Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 30. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vypaľovanie trávy je protizákonné, hrozí pokuta do 332 eur

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.03.2013

Ľudia aj napriek zdôrazňovaniu, že vypaľovanie trávy je na jar škodlivé a nebezpečné, trávu vypaľujú a rastie množstvo požiarov a výška škôd.
Vypaľovanie trávy je protizákonné, hrozí pokuta do 332 eur
Zdroj obrázku: Internet
 

Vypaľovanie trávy je na Slovensku protizákonné, ľuďom hrozí pokuta do 332 eur. Na mieste však môžu dostať aj blokovú pokutu do 99 eur.

Právnická osoba môže zaplatiť 16 596 eur. Ľudia aj napriek zdôrazňovaniu, že jej vypaľovanie je na jar škodlivé a nebezpečné, trávu vypaľujú, čím rastie množstvo požiarov a výška škôd, informuje o tom stránka enviroportal.sk. Ak požiar spôsobil veľkú škodu, hrozí aj trestné stíhanie. Vypaľovanie trávy nie je len zakázané, no aj nebezpečné. Ľudia naň môžu doplatiť životom. V prvom polroku 2012 horelo na Slovensku pre vypaľovanie trávy a suchých porastov podľa informácií na portáli 4 174-krát. Vznikla pri tom škoda takmer 650-tisíc eur, zomreli dvaja ľudia a štyria sa zranili.

Vypaľovanie trávy podľa hovorca ministerstva životného prostredia Maroša Stana nielen ničí životné prostredie a zabíja živočíchy, no môže tiež spôsobiť veľké hospodárske škody. "Poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy, napomáha rozširovaniu agresívnych druhov rastlín, ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu väčšie zvieratá," priblížil. Suchého bioodpadu sa môžu ľudia zbaviť aj tak, aby neporušili zákon. Ide o kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber biologického odpadu v kontajneroch, ktoré sú na to určené. "Obec je povinná takto vyzbieraný odpad separovať," dodal Stano.

Je nevyhnutné, aby sa situácia s vypaľovaním trávy zlepšila. V rámci požiarnej prevencie treba dbať na to, aby bola osvetovo-výchovná práca v školách, v poľnohospodárstve a v lesnom hospodárstve efektívnejšia. Treba však do vzdelávania zapojiť aj najširšiu verejnosť. "V teréne treba dbať na zvýšenie pozornosti lesnej a poľnej stráže či stráže prírody, no je dôležité, aby aj bežný občan neváhal a nahlásil takéto porušenie zákona na polícii," píše sa na stránke.

Požiare vznikajú v dôsledku nedbanlivosti pri založení ohňa v prírode, takisto pri hre detí so zápalkami, odhadzovaní cigariet, či podcenením okolností a poveternostnej situácie pri vypaľovaní, ale aj úmyselným podpaľačstvom. "Zdá sa, že niektorí ľudia sú nepoučiteľní a neodstraší ich ani zákon o požiarnej ochrane, ktorý zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov," informuje enviroportal.sk. Nie vždy sa podarí vypátrať osobu, ktorá oheň založila. Môže za to ľahostajnosť ľudí voči dianiu okolo nás a malá statočnosť. "Ak sa stanete svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, boli ste tak svedkom porušenia zákona a treba to nahlásiť na políciu," dodáva sa na stránke.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Mimoriadne citlivý hit sprevádza vydanie kompletného albumu, ktorý napokon vychádza rovno ako dvojalbum, čo je vcelku milé prekvapenie, keby...
pred 8 rokmi
A keď už naozaj neexistuje žiadna nádej, začnú sa diať zázraky...
pred 5 rokmi
Projekt Vivaldianno sa vracia do Bratislavy a po dvoch jarných vypredaných koncertoch v sále Istropolis ohlasuje koncert na 29. novembra 2015 tentokrát vo väčších priestoroch bratislavskej Incheby.
pred 8 rokmi
Cez víkend vstúpila do klubu šesťdesiatnikov ďalšia muzikantská hviezda, ktorú zdobia nielen početné hity, ale i dobročinné aktivity mimo scény. Gordon Matthew Sumner alias Sting.
pred 9 rokmi
Honda CR-Z Mugen je hybridné kupé upravené dcérinou spoločnosťou Mugen automobilky z krajiny vychádzajúceho slnka na vyšší výkon.
pred 4 rokmi
Legendárny Elán sa po rokoch opäť chystá na turné po Slovensku a Česku.
pred 5 rokmi
V stredu 8. apríla 2009 prepadla malá skupina somálskych pirátov vo veku 17 až 19 rokov americkú nákladnú loď Maersk Alabama.
pred 10 rokmi
Keď vám začnú z akýchkoľvek dôvodov zlyhávať obličky, prvým krokom je znížiť ich zaťaženie. Z diétneho hľadiska to značí ...