Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Začína sa pripravovať mýtny systém pre osobné autá

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.09.2012

Podľa poslanca NR SR Alojza Hlinu vládny zákon o inteligentných dopravných systémoch pripravuje pôdu na to, aby malo každé auto čip, ktorý môže zabezpečiť meranie prejdených vzdialeností.
Začína sa pripravovať mýtny systém pre osobné autá
Zdroj obrázku: Internet
 

Poslanec Národnej rady SR Alojz Hlina (OĽaNO) má obavy, že vládny zákon o inteligentných dopravných systémoch je skrytou prípravou na zavedenie systému elektronického mýta aj na osobné autá.

„Je to informácia, ktorá koluje už úplne bežne, ale medzi insidermi, teda medzi ľuďmi zasvätenými, že o čo ide. Ak by tento návrh prešiel, tak legitimizuje a vytvára predpoklad na to, že ste si povinní umiestniť do akéhokoľvek auta, to znamená aj osobného auta technologické zariadenie, ktoré komunikuje s iným technologickým zariadením,“ vysvetľuje Hlina, ktorý sa dnes na systém pýtal predstaviteľov rezortu dopravy na rokovaní brannobezpečnostného výboru. Hlina poukazuje na to, že priamo v návrhu zákona je uvedené, že systém bude monitorovať aj počet odjazdených kilometrov.

Rezort dopravy úvahy Alojza Hlinu odmieta, že by sa pripravoval na zavedenie elektronického mýta pre osobné autá. Plánované čipy podľa štátneho tajomníka Andreja Holáka majú slúžiť ako systém výstrahy. „To znamená, že sa aktivujú iba v prípade vážnej dopravnej nehody a slúžia na to, aby presne lokalizovali auto postihnuté dopravnou nehodou – aby jednoducho prišli skôr záchranári a pomohli zranenému vodičovi,“ tvrdí Holák. Predstavy Európskej únie, ktorá so systémom prišla, sú podľa Holáka také, že čipy by sa mali montovať do každého auta už vo výrobe, nie dodatočne. Systém by sa automaticky spúšťal napríklad pri aktivácii airbagu.

Hlina tomu neverí a pýta sa, na čo by bolo prospešné pre bezpečnosť cestnej premávky vedieť, koľko kilometrov prešiel. „Táto informácia má hodnotu úplne inú, to znamená, že je to úplne jasná predpríprava na to, aby po určitom období prišla ďalšia zákonná úprava, ktorá bude došpecifikovávať to, že mýto budú platiť aj osobné autá,“ myslí si poslanec.

Holák argumentuje aj tým, že sa ešte nepreukázala ekonomická výhodnosť elektronického mýta pre osobné autá. „V čase krízy a ťažkej sociálnej situácie si neviem predstaviť, že by sme zaviedli mýto aj pre osobné autá,“ tvrdí štátny tajomník.

Hlina si myslí, že systém elektronického mýta by bol pre vodičov určite drahší, ako súčasné diaľničné nálepky, nepáči sa mu ani to, že niekto bude vedieť presné časy a trasy, kde sa autá pohybovali.

Zákon o inteligentných dopravných systémoch v cestnej doprave je už v druhom čítaní parlamentu. Má vytvoriť podmienky a zaviesť potrebné mechanizmy na podporu rozvoja služieb a aplikácií inteligentných dopravných systémov pre cestnú dopravu a ich prepojenie s inými druhmi dopravy. Súčasťou Národného systému dopravných informácií bude Národné dopravné informačné centrum (NDIC), ktoré má začať vznikať od roku 2014.

Celkové predpokladané náklady na realizáciu Národného systému dopravných informácií by mali dosiahnuť maximálne 150 mil. eur. Prostriedky Európskej únie by sa na financovaní programu mohli podieľať sumou okolo 120 mil. eur a štátny rozpočet 30 mil. eur cez Operačný program Doprava v nasledujúcom programovom období 2014 až 2020. Ročné náklady na prevádzku Národného dopravného informačného centra by od roku 2015 mali tvoriť 200 tis. eur

Rezort dopravy zatiaľ nevie jednoznačne povedať, kto bude centrum prevádzkovať. Predpokladá však, že centrum by mohlo mať okolo sto zamestnancov na pozíciách operátorov, administrátorov a pracovníkov správy a údržby. "V prípade, že ministerstvo poverí výkonom Národného dopravného informačného centra Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS), a.s., budú výdavky na osobné náklady nulové. Rovnako je možné v budúcnosti uvažovať nad možnosťou spoplatnenia poskytovania určitého rozsahu dopravných informácií fyzickým a právnickým osobám na zmluvnom princípe," predpokladá ministerstvo. V takom prípade by výdavky na osobné náklady boli kryté príjmami z poskytovania spoplatnených dopravných informácií, bez ohľadu na prevádzkovateľa centra.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Výnimočné nahrávky, ktoré už nezoženiete – X.
pred 8 rokmi
1. apríla officiálne vydala Liptovská kapela SIMILE svoj štvrtý singel, ktorý má výrazne rockové črty.
pred 6 rokmi
Dráma čilského režiséra Sebastiána Lelia mala premiéru 10. februára na festivale Berlinale, kde získala viacero ocenení vrátane Strieborného medveďa pre najlepšiu herečku Paulinu Garciu.
pred 7 rokmi
Príbeh ľudí, ktorí boli v bezprostrednej blízkosti jedného z najväčších incidentov 20. storočia.
pred 8 rokmi
Spoločnosť MMD Monitors & Displays Czech Republic predstavila nový LED monitor od spoločnosti Philips.
pred 9 rokmi
Al Pacino stvárni hlavnú úlohu v pripravovanej adaptácii románu The Humbling Philipa Rotha.
pred 8 rokmi
Joss Developments Limited zverejnil ďalšie zábery pripravovaného kupé JP1.
pred 5 rokmi
Jej tvorba bola odvážna a stala sa inšpiráciou mnohých generácií spisovateľov.