Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Z každého eura na výskum, dostaneme späť 18 centov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.11.2013

Najvyšší kontrolný úrad pri kontrole definoval 13 odporúčaní pre ministerstvo školstva a 31 odporúčaní pre kontrolované fakulty verejných vysokých škôl.
Z každého eura na výskum, dostaneme späť 18 centov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Z každého zaplateného eura, ktoré v roku 2011 odišlo z rozpočtu SR do rozpočtu EÚ na výskum a vývoj, sa nám späť vráti cez konkrétne projekty 18 centov.

Vyplýva to z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), v ktorej sa úrad zameral na financovanie vedecko-výskumnej činnosti zo zahraničných zdrojov na vybraných slovenských vysokých školách a univerzitách. O výsledkoch kontroly informuje riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou NKÚ Iveta Bieliková. Úrad kontroloval 19 vybraných slovenských fakúlt v prvom polroku 2013.

Spomedzi zahraničných zdrojov šlo na vedecko-výskumnú činnosť na kontrolovaných fakultách najviac peňazí práve z Európskej únie. Zo sumy, ktorá sa nám z jedného eura vloženého do rozpočtu EÚ vráti, vyplýva, že Slovensko je "čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ na vedu a výskum", tvrdí NKÚ. V súčasnosti ide o program EÚ s názvom 7. rámcový program pre výskum a vývoj. V programovom období 2014-2020 sa pripravuje nástupca tohto programu, a to program Horizont 2020. Jeho rozpočet by mal byť 70 mld. eur oproti súčasnému rozpočtu 50,52 mld. eur. Z metodiky ministerstva financií však vyplýva, že ak sa zvýši rozpočet programu, zvýši sa aj príspevok Slovenska, ktorý budeme musieť platiť do rozpočtu EÚ, upozorňuje NKÚ.

NKÚ vo svojej správe konštatuje, že spôsob, ktorým ministerstvo školstva podporuje získavanie zahraničných grantov pre výskum na verejných vysokých školách, nie je efektívny. Napriek tomu, že verejné vysoké školy sú významným hráčom pri získavaní zahraničných grantov na výskum a vývoj, ministerstvo školstva nemá pripravený vhodný systém, ktorý by sa na to špecializoval, tvrdí kontrolný úrad. NKÚ vo výsledkoch kontroly konštatuje, že na Slovensku chýba model, ktorý by definoval, aký finančný nástroj a ako prispieva k vedecko-výskumnému pokroku. "Ministerstvo školstva nemá informácie o tom, ako prispievajú programy vedecko-výskumných projektov na plnenie prioritných cieľov vedecko-výskumnej činnosti v SR," konštatuje úrad. Na Slovensku sme síce zaznamenali nárast výdavkov na výskum a vývoj, ako aj jeho nárast z podielu HDP, no napriek tomu patríme medzi krajiny EÚ s najmenšími výdavkami na výskum a vývoj v pomere k HDP. V roku 2011 mali nižší relatívny objem výdavkov na výskum a vývoj ako Slovensko (0,68%) v rámci EÚ iba Bulharsko (0,57%), Cyprus (0,48%) a Rumunsko (0,48%), pripomína NKÚ.

Podľa výsledkov kontroly najväčší objem peňazí zo zahraničných grantov získala Materiálovotechnologická fakulta STU v Trnave, a to viac ako štyri milióny eur. Najúspešnejšou fakultou v počte získaných projektov na vedecko-výskumnú činnosť zo zahraničia je Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku. Tá získala 27 zahraničných grantov v oblasti výskumu a vývoja. "Špecifikom je, že fakulta nemala ani jeden zahraničný grant z EÚ, ale špecializovala sa na granty financované menšími programami a nadáciami z Európy a USA," uvádza NKÚ. Päť slovenských fakúlt z 19 kontrolovaných dokázalo pokryť 86 percent objemu zdrojov zo všetkých zahraničných grantov. Dve fakulty nemali schválený žiadny projekt v rámci kontrolovaného obdobia. Celkový objem získaných peňazí zo zahraničia na 19 fakultách je približne 14, 9 milióna eur.

NKÚ pri kontrole definoval 13 odporúčaní pre ministerstvo školstva a 31 odporúčaní pre kontrolované fakulty verejných vysokých škôl.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Prenájom automobilov, od 13,- Eur, Mikrobusy, p...
kompletna obnova bytovych domov, stavba rd , ...

59 900.00 €
Na predaj chata, rozloha 80 m2
122 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 65 m2
750.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 90 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Štúdia mestského roadsteru Hiriko ialai neznečisťuje životné prostredie
pred 8 rokmi
Koncert Nocadeň 1. mája v Štátnom divadle v Košiciach sa blíži.
pred 8 rokmi
V povedomí ľudí je obvykle slovo menopauza spojené so ženami, ale nie je to tak. Ako sa teda môže muž čo najlepšie preniesť cez tieto príznaky?
pred 9 rokmi
Charlie Sheen sa vráti na televízne obrazovky v seriáli o kurze sebaovládania.
pred 8 rokmi
Usporiadatelia sa teraz chcú sústrediť na letnú Pohodu 2013 a jesenný koncert Marka Lanegana.
pred 8 rokmi
Album Contrast vyšiel na konci júla a v prvom týždni od vydania sa katapultoval rovno na prvé miesto rebríčka predajnosti, čím prekonal hádam všetky očakávania.
pred 5 rokmi
Mary J Blige sa vydala do Londýna, pretože hudba, ktorá tam vzniká žije a dýcha. Naplnená silnými emóciami a obklopená skvelými spolupracovníkmi, nahrala tam hneď celý album.
pred 6 rokmi
Hrdinami filmu Odpad sú traja chlapci, ktorých domovom je centrálna skládka v brazílskom Riu.