Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 14. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.04.2013

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach.
Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska
Zdroj obrázku: Internet
 

Vysoká hladina tokov a silné zrážky si za posledné dni vyžiadali niekoľko zásahov vodohospodárov, ktorí sú v pohotovosti na celom území Slovenska.

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach. Ako informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano, na zvyšovanie ochranných hrádzí a múrikov už využili takmer 500 ton piesku a vyše 20-tisíc vriec.

Najdramatickejšia situácia je v obci Vyškovce nad Ipľom. Vodohospodári tu zasahovali aj počas uplynulej noci. Približne tisíc vriec s pieskom už využili na sanáciu hrádzového priepustu, ktorý ohrozuje rieka Ipeľ. V prípade roztrhnutia hrádze by voda mohla spôsobiť veľké škody. Obec chráni mobilné hradenie a na spevnenie svahu prístupovej cesty už vodohospodári využili náklad 30 nákladných áut lomového kameňa. Protipovodňové práce zabezpečujú štyri nákladné autá, dva univerzálne dokončovacie stroje, kráčajúci bager, žeriav, čerpacia technika i elektrocentrála. Už od Veľkonočnej nedele vykonáva záchranné práce v plnom nasadení 40 pracovníkov levickej správy, spolu s hasičmi a vojakmi. Ďalších takmer 15-tisíc vriec s pieskom na zabezpečovacie povodňové práce dodali vodohospodári z piešťanského odštepného závodu na ochranu obcí a územia pri vodných tokoch Žitava, Liska, Bebrava a Nitra. Na jednotlivých povodňových úsekoch musia odstraňovať naplaveniny, upravovať a zvyšovať koruny hrádzí, prečerpávať vodu pomocou mobilných agregátov, ale aj odstraňovať rôzne prekážky vo vodných tokoch a zabezpečiť prietok v ich korytách.

Na západe a východe Slovenska je situácia stabilizovaná a práce sa sústreďujú na prečerpávanie vnútorných vôd z medzihrádzových priestorov do priľahlých vodných tokov. Na východnom Slovensku v správe povodí Bodrogu a Laborca je v plnej permanencii 14 veľkokapacitných čerpacích staníc, ktoré dokážu za sekundu prečerpať z kanálovej siete až 110 metrov kubických vody. Na prečerpávaní vyliatej vody späť do Dunaja, Malého Dunaja či Váhu pracujú aj vodohospodári na Žitnom ostrove. V prípade zhoršenia povodňovej situácie je pripravených zasiahnuť do boja s povodňami 2 300 pracovníkov a desiatky mechanizmov. K dispozícii je takmer 1,3 milióna vriec a 125 000 metrov kubických kameňa a ďalšieho materiálu. Vodohospodári aktívne komunikujú aj so samosprávami a poskytujú pomoc ohrozeným obciam v koordinácii s ministerstvom životného prostredia. Aktuálnu situáciu monitorujú aj ďalšie dve rezortné organizácie envirorezortu – Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Pozorný poslucháč nájde na albume naozaj pestrú zmes muziky. Nechýba tradične silný gospelový popevok, ktorý, tak ako v prípade debutovej platne speváčky, uzatvára aj tento album.
pred 8 rokmi
Česká Herecká asociácia vyhlásila nominácie na divadelné Ceny Thálie za rok 2011 udeľované za mimoriadny javiskový výkon.
pred 8 rokmi
Režisérom ďalšej Policajnej akadémie bude začínajúci režisér a policajt na čiastočný úväzok Scott Zabielski.
pred 8 rokmi
Na ďalšom pokračovaní úspešného filmu už pracujú scenáristi Karey Kirkpatrick a Chris Poche.
pred 8 rokmi
Pop-funková kapela Monkey Business a hip-hopová formácia Peneři strýčka Homeboye (PSH) sa spoločne predstavia na koncerte v Bratislave.
pred 7 rokmi
Krv by mala byť prúdiacou tekutinou, v žiadnom prípade nie hustou pastou.
pred 9 rokmi
Štuttgartská automobilka v týchto dňoch oficiálne predstavila otvorenú verziu svojho superšportového kupé SLS AMG, ktorá dostala jednoduché označenie Roadster.
pred 5 rokmi
Náklady v súvislosti s prepúšťaním sa počas najbližších štyroch kvartálov budú pohybovať na úrovni od 1,1 mld. USD po 1,6 mld. USD