva pripravil aj publikáciu Nové prístupy k uznaniu vzdelania v Európskej únii, ktorá má pomôcť ľahšie sa zorientovať v procese uznávania dokladov o vzdelaní. Určená je nielen pre vysoké a stredné školy, príslušné orgány na uznávanie odborných kvalifikácií, ale môže poslúžiť aj ako učebnica na tému voľného pohybu osôb. Obsahuje analýzu súčasného stavu uznávania v európskom a medzinárodnom kontexte a na Slovensku. Publikácia sa zaoberá aj vplyvom vzdelávacích reforiem na uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií a prináša optimalizovaný model v uznávaní dokladov o vzdelaní v Európskej únii. Knihu budú distribuovať na odbornom seminári v novembri, kde bude rezort prezentovať pripravované zmeny v oblasti uznávania dokladov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Wécko hliadka pre všetkých cestovateľov pripravila zadarmo do mobilov užitočnú aplikáciu rovnakého mena, ktorá spríjemní a zjednoduší vaše letné dobrodružstvá.
pred 10 rokmi
Putovná prehliadka filmov Projekt 100 - 2011 už po prvom mesiaci láme rekordy návštevnosti.
pred 9 rokmi
Škótsky spevák, skladateľ a nadaný multi-inštrumentalista Ian Anderson je všeobecne známy ako osobnosť hard-rock folkovej kapely Jethro Tull.
pred 10 rokmi
Rock'n'rollová sieň slávy po druhý raz vzdá hold americkej soulovej speváčke Arethe Franklin.
pred 10 rokmi
Hovorí sa, že každý človek po určitom veku by mal piť čaje z prasličky poľnej. Na čo všetko nám môže byť praslička nápomocná? Prečítajte si...
pred 9 rokmi
Bezpečný sex s použitím kondómu skôr preferujú mladí muži s vyššou hladinou testosterónu.
pred 7 rokmi
Kriminálne dielo malo pre klesajúcu sledovanosť skončiť druhou sezónou.
pred 8 rokmi
76-ročný herec túto úlohu prijal preto, že chce vyskúšať niečo nové.