Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vyhlásili laureátov 15. ročníka ankety Vojenský čin roka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.05.2012

Laureátom v kategórii Záchrana života sa tento rok stal čatár Martin Danák za pomoc pri dopravnej nehode.
Vyhlásili laureátov 15. ročníka ankety Vojenský čin roka
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Laureátom 15. ročníka ankety Vojenský čin roka v kategórii Záchrana života sa tento rok stal čatár Martin Danák za pomoc pri dopravnej nehode, pri ktorej sa zranilo sedem ľudí, z toho dvaja ťažko. Účastníkom nehody sa snažil pohotovo pomôcť a až do príchodu rýchlej zdravotníckej pomoci poskytol psychickú podporu jednému z vodičov uväznenému v zdemolovanom aute.

V kategórii Pomoc verejnosti si ocenenie prebrali príslušníci Dopravného práporu Hlohovec za pomoc v obci Píla, ktorej obyvateľom spôsobili prívalové dažde obrovské materiálne škody. Živel so sebou strhával časti domov, cesty a autá. Celá obec zostala bez pitnej vody a elektriny. Úlohou príslušníkov Dopravného práporu bolo zriadiť malé kúpacie súpravy, keďže v obci chýbala pitná a úžitková voda. Prichádzali sa sem umyť a okúpať obyvatelia obce i dobrovoľníci počas celého dňa, ale najmä podvečer a v noci, keď skončili s čistením domov a obecných priestorov.

Dopravný prápor pomáha aj Domovu sociálnych služieb Pastuchov. V januári v roku 2011 jeho vojaci vyzbieral peniaze na mobilný vozík v hodnote 500 eur. Ten slúži na prevoz imobilných klientov domova. V lete toho istého roka sa začala rekonštrukcia časti domova a príslušníci dopravného práporu pomohli pri vyprataní objektu a presťahovaní imobilných klientov do náhradných priestorov. Okrem toho poskytli aj vozidlo na dopravu potravinovej pomoci zo skladu v Trnave, ktorá bola určená klientom DSS Pastuchov. Pri príležitosti sviatku sv. Mikuláša odovzdali domovu symbolický šek a 500 eur ako príspevok na zakúpenie zdravotnej pomôcky - hydraulickej vane.
 
V kategórii Priateľ armády si ocenenie prevzali autori projektu Sám vojak v poli, ktorý na vysokej profesionálnej úrovni spracoval unikátny filmový dokument zobrazujúci ťažkú prácu profesionálnych vojakov v Afganistane. Autori dokumentu tým urobili neoceniteľnú službu Ozbrojeným silám Slovenskej republiky, hoci to nebolo ich povinnosťou.

Porota vyberala laureátov z 20 návrhov a ceny udelila v troch kategóriách. V porote bol prezident Ivan Gašparovič, minister obrany Martin Glváč, štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek a štyria ďalší predstavitelia z rezortu obrany. Medzi návrhmi na ocenenie dominovali tento rok najmä vojaci, ktorí pomáhali pri povodniach a tí, ktorí vo svojom voľnom čase pomáhajú rôznym domovom sociálnych služieb.

Anketu Vojenský čin roka iniciovala pred 15. rokmi redakcia armádneho vysielania Slovenského rozhlasu. Cieľom je spoločensky a morálne oceniť príslušníkov rezortu obrany, ktorí nezištne pomohli iným, hoci možno ani nemuseli.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
SECTOR.sk s radosťou oznamuje, že tretí ročník hernej show NextGen Expo sa bude konať v priestoroch Národného tenisového centra v dňoch 24. - 25. novembra.
pred 6 rokmi
Škôlkari majú vďaka projektu Veselé zúbky šancu naučiť sa správne sa starať o svoj chrup.
pred 8 rokmi
Aerodynamický kit a výfuk s klapkami pre MB E 63 AMG
pred 8 rokmi
Americký herec Bruce Willis a režisér John Moore hľadajú vhodného kandidáta na úlohu Willisovho filmového syna do pripravovanej piatej časti filmovej série Smrtonosná pasca.
pred 17 rokmi
Prvým predpokladom kompenzačných cvičení je zistenie, ktoré svalové skupiny sú skrátené a ktoré oslabené.
pred 5 rokmi
Helena rekapituluje. Po polstoročí na hudobnej scéne má s čím. A hoci sa čoraz intenzívnejšie ozývajú hlasy, že na čo ďalšia kompilácia, uznávam, že k tejto samotná speváčka pristupovala s rešpektom hodným veľkého jubilea.
pred 11 rokmi
Keď sa pred dvomi rokmi dostal na náš trh nový crossover Suzuki SX4, auto vzbudilo tak mimoriadnu pozornosť, že záujemcovia naň museli v poradovníkoch čakať niekoľko mesiacov.
pred 8 rokmi
Skupina Iné Kafe 8 rokov nechala čakať svojich fanúšikov, kým sa rozhodla nahrať nový album. Presne dnes vychádza novinka „Právo na šťastie“, ktorú Iné Kafe pokrstia na palube lietadla!