Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 13. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vyhlásili laureátov 15. ročníka ankety Vojenský čin roka

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.05.2012

Laureátom v kategórii Záchrana života sa tento rok stal čatár Martin Danák za pomoc pri dopravnej nehode.
Vyhlásili laureátov 15. ročníka ankety Vojenský čin roka
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Laureátom 15. ročníka ankety Vojenský čin roka v kategórii Záchrana života sa tento rok stal čatár Martin Danák za pomoc pri dopravnej nehode, pri ktorej sa zranilo sedem ľudí, z toho dvaja ťažko. Účastníkom nehody sa snažil pohotovo pomôcť a až do príchodu rýchlej zdravotníckej pomoci poskytol psychickú podporu jednému z vodičov uväznenému v zdemolovanom aute.

V kategórii Pomoc verejnosti si ocenenie prebrali príslušníci Dopravného práporu Hlohovec za pomoc v obci Píla, ktorej obyvateľom spôsobili prívalové dažde obrovské materiálne škody. Živel so sebou strhával časti domov, cesty a autá. Celá obec zostala bez pitnej vody a elektriny. Úlohou príslušníkov Dopravného práporu bolo zriadiť malé kúpacie súpravy, keďže v obci chýbala pitná a úžitková voda. Prichádzali sa sem umyť a okúpať obyvatelia obce i dobrovoľníci počas celého dňa, ale najmä podvečer a v noci, keď skončili s čistením domov a obecných priestorov.

Dopravný prápor pomáha aj Domovu sociálnych služieb Pastuchov. V januári v roku 2011 jeho vojaci vyzbieral peniaze na mobilný vozík v hodnote 500 eur. Ten slúži na prevoz imobilných klientov domova. V lete toho istého roka sa začala rekonštrukcia časti domova a príslušníci dopravného práporu pomohli pri vyprataní objektu a presťahovaní imobilných klientov do náhradných priestorov. Okrem toho poskytli aj vozidlo na dopravu potravinovej pomoci zo skladu v Trnave, ktorá bola určená klientom DSS Pastuchov. Pri príležitosti sviatku sv. Mikuláša odovzdali domovu symbolický šek a 500 eur ako príspevok na zakúpenie zdravotnej pomôcky - hydraulickej vane.
 
V kategórii Priateľ armády si ocenenie prevzali autori projektu Sám vojak v poli, ktorý na vysokej profesionálnej úrovni spracoval unikátny filmový dokument zobrazujúci ťažkú prácu profesionálnych vojakov v Afganistane. Autori dokumentu tým urobili neoceniteľnú službu Ozbrojeným silám Slovenskej republiky, hoci to nebolo ich povinnosťou.

Porota vyberala laureátov z 20 návrhov a ceny udelila v troch kategóriách. V porote bol prezident Ivan Gašparovič, minister obrany Martin Glváč, štátny tajomník ministerstva obrany Miloš Koterec, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generálporučík Peter Vojtek a štyria ďalší predstavitelia z rezortu obrany. Medzi návrhmi na ocenenie dominovali tento rok najmä vojaci, ktorí pomáhali pri povodniach a tí, ktorí vo svojom voľnom čase pomáhajú rôznym domovom sociálnych služieb.

Anketu Vojenský čin roka iniciovala pred 15. rokmi redakcia armádneho vysielania Slovenského rozhlasu. Cieľom je spoločensky a morálne oceniť príslušníkov rezortu obrany, ktorí nezištne pomohli iným, hoci možno ani nemuseli.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Príbeh Cecila Gainesa (Forest Whitaker), ktorý pracoval ako komorník v Bielom dome a obsluhoval sedem prezidentov medzi rokmi 1952 až 1986.
pred 3 rokmi
takto:
pred 7 rokmi
Zatiaľ posledný Javorový album nitrianskej kapely sa po štyroch týždňoch stal zlatý a po štyroch mesiacoch je platinový.
pred 7 rokmi
Je to veľmi príjemný pocit, keď prídeme s chladu a sychravého počasia do teplučkej vykúrenej miestnosti. Ale páči sa to aj našej pokožke?
pred 6 rokmi
Nórsky spevák Alexander Rybak totiž nielen nadaboval jednu z postavičiek pokračovania animovaného filmu Ako si vycvičiť draka do nórčiny, ale zároveň sa stal hviezdou filmového soundtracku.
pred 7 rokmi
Organizácia, ktorá vznikla v decembri 2013, chce prispieť k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti v oblasti kardiovaskulárnej medicíny.
pred 10 rokmi
Automobilová jeseň sa začala prebúdzať v plnom prúde....
pred 6 rokmi
Beletristický debut francúzskeho novinára Oliviera Truca trvale žijúceho vo Švédsku, ožíva v podobe troch hlasov na audioknihe s Igorom Barešom, Pavlom Rímskym a Janou Strykovou.