Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Za odpady uložili inšpektori pokuty vo výške 200-tisíc eur

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.02.2013

Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vlani urobili 784 kontrol, nedostatky zistili pri vyše tretine z nich.
Za odpady uložili inšpektori pokuty vo výške 200-tisíc eur
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) vlani urobili 784 kontrol, nedostatky zistili pri vyše tretine z nich. Za porušenie právnych predpisov pri nakladaní s odpadmi uložili 258 pokút v celkovej výške takmer 200-tisíc eur.

Ako agentúre SITA povedal hovorca envirorezortu Maroš Stano, najvyššiu pokutu, 16-tisíc eur, dostala spoločnosť Olimex v Trnave. Firma, ktorá zbiera použité jedlé oleje, nepredložila dokumentáciu potrebnú na výkon kontroly. Všetky pokuty sú príjmom Environmentálneho fondu a spätne sa vracajú do oblasti životného prostredia.

Bratislavská spoločnosť EKO PRIMA-STAV ako držiteľ odpadu tiež nepredložila na vyžiadanie dokumentáciu a neposkytla pravdivé a úplné informácie súvisiace s odpadovým hospodárstvom, čo ju stálo 15-tisíc eur. Spoločnosť DK Inert Europe v Rovinke dostala pokutu 13-tisíc eur za to, že uložila v katastrálnom území Nových Košarísk vyše 20-tisíc metrov kubických stavebného odpadu na inom mieste, ako určoval zákon. "Najviac, 240 kontrol, vykonali inšpektori u pôvodcov a držiteľov odpadu. Kládli pri nich dôraz najmä na kontrolu nakladania s nebezpečným odpadom," dodal Stano. Porušenie zákona zistili pri 108 z nich.

Na základe podnetov a petícií urobili inšpektori 150 kontrol, pričom porušenie zákona o odpadoch zistili v 64 prípadoch. "Najčastejšie išlo o čierne skládky, neohlasovanie stanovených údajov z evidencie príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva, nevedenie a neuchovávanie evidencie o druhoch odpadu, s ktorými držiteľ odpadu nakladá a o ich zhodnotení a zneškodnení," vysvetlil Stano. Vyše tretinu podnetov podali občania, ďalšie boli z orgánov verejnej správy, mimovládnych organizácií, ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody SR. Vyše 38 percent podnetov bolo anonymných, inšpektori sa nimi podľa Stana takisto zaoberali.

Vlani vykonali tiež 62 kontrol zameraných na dodržiavanie povinností pri cezhraničnej preprave odpadu, z toho bolo 54 na štátnych hraniciach. Počas nich skontrolovali 3 055 nákladných automobilov prichádzajúcich na naše územie, z ktorých 16 prepravovalo odpad. Všetky mali doklady v súlade s platnou legislatívou. Najvyšší, takmer 70-percentný podiel porušenia právnych predpisov zistili inšpektori pri 55 kontrolách nakladania obcí s komunálnym a drobným stavebným odpadom. Popri závažných nedostatkoch v evidencii odpadu si vo viacerých obciach aj v minulom roku neplnili zákonnú povinnosť zabezpečiť podľa potreby najmenej dvakrát do roka zber a prepravu objemného odpadu s cieľom jeho zhodnotenia alebo zneškodnenia, oddelene vytriedeného odpadu z domácností s obsahom škodlivín a drobného stavebného odpadu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
V bratislavskom Zichyho paláci bude mať 1. augusta o 20:30 h. reprízu inscenácia Tajovsky ruulezz!, ktorá je anglickou adaptáciou hry Ženský zákon od Jozefa Gregora Tajovského.
pred 8 rokmi
Nórske zoskupenie Hurra Torpedo, ktoré je známe používaním kuchynského náčinia ako hudobných nástrojov, vo štvrtok večer v Bratislave odštartovalo slovenské miniturné.
pred 9 rokmi
Jaguar bude vyrábať hybridné super športové kupé C-X75
pred 9 rokmi
Charlieho Sheena asi v Dva a pol chlapa nahradí Ashton Kutcher. Nasvedčujú tomu zákulisné informácie, ktoré získali magazíny ako aj Kutcherov komentár na Twitteri.
pred 8 rokmi
V bratislavskom KC Dunaj sa 17. decembra uskutoční ďalšia akcia zo série Rap 'n' Roll, na ktorej tentoraz vystúpia americkí rapperi DMX a Edo G.
pred 8 rokmi
Na každom z koncertov sa predstaví minimálne jeden hosť.
pred 7 rokmi
Počet naozajstných kamarátov je individuálny. Niekto má jedného blízkeho človeka, iný potrebuje aspoň piatich. Žiadne „správne“ číslo neexistuje.
pred 6 rokmi
Tvorcovia Doby ľadovej a Ria odhaľujú neobyčajný, pod povrchom skrytý svet v 3D animovanej dobrodružnej komédii Kráľovstvo lesných strážcov.