Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Záujem o slovenské deti prejavilo osem nových krajín

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.06.2013

Dňa 10. mája začalo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže pracovať na zmene podmienok existujúcich zmlúv o medzištátnych adopciách, začalo tiež rokovať s ďalšími európskymi krajinam
Záujem o slovenské deti prejavilo osem nových krajín
Zdroj obrázku: Internet
 

Záujem o adopcie detí zo Slovenska prejavilo po rokovaniach Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Nórsko, Belgicko, Španielsko, San Marino a Francúzsko.

"S týmito krajinami rokujeme o podmienkach memoránd a čakáme, kým memorandá prejdú v týchto krajinách schvaľovacím procesom. Všetky zmluvy sa budú podpisovať na úrovni ústredných orgánov," napísal pre agentúru SITA Michal Jurči z tlačového odboru ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Jednania o nových zmluvách a dohodách o spolupráci pri medzištátnych osvojeniach sa začali v máji.

Dňa 19. februára pozastavilo ministerstvo práce osvojenia slovenských detí do Talianska. Obnovené boli 10. mája. Ako ďalej informuje Jurči, týmto dňom začalo Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže pracovať na zmene podmienok už existujúcich zmlúv, ako aj rokovania s novými krajinami. Po novom napríklad nebudú existovať kvóty medzi Centrom a partnerskými organizáciami o tom, koľko detí v ktorej krajine skončí. Nová dohoda o medzištátnych adopciách s talianskou Komisiou pre medzištátne osvojenia chce ministerstvo uzavrieť v najbližších týždňoch. "V súčasnosti finalizujeme detaily dohody," píše Jurči. Dohoda sa podpisuje výlučne s partnerským orgánom - Komisiou. Určenie agentúr je v kompetencii Komisie. Nová dohoda má byť nastavená štandardne - pre každú krajinu rovnako.

Nadviazanie kontaktu s novými krajinami vyplýva z posledného minuloročného zasadnutia ľudskoprávneho výboru NR SR (19. decembra), na ktorom sa zúčastnil aj šéf rezortu práce Ján Richter. Slovensko takto rozširuje okruh platných dohôd o medzinárodných adopciách, ktoré máme na rôznych úrovniach uzatvorené so šiestimi krajinami - s Talianskom, Holandskom, Švédskom, Maltou, Andorrou a Monakom. S poslednými tromi sa zmluvy ale nevykonávali, keďže ich obyvatelia nemali o deti zo Slovenska veľký záujem. V platnosti sú však aj naďalej. Ústredné orgány ich teraz upravia len dodatkami, ktoré nastavia podmienky spolupráce tak, aby boli rovnaké pre všetky krajiny. "Upravovať sa teda bude frekvencia zasielania postadopčných správ, odstránia sa kvóty, ktoré určujú maximálny možný počet dokumentácií z jedného štátu v centre a budú vyňaté články tákajúce sa detí so špeciálnymi potrebami," informuje Jurči. Rovnako sa bude postupovať pri zmluvách s Holandskom a Švédskom. Ak niektoré zmluvy neboli podpísané s ústredným orgánom, zmluvy sa podpíšu opätovne, a to medzi ústrednými orgánmi.

Za medzinárodné adopcie zodpovedá od roku 2011 Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, na ktorom minulý rok vykonalo ministerstvo práce audit práve pre pochybnosti v adopčnej agende. Audit nezistil v Centre porušenie zákona, Richter sa však rozhodol pristúpiť k systémovým zmenám. Jednou z nich je aj snaha rozšíriť okruh krajín, kde si deti zo Slovenska budú chcieť ľudia adoptovať. Okrem toho nemá vhodných žiadateľov pre konkrétne dieťa vyberať jeden človek ale odborná komisia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Víťazka posledného kola speváckej súťaže Česko Slovenská SuperStar Sabina Křováková vysiela do éteru nový song „Ty, já a kytara“.
pred 5 rokmi
Podľa dohody zaplatí spoločnosť Toyota pokutu 1,2 mld. USD za to, že utajovala problémy, ktoré sa objavili v automobiloch značiek Toyota a Lexus.
pred 7 rokmi
Poľské Sony Music pripravilo špeciálnu edíciu pre fanúšikov poľskej, ale aj svetovej muziky.
pred 6 rokmi
Najslávnejšie, len občas spievané, ale aj dovtedy nezverejnené piesne. Úryvky veršov, spomienky na matku, zamyslenie na rôzne témy aj trefné rozbory politiky, ukrutne presne zodpovedajúce našej realite.
pred 5 rokmi
Súrodenecká partička Echosmith prenikla so singlom Cool Kids už aj do susedného českého rozhlasového éteru. Príjemná pop-rocková pesnička sa dostala aj do TOP 100 u našich susedov.
pred 4 rokmi
Jedny skoro okrúhle a jedny úplne okrúhle narodeniny dodávajú tejto kompilácii na hodnote, ale tá porcia muziky spoľahlivo obstojí kdekoľvek.
pred 7 rokmi
TOPFEST okrem množstva kvalitných koncertných vystúpení a sprievodného programu bude aj premiérový ročník v novučičkom areáli, ktorý už čoskoro vznikne na piešťanskom letisku.
pred 7 rokmi
Ivan Tásler ponúka svojim poslucháčom najúprimnejšiu (a jednoznačne najzamilovanejšiu) spoveď vo svojej kariére.