Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Základnú dávku v hmotnej núdzi bude treba odpracovať

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.10.2013

Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že obec sociálne odkázanej osobe ponúkne prácu.
Základnú dávku v hmotnej núdzi bude treba odpracovať
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60 eura bude štát od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác 32 hodín.

Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne. Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina však bude mať naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur. Vyplýva to zo zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý dnes schválil parlament.

Poslancovi Jozefovi Mihálovi (SaS) vládny Smer-SD odsúhlasil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého samostatne zárobkovo činné osoby a členovia ich domácností nebudú pri nízkom alebo žiadnom príjme vylúčení zo systému pomoci v hmotnej núdzi.

Novela zákona je podľa predstaviteľov strany SaS v rozpore s ústavou. Tá totiž hovorí, že každý, kto je v hmotnej núdzi, má právo na takú pomoc, ktorá je nevyhnutná na zabezpečenie základných životných podmienok. Ak novelu podpíše prezident, členovia SaS ju napadnú na ústavnom súde. "Socialisti jednoznačne stavili na protirómske nálady, ktoré sú v spoločnosti," skonštatovala Lucia Nicholsonová a pripomenula, že SaS sa dávnejšie snažila presadiť návrh, aby ľudia v hmotnej núdzi dostali jedno teplé jedlo denne, zvyšok až po odpracovaní stanovených prác. Smer vtedy návrh označil za šialený, neľudský a pomstu chudobným. Exministerka práce Viera Tomanová (Smer) vtedy dokonca označila návrh SaS za protiústavný.

Podľa Nicholsonovej je novela len premysleným marketingovým ťahom. "Fico chce jednoducho vyhrať prezidentské voľby. Doposiaľ Smer riešil svoje víťazstvo vo voľbách tak, že kúpil autobus, pozvážal ľudí z osád a každému zaplatil 7 eur za hlas," skonštatovala Nicholsonová. Po novom bude korumpovať za štátne peniaze, pretože jeden voličský hlas si búdu môcť kúpiť za 60 eur zo štátnych peňazí. Bude to starosta alebo primátor, ktorí budú rozhodovať o tom, či niekomu ponúknu odpracovať si základnú dávku v hmotnej núdzi. Z občanov sa stanú vazali primátorov a starostov.

Novým zákonom sa tiež ruší poskytovanie príspevku na zdravotnú starostlivosť, ktorý v súčasnosti dosahuje 2 eurá mesačne na každú osobu v hmotnej núdzi. Od budúceho roka sa zavedie osobitný príspevok v sume 63,07 eura pre dlhodobo nezamestnaných, ktorí pred nástupom do zamestnania poberali pomoc v hmotnej núdzi a začali pracovať. Podmienkou bude, aby ich príjem z práce bol najmenej vo výške minimálnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy, a domácnosti, ktorej je zamestnaná osoba členom, sa prestane poskytovať pomoc v hmotnej núdzi. Príspevok sa bude pri splnení podmienok poskytovať najviac šesť mesiacov.

Nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi zachováva 17,2-eurový príspevok pre deti, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Zákon má okrem toho umožniť zrážky zo sociálnych dávok na zaplatenie pokuty za priestupky pri porušení verejného poriadku, poškodzovaní majetku, alkoholizmu či zdravotnej starostlivosti. Pracujúci ľudia s nízkymi príjmami budú mať nárok na aktivačný príspevok. Ministerstvo práce chce týmto opatrením motivovať ľudí v hmotnej núdzi k uplatneniu sa na trhu práce a zmierniť riziko chudoby pracujúcich ľudí.

Aktivačný príspevok v súčasnej výške 63,07 eura budú úrady práce a sociálnych vecí vyplácať na každého člena domácnosti, ktorý pracuje alebo je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a zvyšuje si kvalifikáciu formou externého štúdia, zúčastňuje sa na vzdelávaní a príprave pre trh práce, projektov, či na aktivačných prácach. Plnoletému členovi domácnosti bude úrad práce a sociálnych vecí vyplácať aktivačný príspevok vtedy, ak je evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a vykonáva menšie obecné služby alebo dobrovoľnícku činnosť v rozsahu minimálne 64 hodín a maximálne 80 hodín mesačne.

"Vzhľadom na poznatky z aplikačnej praxe sa navrhuje, aby účastníkom na týchto činnostiach patril aktivačný príspevok iba na základe písomnej dohody uzavretej medzi úradom práce, sociálnych vecí a rodiny a obcou alebo organizátorom dobrovoľníckej činnosti, pričom úrad bude oprávnený kontrolovať účasť príjemcov pomoci v hmotnej núdzi priamo na mieste výkonu činnosti," uvádza rezort. Toto opatrenie má úradu práce umožniť kontrolu účelnosti poskytovanej pomoci v hmotnej núdzi.

Poslankyňa Erika Jurinová (OĽaNO) neúspešne navrhla, aby mohli sociálne odkázaní ľudia odpracovať svoju základnú dávku v hmotnej núdzi aj menšími službami pre samosprávny kraj a štátne podniky.

Neuspeli ani poslanci za KDH Pavol Zajac a Ján Hudacký s návrhom, aby si ľudia v hmotnej núdzi mohli dávku odpracovať aj pri prácach organizovaných v rámci ochrany prírody a krajiny. Neúspešný bol aj poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), ktorý chcel zvýšiť časť príjmu, ktorá sa nezapočítava do príjmu na účely hmotnej núdze, zo súčasných 25 % na 40 %.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Dada
pred 5 rokmi
Slovenská republika - celé zle

 

Diskusné príspevky (2)

Fotografia
000000
pred 5 rokmi
Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že obec sociálne odkázanej osobe ponúkne prácu. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/zakladnu-davku-v-hmotnej-nudzi-bude-treba-odpracov/

pani Nicholsonova nema pojem o tom ako to je ked je rodina v hmotnej nudzi. Predstava ze sa to tyka len romskej mensiny je mylna. Pri takom percente nezamestnanosti ako je to v SR sa jednoducho aj obycajna rodina moze dostat do takejto situacie a podla pani Nicholsonovej by takejto rodine stacilo jedno teple jedlo na den a kde su najmy co je treba platit, skolka pre deti, lieky pre deti ak su chore. Bola pani Nicholsonova v takejto situacii ze to vie zhodnotit alebo ktorykolvek pan poslanec? Nie ale najpr to treba prezit aby to clovek pochopil.
Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Pani Nicholsonovej by som doprial také životné podmienky, aké má väčšina obyčajných ľudí na slovensku a potom by ju hneď prešli ti premúdrelé reči.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Celá zábava tabletu s prenosnosťou smartfónu
pred 6 rokmi
Podľa prieskumu si takmer každý deň jogurty dopraje 24 % mužov a až 40 % žien, pričom najvyššia frekvencia ich spotreby je u žien vo veku 26 až 40 rokov a v rodinách s deťmi.
pred 7 rokmi
Vzorná matka a dílerka „trávy“ v jednej osobe sa vracia - a ešte návykovejšia, než predtým - v kompletnej piatej sérii presláveného seriálu Tráva.
pred 6 rokmi
Čokoláda, teda tá pravá horká, môže byť skutočne receptom na zdravie, pohodu aj krásu. Viete, čo všetko sa z nej už dnes dá vyrobiť?
pred 5 rokmi
Tretí album tohto českého hudobného fenoménu dostal názov Čauki Mňauki a fanúšikovia kapely si na neho museli počkať dosť dlhú dobu.
pred 6 rokmi
Holandský denník De Telegraaf informoval, že nikto z vedenia krachujúcej spoločnosti nie je v súčasnosti zastihnuteľný a na jej neférové konanie zaznamenali už tisícky sťažností
pred 3 rokmi
Najúspešnejší klavirista sveta Richard Clayderman mieri na Slovensko. Hudobník, ktorý je zapísaný v Guinessovej knihe rekordov, sa preslávil najmä interpretáciou Balady pre Adelku skladateľa Paula de Senneville.
pred 5 rokmi
Rýchlejšie, úspornejšie, čistejšie: všetky varianty BMW radu 5 prichádzajú s množstvom optimalizovaných detailov.