Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Zákon o znalcoch pomôže znížiť súdne prieťahy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.08.2013

Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje prísnejšie postihy za nečinnosť znalcov a jasnejšie financovanie.
Zákon o znalcoch pomôže znížiť súdne prieťahy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ak znalec alebo prekladateľ neskoro dodá výsledok svojej práce súdu alebo vyšetrovateľom, bude sa mu zo zákona krátiť odmena. Predpokladá to návrh novely zákona o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch, ktorý ministerstvo spravodlivosti predkladá do pripomienkového konania.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Jana Zlatohlávková, "cieľom navrhovaného zákona je zlepšiť podmienky pre výkon znaleckej, tlmočníckej a prekladateľskej činnosti, zaviesť jasnejšie pravidlá jej financovania a tým prispieť k odstraňovaniu súdnych prieťahov."

Náklady na činnosť znalcov, tlmočníkov a prekladateľov v rámci rozpočtových kapitol ministerstiev spravodlivosti a vnútra ako primárne zodpovedných za oblasť trestného a súdneho konania dosahujú každoročne vyše 20 miliónov eur, upozornila Zlatohlávková. "V súlade so schváleným legislatívnym zámerom rekodifikácie civilného práva procesného sa preto navrhuje, aby v civilnom sporovom konaní náklady na znalecké dokazovanie boli hradené nie zo zdrojov štátneho rozpočtu, ale z povinne skladaných preddavkov od strán sporu. Takto zložené preddavky zabezpečia, aby súd mohol znalcovi, tlmočníkovi alebo prekladateľovi vyplatiť preddavok vo výške 30 percent zložených preddavkov," uviedla ďalej hovorkyňa rezortu justície. Zdôraznila, že preddavky, samozrejme, nebudú platiť účastníci konania oslobodení od súdnych poplatkov, napríklad ľudia v hmotnej núdzi. "Dôsledné vymáhanie týchto pravidiel umožní, aby sa finančné prostriedky z rozpočtovej kapitoly MS SR používali na znalecké dokazovanie primárne vo verejnom záujme – najmä v trestnom konaní, ale i v civilnom mimosporovom konaní, napríklad ide o viaceré typy konaní súvisiacich s maloletými," konštatovala ďalej hovorkyňa MS SR v tlačovej správe.

Návrh novely ďalej zavádza lehotu, v ktorej zadávateľ musí rozhodnúť o vyúčtovanom poplatku za znalecký posudok a tlmočenie - 30 dní od predloženia vyúčtovania a tiež lehotu na ich vyplatenie - 60 dní od právoplatnosti uznesenia o priznaní poplatku. To podľa MS SR "zvýši predvídateľnosť odmeňovania za prácu pre štát". Návrhom novely zákona sa zároveň zlepšuje a zintenzívňuje komunikácia medzi zadávateľom a znalcom, tlmočníkom alebo prekladateľom. "Takisto sa zavádzajú jasné pravidlá pre odmietnutie výkonu činnosti. Dôležitou zmenou je tiež zavedenie výlučnej elektronickej podoby vedenia denníka, čo zároveň umožní účinnejšiu kontrolu zo strany Ministerstva spravodlivosti SR," dodala Jana Zlatohlávková.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
The Artist má jednoznačne stanovený príbeh a okrem toho, že je to nemý film, je tiež o ére nemého filmu.
pred 8 rokmi
Bentley sa vracia na pretekárske okruhy
pred 8 rokmi
Vypočuť si ho môžete 14. februára o 19. hodine v DK Zrkadlový Háj v Bratislave.
pred 7 rokmi
Edícia Opus 100, ktorá postupne predstavuje sto základných (dvoj)albumov a interpretov, prichádza s ďalšími titulmi...
pred 7 rokmi
Jiří Korn, napriek tomu, že dlhé roky predtým bol mnohými zaškatuľkovaný ako ten, čo stepuje s Helenou, mal vždycky nadhľad a bol o krok vpred pred ostatnými.
pred 8 rokmi
Súťaž hraných filmov nie je iba výberom toho najlepšieho, čo momentálne slovenská kinematografia v rámci hranej tvorby ponúka, ale súčasne zachytáva aj jednotlivé línie, ktoré sa v nej vyprofilovali.
pred 9 rokmi
Mitsubishi Motors Corporation (MMC) sa zúčastni legendárnych pretekov Pikes Peak International Hill Climb 2012 s elektrickým pretekárskym automobilom i-MiEV Evolution.
pred 8 rokmi
Prieskum ukázal, že väčšina slovenských rodín cez Vianoce dodržiava aspoň niektoré tradície spojené s týmito sviatkami.