Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysokoškolákov čakajú zmeny pri získavaní štipendií

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2014

Vysokoškoláci nežijúci s rodičmi v spoločnej domácnosti už pri žiadaní o sociálne štipendium nebudú môcť ako príjem vykazovať dary.
Vysokoškolákov čakajú zmeny pri získavaní štipendií
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Novinky čakajú od septembra aj na vysokoškolákov. Ministerstvo školstva chce klepnúť po prstoch študentom, ktorí dokladajú fiktívne darovacie zmluvy, aby mali nárok na sociálne štipendium. Po novom totiž vysokoškoláci, ktorí žiadajú o peniaze, už nebudú môcť k žiadostiam preukazovať príjem z darovania.

"Táto novinka sa týka najmä študentov, ktorí nežili s rodičmi v spoločnej domácnosti a vykazovali účelový príjem z darovania, aby získali čo najvyššie štipendium. Naďalej sa však budú zaratúvať príjmy z brigád, podnikania či dôchodky a sociálne dávky," informuje tlačový odbor ministerstva školstva.

Novela vyhlášky o sociálnych štipendiách študentom vysokých škôl nadobúda účinnosť 1. septembra 2014. Podľa znenia vyhlášky musel každý študent v prípade, ak nežije s rodičmi, za predchádzajúci kalendárny rok preukázať príjem vo výške najmenej 12-násobku životného minima. Za príjem sa považoval aj príjem z darovania. Ak nedosiahli túto výšku príjmu, boli posudzovaní spolu s rodičmi, čo pre nich znamenalo nižšie alebo nulové štipendium. Preto viacerí študenti nežijúci s rodičmi v spoločnej domácnosti vykazovali ako príjem fiktívne dary. Vysoká škola ako správny orgán pritom nemá možnosť posudzovať, či sú darovacie zmluvy platné. Rezort školstva verí, že opatrením zabráni podávaniu špekulatívnych žiadostí. "Zmenou pravidiel nepríde k zúženiu okruhu ich poberateľov," dodáva ministerstvo.

Ministerstvo školstva chystá aj zmenu pri motivačných štipendiách - v mladých chce prebudiť záujem o štúdium vybraných študijných odborov. Rezort preto poskytol vysokým školám na rok 2014 finančné prostriedky pre vybrané odbory. Motivačné štipendium budú môcť získať denní študenti napríklad aplikovanej informatiky, biomedicínskeho inžinierstva, elektrotechniky, energetiky, ako aj hutníctva, chemických technológií, kybernetiky či softvérového inžinierstva, potravinárstva alebo telekomunikácie. Podporia aj študentov odboru učiteľstvo v aprobačných predmetoch fyzika, chémia, geografia, biológia, informatika a matematika. Konkrétnu výšku štipendia určí vysoká škola. Ministerstvo školstva však pri rozpise vychádzalo z toho, že peniaze získa 15 % študentov daného študijného odboru, a to vo výške 1 000 eur na akademický rok a študenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na scénu sa vracia Evita, jeden z najslávenejších a najúspešnejších divadelných (ale i filmových) muzikálov vôbec.
pred 7 rokmi
Príznaky ochorenia, ktoré sa čoraz častejšie týka i mladých ľudí, zhoršuje fajčenie, lieky, ale aj dlhodobý pobyt v klimatizovaných miestnostiach.
pred 6 rokmi
Tvorcovia Doby ľadovej a Ria odhaľujú neobyčajný, pod povrchom skrytý svet v 3D animovanej dobrodružnej komédii Kráľovstvo lesných strážcov.
pred 3 rokmi
Ešte v máji vznikol emotívny videoklip k titulnej piesni albumu Hana.
pred 8 rokmi
V čase, keď najsledovanejšia komerčná televízia stále suší tento seriál z nepochopiteľných dôvodov v archíve! Česká jednotka ho už odvysielala a tak mohlo vyjsť toto DVD.
pred 6 rokmi
Fishing & Hunting, zaraďuje do svojho vysielania unikátne dokumenty z výprav uznávaného rybára a ikony moderného rybolovu Jakuba Vágnera.
pred 6 rokmi
Prvý Beh proti cukrovke sa uskutoční 12. júna 2013 v Bratislave v areáli Štrkoveckého jazera.
pred 4 rokmi
Svetoznámy Joe Satriani odpáli svoje gitarové majstrovstvo 14. októbra v bratislavskej Aegon Aréne NTC! Špičkový gitarista a multiinštrumentalista naživo predstaví publiku nový album „Shockwave Supernova“.