Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Z Luhačovíc si odneste Vincentku ako originálny darček pre celú rodinu

Zdroj: Paper Life, redaktor: Sandy, pridané: 18.12.2015

Výrobky z Vincentky a Vincentka vo fľašiach sú obľúbeným suvenírom
Z Luhačovíc si odneste Vincentku ako originálny darček pre celú rodinu
Zdroj obrázku: Paper Life
 

Vynikajúcim darčekom a suvenírom, ktorý si môžete odniesť z pobytu v Luhačoviciach, je minerálna voda Vincentka vo fľašiach, ako aj sada výrobkov s obsahom Vincentky. Vyrába ich akciová spoločnosť Vincentka Luhačovice, ktorá má práva na plnenie Vincentky do fliaš. Na pitné a liečebné účely priamo v Luhačoviciach zasa používa Vincentku akciová spoločnosť Kúpele Luhačovice, (Lázně Luhačovice), a.s.
 
Riaditeľ spoločnosti Vincentka, a.s., Jan Šumšal k tomu hovorí: ,,Návštevníci Luhačovíc si popri Luhačovickej bylinnej, čo je obľúbený likér, radi odnášajú z Luhačovíc aj originálne suveníry v podobe rôznych balení Vincentky a výrobkov z nej. Dostanete ich nielen v obchodíkoch na kolonáde, ale prakticky v celom meste a okolí. Predávajú sa v obchodoch so suvenírmi, drogériách, ale aj na recepciách tunajších hotelov a penziónov. Dokonca Vincentku v 0,7 l fľašiach pre veľký záujem predávame aj my v sídle našej akciovej spoločnosti v Luhačoviciach. Návštevníci si ju odnášajú od nás v celých kartónoch, ktoré si dávajú do kufrov áut pri odchode z Luhačovíc. Robia tak po skončení liečenia, alebo sa tu zastavia počas návštev Luhačovíc. U nás sa Vincentka predáva zhruba za polovicu ceny, za akú je dostať v predajniach, či lekárňach. Balená Vincentka má dvojročnú záruku a jej účinky sa pri správnom skladovaní bez prístupu svetla ani po rokoch neznižujú. Vo veľkom sa preto oplatí nakupovať predovšetkým alergikom.“
 
Spoločnosť Vincentka, a. s., bola založená v roku 1997 za účelom kúpy a obnovenia prevádzky plniarne liečivej minerálnej vody. Predchádzajúci majiteľ budovy ju prakticky doviedol do krachu a jej obnova nebola jednoduchá. Súčasní majitelia ju prevádzkujú ako rodinnú firmu. Rodina Šumšálovcov stála aj za rozšírením výroby, keď okrem plnenia minerálnej vody do fliaš, sa jej výrobný program rozšíril s vlastným know-how aj na ďalšie výrobky. Okrem fliaš sa predáva tiež v nosových sprejových aplikátoroch a ako koncentrát na výplach dutín. Pridáva sa ako kontrovaná soľ aj do pastiliek, zubných pást, sirupov, hydratačných krémov a sprejov Vincentka.
 
,,Z Vincentky v nádržiach sa energeticky náročným tepelným procesom odparí voda, koncentrát sa usuší a vyzerá ako kryštalická soľ. Výťažnosť je pomerne nízka, zo 4000 litrov sa získa asi 30 kg soli. V spolupráci s farmaceutickou firmou sa potom z nej vyrábajú finálne produkty. Napríklad v jednej pastilke na cmúľanie s protizápalovým účinkom je asi 50 mg účinnej látky. Praxou máme overené, že pozitívne účinky sa zachovajú ako je to u Vincentky. O pastilky je pomerne veľký záujem, hlavne v ČR. Oceňujú ich predovšetkým umelci a ľudia ktorí pracujú s hlasom – speváci, herci, moderátori, speakri, učitelia... Všetci tí, ktorí si namáhajú hlasivky,“ konštatuje J. Šumšal.
 
Dodáva, že balená Vincentka sa používa v niektorých zdravotníckych zariadeniach (aj na Slovensku) predovšetkým na inhalácie a výplachy, predovšetkým pre alergikov.
 
Na Vincentku sú obyvatelia Luhačovíc patrične hrdí a je jedným zo synonymov tohto kúpeľného mesta. Prakticky možno povedať, že Luhačovice vo svete preslávila Vincentka - minerálna voda z prírodného liečivého zdroja vyvierajúca v Kúpeľoch Luhačovice. História predaja Vincentky vo fľašiach siaha do roku 1820 a na kúpeľné účely sa využíva ešte dlhšie.
 
V Luhačoviciach vyviera spolu až 16 minerálnych prameňov rôzneho minerálneho zloženia a existujú tu celkom tri pramene nazvané Vincentka. Sú to Vincentka, Nová Vincentka a Vincentka 2. Minerálna voda pôvodného prameňa, predtým nazývaného ako Hlavný, je k dispozícii v hale nazývanej Vincentka, vybudovanej v rokoch 1947 - 1948. Podáva sa studená aj ohrievaná, používa sa k pitnej liečbe a inhaláciám v Kúpeľoch Luhačovice. Druhý prameň nazývaný Nová Vincentka má podobné zloženie ako pôvodný, ale vďaka výdatnosti 30 litrov za minútu je od roku 1991 využívaný ako zdroj pre fľaškovanie a plnený do fliaš. Tretí z prameňov (Vincentka 2) s výdatnosťou 40 litrov za minútu slúži ako rezerva na liečebné účely. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792. Pomenovaná je podľa grófa Vincenca zo šľachtického rodu Serényiovcov, ktorý dal koncom 18. storočia v Luhačoviciach postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia
 
V kúpeľníctve sa Vincentka používa najmä pri inhalačných a pitných kúrach pri chorobách dýchacích ciest, hlasiviek, poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, pri chronickej pankreatitíde a diabete. Obsahuje ióny sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu a železa. Železo je však pred stáčaním do fliaš odstraňované. Vincentka je 100 % prírodný produkt. Je to veľmi silne mineralizovaná, jódová uhličitá minerálna voda z prírodného liečivého zdroja, hydrogénuhličitano-chlorido-sodného typu, so zvýšeným obsahom fluoridov a kyseliny boritej, studená, hypotonická. Celková mineralizácia dosahuje 9854 mg/l. Osmotickým tlakom 634,7 kPa sa blíži osmolarite ľudskej krvi a vnútrobunkových tekutín.
 
Vincentka je označovaná aj ako "liek našich babičiek". Jej liečivé účinky preverili stáročia. Je vhodná ako doplnok pri detoxikácii organizmu, ako cenný zdroj jódu a iných dôležitých minerálov potrebných pre zdravý životný štýl. Obsahuje biogénne prvky, akými sú lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt vo fyziologickom pomernom zastúpení. Vincentka je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Umožňuje rozpúšťanie hlienov na slizniciach dýchacích ciest, žalúdku a črevách svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a biogénnych prvkov.
 
Vincentka, a. s., ročne predá vyše 4 milióny 0,7 l fľašových balení Vincentky. Tržby v roku 2014 dosiahli 3,14 mil. Eur (85 mil. Kč). Vincentka je vyvážaná do 6 krajín sveta – na Slovensko, do Číny, Ruska, na Cyprus, Ukrajinu a Estónska. Podiel tržieb za doplnkové výrobky z celkového objemu predaja vlastných výrobkov tvorí 46 %. Prioritou sú český a slovenský trh.
 
Viac informácií je na www.vincentka.cz
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


predaj poľovníckych potrieb - nože,baterky ,zb...
Príjemný rodinný Hotel Diery*** to je lacné a k...

208.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 26 m2
175 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 169.80 m2, novos...
87 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 86 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Režisér Lasse Hallström (Čokoláda, Lososy v Jemene) natočil túto jedinečnú romancu na motívy románu Nicholasa Sparksa (Šťastlivec, Posledný prístav), jedného z najúspešnejších amerických spisovateľov súčasnosti.
pred 2 rokmi
Ahojte, chrobáčikovia!
pred 8 rokmi
Najčastejšou príčinou hospitalizácie dospelých na psychiatrii je alkohol a takmer dve tretiny pacientov tvoria muži.
pred 6 rokmi
Šiesta choroba postihuje predovšetkým malé deti od šiestich mesiacov do dvoch rokov a vyskytuje sa celoročne. 50% detí ju prekoná s miernymi príznakmi.
pred 7 rokmi
V staroveku bol estragón údajne účinným prostriedkom v boji proti drakom a hadom (odtiaľ ten názov palina dračia).
pred 9 rokmi
Trilerová selanka pre znudených tínedžerov alebo ako stráviť piatkový večer, keď mi rodičia dali zaracha.
pred 8 rokmi
Monitor pre hranie 3D hier s podporou unikátnej technológie SimulView za výhodnú cenu prichádza na európsky trh
pred 6 rokmi
Jeden z top románov obľúbenej mladej spisovateľky. Príbeh plný emócií, klamstiev, šťastia, sĺz, bolesti i nečakaných udalostí, ktoré dokážu zmeniť aj tú najkrajšiu realitu na pravý opak.