Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Z arcibiskupa Bezáka urobili výpomocného duchovného

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.08.2012

Bezák musel Trnavskú arcidiecézu opustiť, rozhodla o tom Svätá stolica. V banskobystrickej Radvani už v minulosti pôsobil.
Z arcibiskupa Bezáka urobili výpomocného duchovného
Zdroj obrázku: Internet
 

Odvolaný trnavský arcibiskup Róbert Bezák už nie je zamestnancom Trnavskej arcidiecézy, od 1. augusta pracuje ako výpomocný duchovný v Banskobystrickej diecéze v Radvani, kde už v minulosti pôsobil. Informáciu agentúre SITA potvrdila hovorkyňa biskupského úradu v Banskej Bystrici Zuzana Juhaniaková.

Bezáka za výpomocného duchovného v Radvani ustanovil administrátor Banskobystrickej diecézy Marián Bublinec. Bublinca o to požiadal viceprovinciál redemptoristov Václav Hypius. Bezák je členom rehole redemptoristov a v rokoch 1993 až 2005 bol viceprovinciálom rímskokatolíckej viceprovincie Redemptoristov na Slovensku.

"Banskobystrická diecéza taktiež akceptovala rozhodnutie viceprovinciála redemptoristov poskytnúť priestor na sabatický rok pre Mons. Bezáka v súlade s kánonickým právom," doplnila Juhaniaková. Sabatický rok znamená obdobie oddychu, zmenu bežnej činnosti. V praxi to znamená, že hoci je Bezák výpomocným duchovným a Banskobystrická diecéza ho platí, v skutočnosti sa nemusí venovať pastorácii, ale iným činnostiam.
 
Hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík zdôrazňuje, že Bezákovi v Trnave žiadnu formálnu výpoveď nedali ani ho nevyhodili. Bezák podľa Kolenčíka musel arcidiecézu opustiť z rozhodnutia Svätej stolice, podľa ktorého sa Bezák po odvolaní z úradu arcibiskupa nesmie zdržiavať v Trnavskej arcidiecéze. Ako dodal Kolenčík, do odchodu nenútil odvolaného arcibiskupa ani apoštolský administrátor Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. "Pán apoštolský administrátor mu (Bezákovi, pozn. SITA) nechal potrebný čas, aby sa mohol v pokoji odsťahovať, aby naplnil to rozhodnutie Svätej stolice," uzavrel hovorca.

Redemptorista Bezák už v minulosti v banskobystrickej Radvani pracoval. Vo funkcii správcu farnosti tam pôsobil predtým, než ho pápež Benedikt XVI. v apríli 2009 vymenoval za arcibiskupa. Svätý Otec odvolal Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla. Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára 2012.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Exkluzívny roadster s dvanásťvalcovým motorom, to je vylepšený Mercedes-Benz SL 65 AMG 45th ANNIVERSARY.
pred 11 rokmi
Aby sme boli zdraví, potrebujeme celý rad rozličných minerálnych látok. V tom správnom množstve, samozrejme.
pred 3 rokmi
NOVINKA!
pred 20 rokmi
Ak patríte ku skupine pokročilých kulturistov, určite už dlhšiu dobu trénujete podľa tréningových plánov,...
pred 9 rokmi
Ako kabrio na zimu fajn
pred 14 rokmi
Fajčenie cigariet spolu s vdychovaním dymu do pľúc je hlavným rizikovým faktorom bronchogénneho karcinómu pľúc a ischemickej choroby srdca a...
pred 16 rokmi
Shadows and Light je DVD verziou záznamu koncertu, ktorý môže byť rovnako príťažlivý pre obdivovateľov osobnosti a tvorby Joni Mitchell, ako aj milovníkov jazzu v podaní špičkových inštrumentalistov.
pred 9 rokmi
Film Cigán je reálny pohľad odo rómskej osady, pohľad na osudy ľudí žijúcej v nich.