Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Záväzok o plate učiteľov je reálny, hovorí minister

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.09.2013

Správa o stave školstva obsahuje záväzok, aby mali učitelia do roku 2016 plat vo výške 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Záväzok o plate učiteľov je reálny, hovorí minister
Zdroj obrázku: Internet
 

Minister školstva Dušan Čaplovič považuje za reálny záväzok, aby učitelia mali do roku 2016 plat vo výške 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Práve v tom roku sa skončí obdobie súčasnej vlády. Záväzok o platoch učiteľov sa objavil v pozmenenom znení správy o stave školstva na Slovensku, ktorá už obsahuje aj zapracované pripomienky verejnosti. "Mohol som dať aj 1,6, čo by bolo nereálne, ale 1,2-násobok vidím reálne," povedal dnes minister Čaplovič. Práve platy učiteľov boli témou, ku ktorej ľudia najčastejšie posielali pripomienky počas verejnej , hovorí minister.

Podľa Čaploviča je podstatné najmä to, že z verejných zdrojov posilnia tarifné platy. Platy učiteľov i odborných zamestnancov by sa mali zvyšovať postupne každý rok. Podľa ministra to môže byť jeden rok viac a druhý menej, v roku 2016 by ale platy učiteľov mali dosiahnuť 1,2-násobok priemerného platu. O koľko by mohli stúpnuť v roku 2014, však minister povedať nevedel. Závisí to podľa neho od návrhu štátneho rozpočtu, v ktorom, ako dúfa, by mali byť obsiahnuté aj platy učiteľov. Rokovania s ministrom financií ešte nie sú ukončené, no "veľmi poctivo" sa prostriedky hľadajú, doplnil minister školstva.

Zvyšovať by sa mal aj nástupný plat učiteľa. "Tým pádom, že idem do tarifných platov, chcem výrazne posilňovať postupne aj platy začínajúcich učiteľov, i keď to nemôže byť zázračné, že niekto čaká 200- či 300-eurové zvýšenie," hovorí Čaplovič. Do roku 2020 by mal podľa správy nástupný plat učiteľa dosiahnuť priemernú výšku platu začínajúcich zamestnancov v ostatných povolaniach, v ktorých je potrebný rovnaký stupeň vzdelania. Priemerný plat učiteľov a odborných zamestnancov by mal do tohto istého roku dosiahnuť najmenej 75 percent priemerného platu ostatných povolaní, v ktorých sa vyžaduje vysokoškolské vzdelanie.

Platy učiteľov bola podľa Čaploviča téma, na ktorú verejnosť počas diskusie najčastejšie reagovala. Diskusia k pôvodnému zneniu správy o stave školstva prebiehala od apríla do konca júna. Pripomienky prichádzali nielen od učiteľov, ale aj rodičov. "Tá všeobecná mienka v spoločnosti je taká, aby práve učitelia mali v rámci možností, ktoré dovoľuje aj štátny rozpočet, navýšenie," hovorí minister školstva.

Správa o stave školstva, ktorá zohľadňuje už aj pripomienky verejnosti, konkrétnejšie stanovila finančné záväzky do školstva. Nové znenie dokumentu predpokladá pre obdobie rokov 2014 až 2016 zvyšovanie financií pre základné a stredné školy medziročne v priemere o 110 miliónov eur. Vo vysokom školstve by malo ísť o 20 miliónov eur. Práve konkrétnejšie záväzky financovania školstva do roku 2016 chýbali pripomienkujúcim pôvodného znenia správy - školským odborárom aj samotným učiteľom. Ministra školstva zaviazal k vypracovaniu takéhoto dokumentu parlament počas mimoriadnej schôdze o školstve v decembri 2012, po štrajku učiteľov. O pozmenenej verzii správy s už zapracovanými pripomienkami by mala rokovať vláda začiatkom októbra, priblížil dnes minister. K dokumentu prišlo rezortu školstva 131 pripomienok, a to po odrátaní duplikácií a tých príspevkov, ktoré na správu nereagovali. Drvivá väčšina z nich sa pritom týka základných a stredných škôl, k vysokému školstvu sa vyjadrovala verejnosť len v desiatich percentách príspevkov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Zaujímavo vyzerajúce lesknúce sa plody, ktoré majú navyše krásnu fialovomodrú farbu sú súčasťou každej diéty.
pred 10 rokmi
Magazín Forbes zostavil rebríček najlepšie platených herečiek. Kraľuje mu Angelina Jolie spolu so Sarah Jessicou Parker.
pred 8 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na jeho pripravovanom albume …o Tebe.
pred 9 rokmi
Herec chce na pulty kníhkupectiev dostávať tituly, ktoré budú hodné času a záujmu čitateľov.
pred 15 rokmi
Zdravá Päťka je projekt, ktorého hlavným cieľom je hravou formou vštepovať deťom správne stravovacie návyky.
pred 12 rokmi
Leto je ideálnym obdobím na spomienky.
pred 7 rokmi
Kultová skupina Slobodná Európa tento rok oslavuje 25 rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti kapela pripravila pre svojich fanúšikov veľkolepé celoročné turné s názvom “25 rokov na tvrdo tour 2014 (1989-2014)” a zároveň vydala nový album.
pred 9 rokmi
Dynamický zážitok z jazdy podľa Lexusu