Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vydali odporúčania pre našich cestovateľov, čo boli v Afrike

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 08.08.2014

Odporúčania Výboru pre núdzové situácie podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa týkajú predovšetkým krajín, ktoré sú postihnuté vírusovým ochorením ebola.
Vydali odporúčania pre našich cestovateľov, čo boli v Afrike
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike vydal odporúčania pre cestovateľov zo Slovenska, ktorí navštívili krajiny spomínanej oblasti, hoci riziko nákazy je nízke.

Úrad zároveň upozornil, že odporúčania Výboru pre núdzové situácie podľa Medzinárodných zdravotných predpisov sa týkajú predovšetkým krajín, ktoré sú postihnuté vírusovým ochorením ebola. "Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky je v neustálom kontakte s európskymi kompetentnými orgánmi a zúčastňuje sa na audiokonferenciách zahraničných výborov, ktoré sa zaoberajú touto problematikou. Európske centrum pre prevenciu a diagnostiku ochorení pravidelne zasiela ÚVZ SR, odboru epidemiológie, aktuálne informácie o vývoji epidemiologickej situácie ochorenia," dodala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.

ÚVZ SR odporúča osobám, ktoré sa vrátili z postihnutých oblastí, monitorovať svoj klinický stav minimálne 21 dní od príchodu, čo je inkubačná lehota ochorenia (2 až 21 dní). V prípade, že sa u cestovateľov, ktorí sa vrátili z postihnutých oblastí objavia klinické príznaky ako horúčka, nevysvetliteľná únava, hnačky, bolesti hrdla, kašeľ alebo iné závažné príznaky, majú zostať doma, kontaktovať telefonicky svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

Ošetrujúci lekár má hlásiť podozrenie na ebolu príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a územne príslušnej infekčnej klinike, resp. infekčnému oddeleniu. To má ďalší postup konzultovať s Klinikou infektológie a geografickej medicíny v Bratislave, keďže disponuje lôžkami spĺňajúcimi stupeň biologickej bezpečnosti (BSL 4). Príslušný regionálny úrad by zabezpečil kompletné epidemiologické vyšetrenie prípadu a výsledok vyšetrenia nahlásil odboru epidemiológie ÚVZ SR. V prípade potreby laboratórneho vyšetrenia biologického materiálu osoby podozrivej z nákazy vírusom eboly by ÚVZ SR odporučil zabezpečiť diagnostiku v akreditovanom laboratóriu v zahraničí (napríklad Robert Koch Institute, Nemecko).

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila epidémiu eboly v západnej Afrike za dôvod na vyhlásenie medzinárodného stavu ohrozenia, ktorý si vyžaduje prijatie mimoriadnych opatrení s cieľom zastaviť šírenie vírusu. Agentúra OSN podľa jej generálnej riaditeľky Margaret Chanovej týmto spôsobom "jednoznačne vyzýva na medzinárodnú solidaritu", hoci pripúšťa, že mnohé krajiny sveta sa s prípadmi ochorenia nestretnú. Najrozsiahlejšia a najdlhšie trvajúca epidémia eboly v dejinách si podľa údajov WHO do pondelka vyžiadala najmenej 932 úmrtí, a to na území Libérie, Guiney, Sierry Leone a Nigérie. Ohrozenie zdravia verejnosti s medzinárodným dosahom organizácia predtým vyhlásila napríklad v roku 2009, keď veľkú časť sveta postihla pandémia prasacej chrípky, ale aj v máji v súvislosti so šírením obrny.

"Doteraz postihnuté krajiny jednoducho nie sú schopné samy zvládnuť epidémiu tohto rozmeru a náročnosti," povedala Chanová na tlačovej konferencii v Ženeve. "Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo podporu v najvyššej možnej naliehavosti." Najnovší krok WHO je výsledkom viacdňového zasadnutia expertov s úlohou zhodnotiť vývoj epidémie, ktorá vypukla v marci v Guinei a následne sa rozšírila do Sierry Leone a Libérie. Jeho praktický dosah je však zatiaľ nejasný.

Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete, keďže sa prakticky nedá liečiť a neexistuje proti nej schválená očkovacia látka. Prejavuje sa zvracaním a hnačkou ako aj vnútorným a vonkajším krvácaním. Úmrtnosť dosahuje okolo 50 percent.

Foto: wikipedia.org/CDC/ Dr. Frederick A. Murphy - Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Autopožičovňa ponúka krátkodobý a dlhodobý pren...
Klimatizácia TOSHIBA, zariadenia na chadenie ex...

93 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 45 m2
42 500.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 1 356 m2
350.00 € /mesiac
Na prenájom chata, rozloha 150 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Slováci v Rakúsku najčastejšie prekračujú povolenú rýchlosť či nesprávne parkujú.
pred 9 rokmi
Na autosalóne v Ženeve predstaví japonská automobilka Nissan typ Micra s úplne novým trojvalcovým preplňovaným benzínovým motorom DIG-S.
pred 12 rokmi
V dnešnej dobe sú kľúčom od nášho trezoru naše chuťové poháriky, ktoré nás stále nabádajú na rôzne naše neduhy, ako je narp. konzumácia sladkostí
pred 7 rokmi
Štýlový 22“ myConnect monitor AOC e2251fwu
pred 8 rokmi
Film režiséra Mateja Mináča si odniesol v poradí už 24. cenu. Detská porota mu na MFF Makedox udelila Cibuľové semienko.
pred 6 rokmi
Justin – malý veľký rytierVtipmi nabité animované dobrodružstvo o Justinovi, ktorý mal svoj veľký sen. Dnes sa chalani chcú stať slávnymi muzikantmi alebo Šatanom, ale Justin je zo stredoveku a chce sa stať rytierom.
pred 9 rokmi
Dvadsaťtriročná Londýnčanka Adele je s nahrávkou 21 (2011) na čele už 11 týždňov, čím vyrovnala úspech speváčky Taylor Swift a jej albumu Fearless (2008).
pred 9 rokmi
Pozor! Letná pohoda môže byť ohrozená úpalom či úžehom, ktoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život...