Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.04.2013

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach.
Vysoká voda stále ohrozuje viacero oblastí Slovenska
Zdroj obrázku: Internet
 

Vysoká hladina tokov a silné zrážky si za posledné dni vyžiadali niekoľko zásahov vodohospodárov, ktorí sú v pohotovosti na celom území Slovenska.

S vodným živlom bojujú predovšetkým pracovníci Správy povodia dolného Hrona a dolného Ipľa so sídlom v Leviciach. Ako informoval agentúru SITA hovorca Ministerstva životného prostredia Maroš Stano, na zvyšovanie ochranných hrádzí a múrikov už využili takmer 500 ton piesku a vyše 20-tisíc vriec.

Najdramatickejšia situácia je v obci Vyškovce nad Ipľom. Vodohospodári tu zasahovali aj počas uplynulej noci. Približne tisíc vriec s pieskom už využili na sanáciu hrádzového priepustu, ktorý ohrozuje rieka Ipeľ. V prípade roztrhnutia hrádze by voda mohla spôsobiť veľké škody. Obec chráni mobilné hradenie a na spevnenie svahu prístupovej cesty už vodohospodári využili náklad 30 nákladných áut lomového kameňa. Protipovodňové práce zabezpečujú štyri nákladné autá, dva univerzálne dokončovacie stroje, kráčajúci bager, žeriav, čerpacia technika i elektrocentrála. Už od Veľkonočnej nedele vykonáva záchranné práce v plnom nasadení 40 pracovníkov levickej správy, spolu s hasičmi a vojakmi. Ďalších takmer 15-tisíc vriec s pieskom na zabezpečovacie povodňové práce dodali vodohospodári z piešťanského odštepného závodu na ochranu obcí a územia pri vodných tokoch Žitava, Liska, Bebrava a Nitra. Na jednotlivých povodňových úsekoch musia odstraňovať naplaveniny, upravovať a zvyšovať koruny hrádzí, prečerpávať vodu pomocou mobilných agregátov, ale aj odstraňovať rôzne prekážky vo vodných tokoch a zabezpečiť prietok v ich korytách.

Na západe a východe Slovenska je situácia stabilizovaná a práce sa sústreďujú na prečerpávanie vnútorných vôd z medzihrádzových priestorov do priľahlých vodných tokov. Na východnom Slovensku v správe povodí Bodrogu a Laborca je v plnej permanencii 14 veľkokapacitných čerpacích staníc, ktoré dokážu za sekundu prečerpať z kanálovej siete až 110 metrov kubických vody. Na prečerpávaní vyliatej vody späť do Dunaja, Malého Dunaja či Váhu pracujú aj vodohospodári na Žitnom ostrove. V prípade zhoršenia povodňovej situácie je pripravených zasiahnuť do boja s povodňami 2 300 pracovníkov a desiatky mechanizmov. K dispozícii je takmer 1,3 milióna vriec a 125 000 metrov kubických kameňa a ďalšieho materiálu. Vodohospodári aktívne komunikujú aj so samosprávami a poskytujú pomoc ohrozeným obciam v koordinácii s ministerstvom životného prostredia. Aktuálnu situáciu monitorujú aj ďalšie dve rezortné organizácie envirorezortu – Slovenský hydrometeorologický ústav a Štátny geologický ústav Dionýza Štúra.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Volkswagen Up! v úprave cross navrhnutý pre džungľu veľkomiest.
pred 9 rokmi
Dustin Hoffman a John Travolta sa pripojili k oceňovanému režisérovi Costu Gavrasovi, aby natočili hrozivý príbeh o televíznej honbe za senzáciou, ktorá prekročila všetky medze.
pred 6 rokmi
Emocionálne mimoriadne silný song naspieval 25 ročný mladík, ktorý sa desil šikanovania na škole, kvôli svojej orientácii a tak počas prestávok nevychádzal z triedy.
pred 5 rokmi
Vedci z univerzity Yale zistili, že punková hudba pôsobí ako antioxidant pri stresových situáciách, aj preto skupina Horkýže Slíže vyráža na svoju ďalšiu ozdravnú kúru po Slovensku.
pred 10 rokmi
Hoci je leto obdobím oddychu, leňošenia a dovoleniek, už tradične sa spája aj s úrazmi či inými nepríjemnými zážitkami.
pred 6 rokmi
Ľudia vo veku 18 - 64 rokov by mali denne cvičiť približne 75 - 150 minút.
pred 11 rokmi
Leto je ideálnym obdobím na spomienky.
pred 7 rokmi
Skupina Para si pre fanúšikov pripravila jedinečné vianočné prekvapenie! Presne dnes vychádza DVD „Para Menšina Live 2013“.