Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zapojíme sa do prípravy medzinárodného centra výcviku letectva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.02.2013

K budovaniu centra sme oficiálne pristúpili počas rokovania šéfov obrany v Bruseli, centrum bude sídliť v ČR
Zapojíme sa do prípravy medzinárodného centra výcviku letectva
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenská republika sa zapojila do budovania Mnohonárodného centra pre výcvik v oblasti letectva so sídlom v Českej republike. Za našu stranu podpísal pristúpenie k projektu štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec počas rokovania šéfov obrany v Bruseli.

Okrem Slovenska na podujatí k budovaniu centra pristúpili aj partneri z USA, ČR a Chorvátska. Rokovanie bolo pravdepodobne posledný raz aj za účasti ministra obrany USA Leona Panettu, ktorý vo funkcii končí. Ministri obrany členských krajín NATO sa stretávajú minimálne trikrát ročne. Najbližšie majú plánované formálne rokovanie v júni 2013. O rokovaní informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Šéfovia rezortov obrany prediskutovali, aký dopad majú obmedzené obranné zdroje na pripravenosť ozbrojených síl. Zaoberali sa naplnením obranného balíka, ktorý vyplynul z ostatného summitu Severoatlantickej aliancie v Chicagu. Členovia NATO majú spoločne financovať udržiavanie vzájomnej interoperability armád, posilňovanie ich nasaditeľnosti a rozvoj mnohonárodných vojenských spôsobilostí. Ministri hovorili aj o využití projektov tzv. inteligentnej obrany, teda aby každá členská krajina prispievala do kolektívnej obrany takými vojenskými spôsobilosťami, v ktorých je najlepšia a špecializuje sa na ne. Ostatní partneri ich potom budú zdieľať.

Jeden príklad mnohonárodných aktivít v regióne pripravuje aj Slovensko. V júni bude u nás najväčšie logistické cvičenie NATO za ostatných 10 rokov Capable Logistician 2013. Zúčastní sa na ňom viac ako 30 krajín. Uskutoční sa vo vojenskom výcvikovom centre Lešť, spoluorganizátorom je Mnohonárodné koordinačné centrom pre logistiku so sídlom v Českej republike. Cvičenie bude dobrou príležitosťou na testovanie spôsobilosti Aliancie, teda ako byť inovatívnym a viac efektívnym v operáciách.

Ďalšou dôležitou témou rokovania ministrov bola budúca úloha Aliancie v Afganistane po roku 2014. Stretli sa aj s nečlenskými krajinami NATO, ktoré prispievajú do operácie ISAF a ministrom obrany Afganistanu Bismillahom Khanom Mohammadihom. Slovenská republika plne podporuje proces odovzdávania zodpovednosti za bezpečnosť krajiny do rúk afganskej vlády. "Operácia ISAF pre nás zostáva najvyššou operačnou prioritou. Slovenskí vojaci zostanú v Afganistane dovtedy, kým to bude nevyhnutné. A v tejto súvislosti vedie rezort obrany intenzívne rozhovory v rámci Aliancie, ako aj bilaterálne s našimi spojencami," dodala Balleková.

Rokovala aj komisia NATO – Ukrajina, ministri obrany NATO sa stretli so svojim ukrajinským kolegom Pavlom Lebedevom. "Ukrajina deklarovala, že nebude členom žiadneho vojenského zoskupenia, pre Alianciu však predstavuje dôležitého partnera. Vysoko si ceníme záväzok Ukrajiny prispievať k medzinárodnému mieru a stabilite prostredníctvom operácií NATO, vrátane zapojenia sa do misie v Afganistane po roku 2014," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany. Podľa nej je to dôkazom, že Ukrajina je dôležitým partnerom NATO a prispievateľom ku globálnej bezpečnosti. Foto: ilustračné
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Pokračovanie legendárneho Jurského parku vyšlo na DVD i Blu ray a je veľkou poctou Spielbergovmu veľkofilmu z 90-tych rokov.
pred 6 rokmi
Slovenskí študenti majú nový sviatok – v októbri vypukne 1. ročník nového študentského festivalu „BACK TO SCHOOL“.
pred 7 rokmi
Spoločnosť Lenovo oznámila dva nové prírastky do svojej rodiny konvertibilných zariadení.
pred 4 rokmi
Film, ktorý ešte pred uvedením láme rekordy.
pred 7 rokmi
25-ročná speváčka uviedla nahrávku Dobrý deň, to som ja (2013) v budove Slovenského rozhlasu v Bratislave, kde tiež zahrala niekoľko piesní.
pred 8 rokmi
Film IRON SKY - kombináciu grotesky a sci – fi o nacistickej invázii na planétu Zem zo základne na Mesiaci, natočil fínsky režisér Timo Vuorensola.
pred 8 rokmi
Je len otázkou času, kedy rokmi potlačovaná vášeň prepukne naplno...
pred 5 rokmi
Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom Rezistencia je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov.