Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysokoškolákov čakajú zmeny pri získavaní štipendií

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.08.2014

Vysokoškoláci nežijúci s rodičmi v spoločnej domácnosti už pri žiadaní o sociálne štipendium nebudú môcť ako príjem vykazovať dary.
Vysokoškolákov čakajú zmeny pri získavaní štipendií
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Novinky čakajú od septembra aj na vysokoškolákov. Ministerstvo školstva chce klepnúť po prstoch študentom, ktorí dokladajú fiktívne darovacie zmluvy, aby mali nárok na sociálne štipendium. Po novom totiž vysokoškoláci, ktorí žiadajú o peniaze, už nebudú môcť k žiadostiam preukazovať príjem z darovania.

"Táto novinka sa týka najmä študentov, ktorí nežili s rodičmi v spoločnej domácnosti a vykazovali účelový príjem z darovania, aby získali čo najvyššie štipendium. Naďalej sa však budú zaratúvať príjmy z brigád, podnikania či dôchodky a sociálne dávky," informuje tlačový odbor ministerstva školstva.

Novela vyhlášky o sociálnych štipendiách študentom vysokých škôl nadobúda účinnosť 1. septembra 2014. Podľa znenia vyhlášky musel každý študent v prípade, ak nežije s rodičmi, za predchádzajúci kalendárny rok preukázať príjem vo výške najmenej 12-násobku životného minima. Za príjem sa považoval aj príjem z darovania. Ak nedosiahli túto výšku príjmu, boli posudzovaní spolu s rodičmi, čo pre nich znamenalo nižšie alebo nulové štipendium. Preto viacerí študenti nežijúci s rodičmi v spoločnej domácnosti vykazovali ako príjem fiktívne dary. Vysoká škola ako správny orgán pritom nemá možnosť posudzovať, či sú darovacie zmluvy platné. Rezort školstva verí, že opatrením zabráni podávaniu špekulatívnych žiadostí. "Zmenou pravidiel nepríde k zúženiu okruhu ich poberateľov," dodáva ministerstvo.

Ministerstvo školstva chystá aj zmenu pri motivačných štipendiách - v mladých chce prebudiť záujem o štúdium vybraných študijných odborov. Rezort preto poskytol vysokým školám na rok 2014 finančné prostriedky pre vybrané odbory. Motivačné štipendium budú môcť získať denní študenti napríklad aplikovanej informatiky, biomedicínskeho inžinierstva, elektrotechniky, energetiky, ako aj hutníctva, chemických technológií, kybernetiky či softvérového inžinierstva, potravinárstva alebo telekomunikácie. Podporia aj študentov odboru učiteľstvo v aprobačných predmetoch fyzika, chémia, geografia, biológia, informatika a matematika. Konkrétnu výšku štipendia určí vysoká škola. Ministerstvo školstva však pri rozpise vychádzalo z toho, že peniaze získa 15 % študentov daného študijného odboru, a to vo výške 1 000 eur na akademický rok a študenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


REBMANS reality je realitná kancelária cieľom k...
VYROBA NABYTKU NA MIERU - interier a exterier

119 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 47 m2
279.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 34.87 m2
55.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 63 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Máte poslednú možnosť zapojiť sa do žrebovania o lístky na túto veľkolepú udalosť! Stačí odpovedať na jednoduchú otázku. Dnes žrebujeme!!!
pred 5 rokmi
Pripravte sa. Najdivokejšia a najdobrodružnejšia Noc v múzeu všetkých čias. Jej hlavným hrdinom je opäť najznámejší nočný strážnik na svete Larry (Ben Stiller), ktorý pracuje v Americkom prírodovednom múzeu v New Yorku.
pred 6 rokmi
Film podľa skutočnej udalosti o mladom spevákovi, ktorý sa snaží pohybovať vo folklórnej scéne v roku 1961.
pred 4 rokmi
Po debutovom eLPe prináša nového Otecka a debut sólového Ciga
pred 4 rokmi
Už v nedeľu 6. marca 2016 sa vo vysielaní regionálneho Rádia Frontinus objaví prvé vydanie relácie Miklovica.
pred 5 rokmi
Krížovky so zaujímavosťami a kuriozitami
pred 7 rokmi
Speváčka Lina Mayer necháva vo svojom novom singli Dream explodovať nálož s pozitívnou energiou.
pred 6 rokmi
Spríjemni si čakanie na tour kapely Dilemma a zapoj sa do súťaže o 3x CD pack, tri kompletné sady troch oficiálnych CD Dilemma.