Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zamestnanci justície zvažujú ostrý štrajk, dôvod sú platy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 31.10.2012

Po tom, ako sa proti svojim nízkym mzdám začali búriť zdravotníci, učitelia či zamestnanci úradov práce, sa do boja o lepšie ohodnotenie pustili aj zamestnanci v súdnictve.
Zamestnanci justície zvažujú ostrý štrajk, dôvod sú platy
Zdroj obrázku: Internet
 

Po tom, ako sa proti svojim nízkym mzdám začali búriť zdravotníci, učitelia či zamestnanci úradov práce, sa do boja o lepšie ohodnotenie pustili aj zamestnanci v súdnictve.

Ako informoval portál najpravo.sk, justičné odbory odovzdali otvorený list zamestnancov justície ministrovi spravodlivosti Tomášovi Borecovi prostredníctvom štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej na stretnutí 23. októbra. Celkovo pracuje v rezorte Ministerstva spravodlivosti približne 4 500 zamestnancov okrem sudcov, z toho je približne 2 500 ľudí v odboroch a účasť v ostrom štrajku po 48-hodinovom prieskume zatiaľ potvrdilo približne 1 500 zamestnancov, uvádza portál.

Platy mnohých zamestnancov v súdnictve sa totiž pohybujú na hranici minimálnej mzdy a k tomu hrozí v roku 2013 v rezorte ďalšie prepúšťanie a znižovanie platov. Podľa predsedníčky justičných odborov Marty Božkovej je potrebné, aby sa verejnosť dozvedela o zúfalej situácii v justícii. "Justícia je neustále podhodnocovaná a nedocenená. Každý za slovom súd vidí len sudcu, prieťahy a rôzne kauzy.... ale nikto za týmto slovom nevidí úmornú prácu administratívy, teda asistentiek, tajomníčok, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov, ale ani zamestnancov správy a vo verejnom záujme. Bez týchto ľudí by justícia skolabovala," uviedla pre portál najpravo.sk Marta Božková, predsedníčka Odborového zväzu justície.

Odborári pre zamestnancov v súdnictve podľa portálu najpravo.sk požadujú, aby pri vytváraní rozpočtu boli jasne definované mzdové nároky zamestnancov justície - súdov, osobitne sudcov, osobitne ZVJS a osobitne MS SR, ďalej rovnaké platové tarify pre zamestnancov súdnictva s platmi zamestnancov na Ústavnom súde SR, pretože ich práca je totožná s prácou zamestnancov Ústavného súdu v SR, avšak rozdiely v platových tarifách dosahujú až 280 eur. Odborári chcú aj navýšenie rozpočtu súdov určeného na vyplácanie osobného hodnotenia a zmenu v spôsobe jeho rozdeľovania tak, aby pri rozdeľovaní odmien boli aj zástupcovia odborov, a aby boli financie na osobné ohodnotenie opatrením MS SR adresované na konkrétne funkcie, ošatné či doplatok k práceneschopnosti, rehabilitácie, rovnako ako majú zamestnanci ZVJS a sudcovia

Pre slovenské súdy by štrajk znamenal úplnú paralýzu činnosti, keďže vo svojich kanceláriách na súdoch by ostali pravdepodobne len sudcovia. Nemal by im však kto pripraviť a napísať rozhodnutia či zápisnice z pojednávaní, rozposlať súdne zásielky alebo prijímať podania občanov. V súčasnosti predstavuje plat súdnej asistentky približne 350 eur čistého a nástupný plat právnika - vyššieho súdneho úradníka do 500 eur v čistom vyjadrení, uvádza najpravo.sk.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Skupina IMT Smile vyslala do sveta nový singel a hneď aj s videoklipom. Novinka má názov S.O.S. a môžete v nej počuť aj hlas herečky Zuzany Fialovej.
pred 6 rokmi
Folklórny súbor Lúčan po 40-tich rokoch vydal svoj debut! Album vyšiel vo vydavateľstve PJ RECORDS!
pred 8 rokmi
Zmizla jej tehotná sestra!
pred 4 rokmi
Kto sa nikdy nebál, že ho odnesie čert na Mikuláša, nech hodí vianočnou ozdobou.
pred 2 rokmi
„Edward Snowden povedal, že „deti narodené dnes nebudú vedieť, čo znamená spojenie „súkromný život“. Julian Assange a Jérémie Zimmermann hovorili vlastne to isté,“ približuje Bernard Minier.
pred 9 rokmi
Jim Carrey v novej bláznivej komédii...
pred 11 rokmi
BV osemdesiatych rokoch minulého storočia bol Dalibor Janda, ktorý svojim debutovým albumom Hurikán dokázal v tom čase nemožné.
pred 5 rokmi
Počas utorkového dopoludnia dýchala kinosála kina Lumiere budúcnosťou. Slovenskí producenti a tvorcovia predstavili desať filmov na ktorých aktuálne pracujú.