Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zákonodarcov čakajú justičné zákony i poslanecké návrhy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.05.2013

Zákonodarcovia budú dopoludnia hlasovať o piatich návrhoch, ktoré prerokovali v piatok.
Zákonodarcov čakajú justičné zákony i poslanecké návrhy
Zdroj obrázku: Internet
 

Diskusiou k pätici návrhov, ktoré do parlamentu predložil minister spravodlivosti Tomáš Borec, budú dnes poslanci pokračovať v rokovaní 19. schôdze parlamentu.

Na definitívne rozhodnutie čaká napríklad novela Trestného zákona, na základe ktorej by mohli druhú šancu na slušný život dostať ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu. Trestné sadzby za drogové delikty sa paušálne nemenia smerom nadol, ministerstvo spravodlivosti navrhlo znížiť len dolnú hranicu možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi. Minimálny trest za takýto delikt by už nebol štyri, ale len tri roky väzenia. Táto zmena by totiž umožnila odsúdenému úplne sa vyhnúť väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad. V takýchto prípadoch často ide o mladých ľudí, kde stačí len nepatrná odchýlka v skutkových okolnostiach a namiesto podmienečného odsúdenia musia ísť na dlhé roky do väzenia. Právna norma rieši aj posudzovanie bezúhonnosti zdravotníckych pracovníkov, podľa pozmeňujúceho návrhu poslankyne Smeru-SD Anny Vittekovej bude miernejšie.

Obete znásilnenia či sexuálneho násilia alebo zneužívania by mali mať zákonom úplne jednoznačne garantované, že majú nárok na vyplatenie odškodnenia prípadnej fyzickej ujmy na zdraví a aj právo na odškodnenie za spôsobenú morálnu škodu. Tá môže spočívať v psychickej traume, strese, úzkosti či frustrácii. Do zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi sa teraz spresnenie tohto oprávnenia za morálnu ujmu dostáva prostredníctvom novely, ktorú poslanci prerokujú v druhom čítaní.

Zákonodarcovia budú dopoludnia hlasovať aj o piatich návrhoch, ktoré prerokovali v piatok.

Plénum bude pokračovať i v diskusii k poslaneckým návrhom zákonov a noviel. Väčšinu vládnych noriem národná rada prerokovala do piatku 17. mája.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
"Máme kopu nápadov, ktoré čakajú na to, aby z nich vznikli skladby." povedal bubeník kapely Lars Ulr
pred 5 rokmi
Policajti v piatok za šesť hodín zistili 1 676 porušení pravidiel cestnej premávky.
pred 7 rokmi
Jamajský hitmaker a niekoľkonásobný držiteľ Grammy, Beenie Man, zvaný tiež King Of The Dancehall (dancehallový kráľ), prichádza budúci týždeň na Slovensko.
pred 4 rokmi
IMT Smile sa na svojom novom albume odklonili od komercie a vydali jednu zo svojich najsilnejších nahrávok.
pred 6 rokmi
Kia nenecháva nič na náhodu a s novým modelom Cee’d SW opäť ukazuje, že v Európe chce byť silnou automobilkou, čo sa jej aj naozaj darí.
pred 5 rokmi
Skvelý román mladej autorky o tom, čo nás najviac trápi – láska...
pred 6 rokmi
Film Johna Shanka prináša príbeh muža, ktorý miluje svoj život a urobí všetko, aby si ho udržal.
pred 7 rokmi
Podľa finančného riaditeľa spoločnosti Renault sa chcú uistiť, že finančná pomoc, ktorú dostala konkurenčná firma PSA Peugeot Citroën neposkytne tejto spoločnosti neférovú výhodu.