Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vyššie platy učiteľom negarantuje ani Fico

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.04.2012

Slovensko bude musieť pri budúcoročnom rozpočte stlačiť deficit krajiny pod tri percentá, predseda vlády učiteľom nesľubuje lepšie časy ani v roku 2014.
Vyššie platy učiteľom negarantuje ani Fico
Zdroj obrázku: Internet
 

Zvýšenie platov v najbližšom období nevie učiteľom garantovať ani premiér Robert Fico. "Viete, aký záväzok má Slovenská republika voči zahraničiu a ja nie som človek, ktorý chodí po Slovensku a sľubuje dvojnásobné platy," povedal Fico dnes po tom, čo do úradu uviedol ministra školstva Dušana Čaploviča.

Ten bude dnes popoludní rokovať so školskými odborármi už tretí raz. "Musíme si uvedomiť, aký je stav štátnej pokladnice, čo sme zdedili po predchádzajúcej vláde a čo musíme urobiť pre to, aby sme najneskôr v roku 2014 naštartovali aj tieto oblasti, aby sme mohli uspokojiť oprávnené požiadavky pedagógov a odborných zamestnancov v školstve," poznamenal Čaplovič.

Slovensko bude musieť pri budúcoročnom rozpočte stlačiť deficit krajiny pod tri percentá. Predseda vlády Fico však učiteľom nesľubuje lepšie časy ani v roku 2014. "Možno, že sa teraz budeme trápiť, 31. decembra 2013 oznámime, že sme dosiahli deficit tri percentá a v roku 2014 príde taká kríza, že naše úsilie bude úplne zbytočné. Preto hovoriť o tom, čo bude v roku 2014, je veľmi-veľmi ťažké, ale nepôjdeme proti ľuďom s nízkymi a strednými príjmami," uviedol Fico.
 
Podľa nového ministra je nevyhnutné okrem financií zvýšiť aj spoločenský status učiteľov tak, aby mali okrem povinností aj práva. V rezorte už pripravujú novelu zákona o pedagogických zamestnancoch. "Tam by sme mali jasne nastaviť, aby učiteľ dostal postupne taký status, aký mal v minulosti," uviedol Čaplovič. Iný názor má premiér Fico. Aktuálna situácia v školstve podľa neho odráža stav celej spoločnosti, ktorá si prestáva vážiť autority. Zakotviť v zákone povinnosť rešpektovať učiteľov podľa neho nie je tou správnou cestou. "Žiadnymi represívnymi nástrojmi toto nedosiahneme," konštatoval Fico. Ako dodal, skôr by pomohlo začať v spoločnosti diskutovať o autoritách a úcte voči múdrym ľuďom.

Čaplovič hovorí o potrebe vrátiť kvalitu na vysoké školy. Netají sa, že súkromné a verejné vysoké školy v jeho očiach nie sú rovnocenné. "Predovšetkým by som bol veľmi rád, keby boli absolventi verejného školstva, aby neboli na súkromnom školstve. Lebo súkromné školstvo, tie diplomy, ktoré tam dostávajú, pokiaľ sa na súkromných školách vzdelávajú, nestoja ani 20 percent toho, čo sú tie diplomy, ktoré dostávajú od verejných škôl," vyhlásil Čaplovič. Odmieta vychovávať ľudí pre úrady práce, preto avizuje zavedenie limitov na prijímanie študentov na niektoré študijné odbory verejných škôl. Podľa jeho slov by sa mal numerus clausus týkať najmä odborov medicíny, práva, politológie, archeológie či histórie.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Podľa prieskumu agentúry 2muse pre spoločnosť Orange používajú deti mobilný telefón a internet už od štyroch rokov.
pred 9 rokmi
Podľa čínskej medicíny má nadmerné potenie na svedomí vyčerpanie životnej energie, ktoré súvisí s dlhodobým oslabením niektorých orgánov. Ďalším spúšťačom sú potraviny...
pred 8 rokmi
Poľské Sony Music pripravilo špeciálnu edíciu pre fanúšikov poľskej, ale aj svetovej muziky.
pred 6 rokmi
Igor Timko krstil a evidentne si to užíval. Nová kniha Táni Keleovej-Vasilkovej Julinkina pekáreň sa už niekoľko týždňov drží na najvyššej priečke viacerých rebríčkov predajnosti a v utorok večer ju aj oficiálne uviedli do života.
pred 9 rokmi
Nastal čas zúčtovania a v tomto prípade aj čas, keď som sa zamyslel nad tým, kde som vlastne spoznal kapelu Reamonn a prišiel som na to, že to bol akýsi poľský televízny kanál, v ktorom práve bežala nejaká hitparáda a hrali tam túto kapelu.
pred 5 rokmi
Na podujatie, ktoré sa uskutoční 20. júna, dovezie aparatúru 14 kamiónov.
pred 7 rokmi
Bruce Willis sa v skvelej forme vracia vo svojej najslávnejšej filmovej úlohe - ako nezničiteľný policajný detektív John McClane.
pred 8 rokmi
Športový dizajnový balík pre Infiniti FX