Medzinárodná esejistická súťaž
Raoula Wallenberga je určená študentom všetkých stupňov vysokých škôl vo veku 18 až 30 rokov.
Zdroj obrázku: SXC/free
Študenti vysokých škôl sa môžu zapojiť do medzinárodnej esejistickej súťaže, ktorá nesie meno Švéda Raoula Wallenberga. Ten počas druhej svetovej vojny zachránil tisícky Židov z Maďarska. Jeho príbehom by sa autori esejí mali inšpirovať. Vyhlasovatelia súťaže im odporúčajú, aby sa vo svojich príspevkoch zamysleli nad tým, ako môžu vlastným pričinením prispieť k odvážnym činom, tolerancii a nesebeckosti vo svete.
Medzinárodná esejistická súťaž
Raoula Wallenberga je určená študentom všetkých stupňov vysokých škôl vo veku 18 až 30 rokov. Maximálny rozsah eseje je tisíc slov, esej musí byť napísaná v anglickom jazyku. Posielať ich možno do 31. decembra tohto roku. Do súťaže sa dá prihlásiť prostredníctvom internetovej stránky
http://www.wallenbergcompetition.com/. Víťazné príspevky získajú tisíc-, päťsto- a 25-eurový poukaz na nákup kníh.
Raoul Gustav Wallenberg sa narodil 4. augusta 1912 vo švédskom meste Kappsta pri Lidingö. Pôsobil ako architekt, podnikateľ, diplomat a organizátor humanitárnej pomoci v rokoch druhej svetovej vojny. Od júla 1944 do januára 1945 viedol s pomocou švédskeho veľvyslanectva v Budapešti a humanitárnej pomoci švédskeho Červeného kríža akciu na záchranu Židov v Maďarsku. Vydávaním takzvaných švédskych ochranných pasov a iných dokladov totožnosti sa podarilo zachrániť tisícky nielen maďarských Židov pred holokaustom. Príslušníci sovietskej kontrarozviedky Wallenberga zatkli 17. januára 1945. Dôvodom bolo podozrenie zo špionáže, eskortovali ho do Moskvy. Tu ho po vypočúvaní a mučení v povestnom moskovskom veliteľstve KGB - Lubjanka pravdepodobne 17. júla popravili. Okolnosti jeho smrti sa napriek úsiliu švédskej diplomacie doposiaľ nepodarilo objasniť.