Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.04.2013

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach.
Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska
Zdroj obrázku: Internet
 

Vysoká hladina tokov a silné zrážky si za posledné dni vyžiadali niekoľko zásahov vodohospodárov, ktorí sú v pohotovosti na celom území Slovenska.

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach. Ako informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano, na zvyšovanie ochranných hrádzí a múrikov už využili takmer 500 ton piesku a vyše 20-tisíc vriec.

Najdramatickejšia situácia je v obci Vyškovce nad Ipľom. Vodohospodári tu zasahovali aj počas uplynulej noci. Približne tisíc vriec s pieskom už využili na sanáciu hrádzového priepustu, ktorý ohrozuje rieka Ipeľ. V prípade roztrhnutia hrádze by voda mohla spôsobiť veľké škody. Obec chráni mobilné hradenie a na spevnenie svahu prístupovej cesty už vodohospodári využili náklad 30 nákladných áut lomového kameňa. Protipovodňové práce zabezpečujú štyri nákladné autá, dva univerzálne dokončovacie stroje, kráčajúci bager, žeriav, čerpacia technika i elektrocentrála. Už od Veľkonočnej nedele vykonáva záchranné práce v plnom nasadení 40 pracovníkov levickej správy, spolu s hasičmi a vojakmi. Ďalších takmer 15-tisíc vriec s pieskom na zabezpečovacie povodňové práce dodali vodohospodári z piešťanského odštepného závodu na ochranu obcí a územia pri vodných tokoch Žitava, Liska, Bebrava a Nitra. Na jednotlivých povodňových úsekoch musia odstraňovať naplaveniny, upravovať a zvyšovať koruny hrádzí, prečerpávať vodu pomocou mobilných agregátov, ale aj odstraňovať rôzne prekážky vo vodných tokoch a zabezpečiť prietok v ich korytách.

Na západe a východe Slovenska je situácia stabilizovaná a práce sa sústreďujú na prečerpávanie vnútorných vôd z medzihrádzových priestorov do priľahlých vodných tokov. Na východnom Slovensku v správe povodí Bodrogu a Laborca je v plnej permanencii 14 veľkokapacitných čerpacích staníc, ktoré dokážu za sekundu prečerpať z kanálovej siete až 110 metrov kubických vody. Na prečerpávaní vyliatej vody späť do Dunaja, Malého Dunaja či Váhu pracujú aj vodohospodári na Žitnom ostrove. V prípade zhoršenia povodňovej situácie je pripravených zasiahnuť do boja s povodňami 2 300 pracovníkov a desiatky mechanizmov. K dispozícii je takmer 1,3 milióna vriec a 125 000 metrov kubických kameňa a ďalšieho materiálu. Vodohospodári aktívne komunikujú aj so samosprávami a poskytujú pomoc ohrozeným obciam v koordinácii s ministerstvom životného prostredia. Aktuálnu situáciu monitorujú aj ďalšie dve rezortné organizácie envirorezortu – Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Trojlístok Swedish House Mafia ovládli britskú singlovú hitparádu. Skladba Don’t You Worry Child je prvá a predstihla dokonca aj Adele s bondovkou Skyfall!
pred 8 rokmi
Kia nenecháva nič na náhodu a s novým modelom Cee’d SW opäť ukazuje, že v Európe chce byť silnou automobilkou, čo sa jej aj naozaj darí.
pred 9 rokmi
Počas dňa Bielej pastelky 26. septembra, môžu záujemcovia v uliciach prispieť na zlepšenie života ľudí so zrakovým postihnutím, ale aj vyskúšať chôdzu s bielou palicou alebo písanie Braillovým písmom.
pred 15 rokmi
O, môj Bože!
pred 10 rokmi
Táto porucha sa vyvinula u takmer 20 percent zo 664 skúmaných detí s autistickým súrodencom. Doterajšie predpoklady odborníkov sa pohybovali na úrovni troch až 10 percent.
pred 9 rokmi
Internetový obchod Amazon zaznamenal výrazne zvýšený dopyt po Boyleových filmoch. Stalo sa tak po tom, ako si otvárací ceremoniál letných olympijských hier v jeho réžii pozrela odhadom miliarda.
pred 8 rokmi
Prípadný trest pre Vettela za nesprávne predbiehanie by ho pripravil o titul majstra sveta.
pred 9 rokmi
Podľa jeho vlastných slov je však napokon dobré, že sa réžie snímky namiesto neho ujal iný slávny režisér Steven Spielberg.