Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zhromaždenie a žaloba sú dôležité gestá, myslí si Nicholson

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.01.2013

Na Hodžovom námestí v Bratislave sa dnes konalo pred Prezidentským palácom verejné zhromaždenie na podporu petície za obžalobu prezidenta Ivana Gašparoviča.
Zhromaždenie a žaloba sú dôležité gestá, myslí si Nicholson
Zdroj obrázku: Internet
 

Verejné zhromaždenie na podporu petície za obžalobu prezidenta SR Ivana Gašparoviča v Bratislave malo pokojný priebeh. Hodžovo námestie od 18:00 postupne zaplnili asi štyri stovky ľudí, ktorí mohli na mieste petíciu aj podpísať. Za žalobu na prezidenta sa ľudia zasadzujú preto, lebo podľa nich úmyselne porušil Ústavu SR, keď nevymenoval za generálneho prokurátora zvoleného kandidáta Jozefa Čentéša. Novinár Tom Nicholson, ktorý na zhromaždení vystúpil s príhovorom, označil celú snahu za dôležité gesto. "Ľudia potrebujú pocit, že sa niečo deje," povedal pre agentúru SITA kanadský novinár.

Zhromaždení sa vyslovili za odstúpenie prezidenta z funkcie. Ďalej vyzývajú parlament, aby prijal legislatívu potrebnú na očistenie Generálnej prokuratúry od straníckej politiky, a to na základe dialógu s verejnosťou. Okrem Nicholsona vystúpili na podujatí aj hudobník Marián Greksa, blogeri Boris Kačáni a Slavomír Repka a aktivisti Andrej Lúčny a Ján Zavacký.

"Naša petícia apeluje na 150 ľudí, ktorých sme si zvolili, aby nás zastupovali. Nie len na papieri a sladkými rečami, ale naozaj. Aby nás zastúpili a hlasovali za obžalovanie doc. JUDr. Ivana Gašparoviča, CSc z porušenia Ústavy SR a dali tak šancu Ústavnému súdu SR, aby urobil to, za čo ho platíme a nerobili jeho prácu namiesto neho," spomína sa na stránke, ktorá celé zhromaždenie koordinovala. Administrátori stránky tvrdia, že iniciatíva nie je o vládnej strane, opozícii, Čentéšovi, ani o štatúte prezidenta. Tŕňom v ich oku je osobne Ivan Gašparovič, "je to o dôvodnom podozrení, že tento človek, ktorý je nielen prezidentom, ale aj občanom tohto štátu... porušil zákon najdôležitejší - Ústavu SR."

Opozícia dnes v parlamente podala návrh na obžalobu prezidenta. Pod návrh sa podpísalo 44 poslancov zo všetkých piatich opozičných poslaneckých klubov. Predseda parlamentu Pavol Paška je povinný do 30 dní zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorej jediným bodom programu bude návrh na obžalobu prezidenta. Môže na nej vystúpiť hlava štátu, o uznesení sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou, teda za uznesenie musí zahlasovať 90 poslancov. Porušenie ústavy návrh na obžalobu konštatuje v dvoch veciach. Prvou je neprimeraná lehota na rozhodnutie o vymenovaní a druhým základom obžaloby je prekročenie právomocí prezidenta. Podľa opozície prezident rozhodoval na základe skutočností, ktoré sa týkali voľby kandidáta a nie jeho osoby. Prihliadal aj k profesijnému pochybeniu, ktoré však nemalo za následok žiadne disciplinárne stíhanie kandidáta.

Vládna strana Smer-SD sa už vyjadrila, že obžalobu prezidenta nepodporí, pretože pre ňu neexistujú žiadne dôvody. "Opozícia namiesto toho, aby ponúkla alternatívu, nevyberane útočí na hlavu štátu," napísala do reakcie premiérova hovorkyňa Beatrice Hudáková.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Animovaná komédia Hotel Transylvánia 3D sa postarala o historicky najúspešnejší septembrový otvárací víkend.
pred 11 rokmi
7.január bol pre väčšinu z nás úplne obyčajným dňom, kým pre automobilku Kia by sa dalo povedať o úplnom opaku.
pred 8 rokmi
Dizajnérom sa podarilo vytvoriť mimoriadne tvarovo atraktívne kombi, ktoré má gény Aston Martin zaodeté do elegantného „bertonovského“ hávu.
pred 7 rokmi
Presne 17. februára sa v Bratislave predstaví kapela One Republic. Lístky v cene od 25€ sú už v predaji. Koncert sa uskutoční v bratislavskej Inchebe.
pred 7 rokmi
Dara systematicky pracuje na nových veciach, ktoré časom vyplnia jej nový album. Kedy to bude netuší zatiaľ asi ani ona. Kým to bude, môžeme sa tešiť z takýchto malých, ale mimoriadne čiperných lastovičiek.
pred 9 rokmi
Nový štúdiový dvojalbum rakúskeho hudobníka Marcusa Füredera, známeho ako Parov Stelar, vyjde 19. apríla pod názvom The Princess.
pred 16 rokmi
Kto si pamätá hity skupiny Byrds ako napríklad Mr. Tambourine Man, tomu sa možno z pamäti vynorí aj chlapčenská tvár Davida Crosbyho, ktorej málokedy chýbal úsmev a iskra v očiach.
pred 10 rokmi
Ani desať rokov od premiéry filmu Amores Perros nestratil tento dva a pol hodinový dramatický epos na svojej kvalite...