Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. júna 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Začína sa nový školský rok, prváčikov je 54 000

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.09.2013

Svoje brány dnes otvára dohromady 2 400 základných a približne 860 stredných škôl, do lavíc zasadne približne 690 000 žiakov.
Začína sa nový školský rok, prváčikov je 54 000
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Po dvojmesačných letných prázdninách dnes školy opäť otvárajú svoje brány. Do lavíc základných a stredných škôl zasadne spolu približne 690 000 žiakov, do prvého ročníka nastúpi približne 54 000 prváčikov.

Odklad pred vstupom do prvého ročníka dostalo zhruba 4,5-tisíca detí, takmer tritisíc detí nastúpi do nultého ročníka. Približne 1 300 detí si prvý ročník v tomto školskom roku zopakuje. Svoje brány dnes otvára dohromady 2 400 základných a približne 860 stredných škôl.

V školskom roku 2013/2014 čaká na základné školy niekoľko zmien. Novinkou je, že najvyšší počet žiakov v triede sa môže od nového školského roka zvýšiť o troch žiakov oproti maximálnemu počtu, ktorý je stanovený v školskom zákone. Podľa zákona môže byť prvákov v triede 22, v druhom až štvrtom ročníku môže byť detí v triede 25. Na druhom stupni môže triedu navštevovať maximálne 28 žiakov. Tieto počty sa teda môžu v tomto školskom roku navýšiť o ďalších troch žiakov. Minulý rok mohla počet žiakov v triedach navýšiť rada školy svojím súhlasom na návrh zriaďovateľa. Počet, o ktorý sa mohol počet navýšiť, pritom zákon neurčoval.

Na piatakov v tomto školskom roku čaká 13. novembra pilotné testovanie, ktoré na vzorke základných škôl preverí znalosti približne troch tisícok žiakov získaných na prvom stupni. Písať budú testy z vyučovacieho jazyka a matematiky. Testovanie má poskytnúť obraz o kvalite vzdelávania jednotlivých škôl tým, že zachytí pokrok školákov. V marci zas čaká na deviatakov Testovanie 9, tzv. monitor, ktorý preverí znalosti žiakov v poslednom ročníku základnej školy z matematiky a vyučovacieho jazyka. V základných školách by sa tiež mal v novom školskom roku klásť v osnovách väčší dôraz na vyučovanie matematiky a prírodovedných predmetov.

Novinky čakajú aj na stredné školy. Po prvý raz zasadnú do lavíc stredoškoláci, ktorí museli absolvovať povinné prijímacie skúšky. Výnimkou boli trojročné učebné odbory, ktorých štúdium sa končí záverečnou skúškou. Prvého septembra tiež nadobudla účinnosť vyhláška, podľa ktorej sa mení vzorec na výpočet hodnotenia ústnej časti maturitnej skúšky v predmete slovenský jazyk a literatúra. "Zmena spočíva tom, že kým pri ústnej forme maturitnej skúšky sa doteraz väčšia váha hodnotenia prikladala na literárnu zložku ako na jazykovú, po novom sa bude väčšia váha prikladať na jazykovú zložku ako na literárnu," vysvetľuje hovorca ministra školstva Michal Kaliňák. Maturitné skúšky čakajú na stredoškolákov v marci, písomné skúšky budú prebiehať v dňoch od 18. do 21. marca. Ústne maturity sa budú konať na školách v období od 19. mája do 6. júna. Maturity aj testovanie deviatakov na vybraných školách už majú tento rok testovať aj elektronicky.

Nový školský rok 2013/2014 otvorí minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič v obciach Raková a Stará Bystrica v kysuckom regióne. Na slávnostnom otvorení školského roku sa zúčastní v Základnej škole Milana Mravca v Rakovej. Okrem toho bude diskutovať s učiteľmi školy a zavíta aj do tried prvého ročníka, kde rozdá novým školákom balíčky s darčekmi. Darčeky prvákom bude Čaplovič rozdávať aj v Základnej škole s materskou školou v Starej Bystrici.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Sedemročná Libby Day prežila ako jediná brutálne vyvraždenie svojej rodiny. Matka a sestry boli zmasakrované počas rituálneho satanského obradu priamo pred jej očami.
pred 6 rokmi
Mátyás Prikler nakrútil pekelne surovú sondu do života dnešných Slovákov. Bez prikrášľovania, bez akýchkoľvek trblietok, jednoducho film, ktorý spoločnosti nasadzuje presne mierenú facku.
pred 8 rokmi
Thomas Beatie, ktorého zo ženy na muža oficiálne zmenili v roku 1998, porodil v rokoch 2008 až 2010 tri deti.
pred 7 rokmi
VC Veľkej Británie sa pôjde na tradičných pneumatikách
pred 6 rokmi
Zvoliť si pre debutovú nahrávku virtuózny repertoár pre sólové husle, to vyžaduje nutnú dávku guráže, a predovšetkým bravúrnu techniku a muzikalitu.
pred 7 rokmi
Športový komentátor RTVS zvíťazil v kategórii Komentátor TV športu, dostal tiež Cenu časopisu Život a stal sa Absolútnym OTOm. Televízia Markíza anketu opäť bojkotovala.
pred 6 rokmi
Odborárom sa nepáči predovšetkým návrh manažmentu podniku na štvorpercentné zníženie platov a krátenie pracovných zmien.
pred 3 rokmi
„Táto próza sa nebude čítať ľahko ani bigotnému kresťanovi, ani hedonistovi, ale bude sa čítať jedna radosť čitateľovi autentických príbehov,“ tvrdí v doslove knihy Kričiace kamene Andrej Ferko.