Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysokoškolskí učitelia budú mať najviac tri úväzky

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 13.11.2012

Poslanci vládneho Smeru-SD zmiernili obmedzenie lietajúcich profesorov.
Vysokoškolskí učitelia budú mať najviac tri úväzky
Zdroj obrázku: Goodfon
 

Vysokoškolskí učitelia budú môcť učiť najviac na troch vysokých školách. Mali by mať len jeden plný úväzok na 40 hodín týždenne a okrem toho ešte maximálne ďalšie dva čiastočné úväzky, ktorých rozsah určí zamestnávateľ. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu predsedu parlamentného školského výboru Mojmíra Mamojku (Smer-SD) k novele vysokoškolského zákona, ktorý dnes odobril tento výbor Národnej rady SR.

Pôvodne minister školstva Dušan Čaplovič navrhoval okresanie úväzkov na 69 hodín týždenne, aby obmedzil takzvaných lietajúcich profesorov. Nepáči sa mu, že učia na viacerých vysokých školách a nevenujú sa dostatočne vedeckej práci. Poslanci napokon Mamojkovým návrhom zmiernili pôvodnú verziu. Mamojka argumentoval tým, že 90 percent učiteľov má viac úväzkov, aby zaplatili účty. Doplnil, že ani on nemá rád tri až štyri pracovné úväzky, ale je to predovšetkým na dekanoch a rektoroch. Ak má pedagóg slabé výsledky, nech ho vyrazí, dodal.

Podľa ministra je to istá dohoda, ktorá je prijatá na prechodné obdobie do prípravy nového vysokoškolského zákona do roku 2015. Schválený pozmeňujúci návrh obmedzí lietajúcich profesorov. Rektori už teraz zavádzajú tvrdé kritériá, pripomenul. "Aby učiteľ, pedagóg, profesor nielen prednášal, ale robil aj vedu pre tú vysokú školu," doplnil Čaplovič.

Novela prináša aj predĺženie externého štúdia. Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh predsedu školského výboru, podľa ktorého externistom potrvá bakalárske štúdium najmenej tri a najviac päť rokov. Pri magisterskom štúdiu bude externistom trvať štúdium minimálne dva a maximálne štyri roky. Mamojka pripomenul, že študent si sám určí tempo štúdia a keď získa potrebný počet kreditov za tri roky, skončí školu za tri roky. "V pôvodnom návrhu bolo, že to musí byť sedem rokov a to sa mne nepozdávalo," odôvodnil svoj návrh Mamojka.

Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý si myslí, že Mamojkov návrh posilňuje právomoci Akreditačnej komisie. "Akreditačná komisia bude môcť nechať dnešnú dĺžku, či žiadať dlhšiu dĺžku. V praxi to podľa mňa povedie k tomu, že sa zachová dnešný stav," doplnil.

Poslanec Peter Osuský (SaS) sa neúspešne pokúsil presadiť, aby si škola po tom, ako príde o štatút univerzity, nemohla ponechať názov univerzita. "Považujem to za zavádzanie klienta, ktoré by nemalo platiť ani v obchode s údeninami," dodal.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ikona českej hudobnej scény, skupina Buty, odohrá už 16. apríla koncert v Ateliéri Babylon! Populárni hudobníci odpália pred bratislavským publikom tie najväčšie hity 30-ročnej tvorby. Trojhodinový koncert s názvom „ THE BEST OF BUTY“.
pred 9 rokmi
Česká formácia Wanastowi Vjecy sa koncom apríla a začiatkom mája predstaví naživo v troch slovenských mestách.
pred 7 rokmi
Očarujúca dynamika, najmodernejšie technológie, dizajn, ktorý nadchne.
pred 7 rokmi
O Gersonovej terapii sa hovorí ako o liečbe rakoviny a mnohých ďalších chronických ochorení.
pred 7 rokmi
Jedna z najlegendárnejších nahrávok príbehov Spejbla a Hurvínka, odohrávajúca sa počas letných prázdnin niekde vo fiktívnych Houbohledoch.
pred 9 rokmi
Súťaž hraných filmov nie je iba výberom toho najlepšieho, čo momentálne slovenská kinematografia v rámci hranej tvorby ponúka, ale súčasne zachytáva aj jednotlivé línie, ktoré sa v nej vyprofilovali.
pred 9 rokmi
Štúdiovka, ktorú muzikanti nahrávali od augusta 2010 do konca roku 2011, obsahuje dovedna 11 skladieb.
pred 11 rokmi
Je normálne trpieť plynatosťou, mať žalúdočné kŕče alebo dostať hnačku vždy, keď vypijete mlieko, zjete zmrzlinu alebo ...