Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 22.10.2012

Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda. Minulý rok o uznanie vzdelania získaného v zahraničí požiadalo 1 396 ľudí.
Žiadostí o uznanie titulov zo zahraničia pribúda
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Počet žiadostí o uznanie vzdelania získaného v zahraničí neustále rastie. Stredisko na uznávanie diplomov o vzdelávaní rezortu školstva v roku 2007 prijalo 318 žiadostí, minulý rok to už bolo 1 396 žiadostí o uznanie odbornej kvalifikácie získanej v zahraničí. Najviac zo žiadateľov študovalo v Českej republike, nasledovalo Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Pre zjednodušenie procesu uznávania dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií rezort školstva predložil do pripomienkového konania návrh novely zákona o uznávaní odborných kvalifikácií. Novela nanovo definuje jednotlivé druhy dokladov o vzdelaní tak, aby ich bolo možné jednoducho porovnávať s dokladmi vydanými v iných členských štátoch Európskej únie alebo v tretích krajinách atak posúdiť ich rovnocennosť z hľadiska vnútroštátnej právnej úpravy. Okrem toho návrh zákona spresňuje podmienky využitia konkrétneho kompenzačného mechanizmu ako náhradného opatrenia odstraňujúceho prípadné rozdiely vo vzdelaní alebo odbornej príprave.

Rezort školstva pripravil aj publikáciu Nové prístupy k uznaniu vzdelania v Európskej únii, ktorá má pomôcť ľahšie sa zorientovať v procese uznávania dokladov o vzdelaní. Určená je nielen pre vysoké a stredné školy, príslušné orgány na uznávanie odborných kvalifikácií, ale môže poslúžiť aj ako učebnica na tému voľného pohybu osôb. Obsahuje analýzu súčasného stavu uznávania v európskom a medzinárodnom kontexte a na Slovensku. Publikácia sa zaoberá aj vplyvom vzdelávacích reforiem na uznávanie dokladov o vzdelaní a odborných kvalifikácií a prináša optimalizovaný model v uznávaní dokladov o vzdelaní v Európskej únii. Knihu budú distribuovať na odbornom seminári v novembri, kde bude rezort prezentovať pripravované zmeny v oblasti uznávania dokladov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Akčná snímka 300: Vzostup impéria je nakrútená podľa najnovšieho grafického románu Franka Millera Xerxes.
pred 6 rokmi
Námet nového videa sa vraj mladej speváčke prisnil pred pár mesiacmi.
pred 4 rokmi
Najuznávanejší slovenský klavírny virtuóz Jozef Hollý predvedie svoju známu Piano Show na špeciálnom jesennom koncerte v bratislavskom Istropolise.
pred 7 rokmi
Rokovania Václava Miku s generálnym riaditeľom Českej televízie Petrom Dvořákom pokračujú, do konca roka by chceli podpísať dlhodobú zmluvu o spolupráci.
pred 8 rokmi
Zbierka, ktorú Miro zorganizoval na pomoc rodine v núdzi, sa stretla s pozitívnymi ohlasmi. Mirovi sa podarilo vyzbierať viac ako 3 000€.
pred 12 rokmi
Svet nie je práve bezpečné miesto.
pred 7 rokmi
Diváci sa môžu tešiť na seriály Panelák a Pod povrchom, novinku Recept na bohatstvo, Česko Slovensko má talent 3, Farmár hľadá ženu 3 či The X Factor.
pred 6 rokmi
Jazdci nemeckej stajne absolvovali počas prvých skúšobných jázd pred začiatkom novej sezóny najviac kilometrov.