Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vypaľovanie trávy je protizákonné, hrozí pokuta do 332 eur

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 07.03.2013

Ľudia aj napriek zdôrazňovaniu, že vypaľovanie trávy je na jar škodlivé a nebezpečné, trávu vypaľujú a rastie množstvo požiarov a výška škôd.
Vypaľovanie trávy je protizákonné, hrozí pokuta do 332 eur
Zdroj obrázku: Internet
 

Vypaľovanie trávy je na Slovensku protizákonné, ľuďom hrozí pokuta do 332 eur. Na mieste však môžu dostať aj blokovú pokutu do 99 eur.

Právnická osoba môže zaplatiť 16 596 eur. Ľudia aj napriek zdôrazňovaniu, že jej vypaľovanie je na jar škodlivé a nebezpečné, trávu vypaľujú, čím rastie množstvo požiarov a výška škôd, informuje o tom stránka enviroportal.sk. Ak požiar spôsobil veľkú škodu, hrozí aj trestné stíhanie. Vypaľovanie trávy nie je len zakázané, no aj nebezpečné. Ľudia naň môžu doplatiť životom. V prvom polroku 2012 horelo na Slovensku pre vypaľovanie trávy a suchých porastov podľa informácií na portáli 4 174-krát. Vznikla pri tom škoda takmer 650-tisíc eur, zomreli dvaja ľudia a štyria sa zranili.

Vypaľovanie trávy podľa hovorca ministerstva životného prostredia Maroša Stana nielen ničí životné prostredie a zabíja živočíchy, no môže tiež spôsobiť veľké hospodárske škody. "Poškodzuje povrchovú vrstvu pôdy, napomáha rozširovaniu agresívnych druhov rastlín, ničí drobné živočíchy, čím prichádzajú o potravu väčšie zvieratá," priblížil. Suchého bioodpadu sa môžu ľudia zbaviť aj tak, aby neporušili zákon. Ide o kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber biologického odpadu v kontajneroch, ktoré sú na to určené. "Obec je povinná takto vyzbieraný odpad separovať," dodal Stano.

Je nevyhnutné, aby sa situácia s vypaľovaním trávy zlepšila. V rámci požiarnej prevencie treba dbať na to, aby bola osvetovo-výchovná práca v školách, v poľnohospodárstve a v lesnom hospodárstve efektívnejšia. Treba však do vzdelávania zapojiť aj najširšiu verejnosť. "V teréne treba dbať na zvýšenie pozornosti lesnej a poľnej stráže či stráže prírody, no je dôležité, aby aj bežný občan neváhal a nahlásil takéto porušenie zákona na polícii," píše sa na stránke.

Požiare vznikajú v dôsledku nedbanlivosti pri založení ohňa v prírode, takisto pri hre detí so zápalkami, odhadzovaní cigariet, či podcenením okolností a poveternostnej situácie pri vypaľovaní, ale aj úmyselným podpaľačstvom. "Zdá sa, že niektorí ľudia sú nepoučiteľní a neodstraší ich ani zákon o požiarnej ochrane, ktorý zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov," informuje enviroportal.sk. Nie vždy sa podarí vypátrať osobu, ktorá oheň založila. Môže za to ľahostajnosť ľudí voči dianiu okolo nás a malá statočnosť. "Ak sa stanete svedkom vypaľovania trávy a lesných porastov, boli ste tak svedkom porušenia zákona a treba to nahlásiť na políciu," dodáva sa na stránke.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Na svadbe v New Yorku bola len Craigova 18-ročná dcéra Ella, 4-ročný syn Weisz Henry a ďalší dvaja priatelia.
pred 7 rokmi
Sir Elton už nemusí pohnúť prstom, nemusí napísať jedinú notu a predsa sa hravo stane šlágrom rebríčkov a dokonca i klubových parketov.
pred 7 rokmi
Lexus sa na parížskom autosalóne (29.9. -14.10.2012) pochváli štúdiou kupé strednej triedy LF-CC.
pred 5 rokmi
Patrick Leezačínal ako filmový scenárista. Napísal tri knihy, ktoré sa tiež stali bestsellermi, no jeho Nočný bežec je najväčším hitom, podľa ktorého sa v štúdiách Warner Brothers čoskoro začne nakrúcať film.
pred 7 rokmi
Japonská automobilka Nissan uvedie v polovici septembra na trh Micra Elle.
pred 5 rokmi
Jedna z najväčších hviezd súčasnej francúzskej hudobnej scény speváčka ZAZ, vlastným menom Isabelle Geffroy vystúpi už tento piatok 28.11.2014 v Bratislave, kde predstaví aj svoj nový album.
pred 7 rokmi
Richard Müller predviedol na olympiáde dokonalú formu a odpálil jedinečný koncert! Vystúpenie nášho Zlatého Slávika si vychutnali nielen fanúšikovia, ale aj jeho dcéra Emma.
pred 6 rokmi
Porota svoje zdôvodnenie udeliť cenu réžii snímky Môj pes Killer oficiálne zdôvodnila slovami, že film okrem iného vyniká “surovým a veľmi efektívne zvoleným spôsobom rozprávania".