Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Výbor OSN kritizuje Slovensko za porušovanie práv Rómov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.03.2013

OSN nabáda slovenskú vládu, aby si dôsledne plnila právne záväzky vyplývajúce z Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie. Medzinárodné spoločenstvo si všíma aj
Výbor OSN kritizuje Slovensko za porušovanie práv Rómov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Výbor OSN pre odstránenie rasovej diskriminácie vydal záverečné odporúčania, v ktorých upozorňuje na pretrvávajúce nedostatky v potláčaní rasizmu a rasovej diskriminácie na Slovensku.

Výbor nabáda slovenskú vládu, aby dôsledne plnila právne záväzky vyplývajúce z Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie. V tlačovej správe o tom informujú mimovládne organizácie, ktoré sa problematike venujú dlhoročne.

Výraznú pozornosť venoval výbor dvom oblastiam - pokračujúcej segregácii rómskych detí vo vzdelávaní a porušovaniu práva na primerané bývanie v rómskych osídleniach. OSN si všíma, že na Slovensku vznikajú čisto rómske triedy i celé školy. Všíma si tiež nepomerne vysoké zastúpenie malých Rómov v špeciálnych školách. Z výsledkov výskumu Rozvojového programu OSN vyplýva, že jedno z piatich rómskych detí školského veku navštevuje školu so špeciálnym systémom vzdelávania. Podľa OSN sú tieto výsledky alarmujúce. "Značná časť žiakov rómskej populácie v budúcnosti nebude schopná nájsť uplatnenie na trhu práce, pričom vieme, že už v súčasnosti existujú viaceré systémové problémy v súvislosti s prístupom Rómov k zamestnaniu," uviedol Dezideriu Gergely, výkonný riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov. Ako sa píše v správe, výbor vyjadril znepokojenie aj v súvislosti s plánovanou povinnou predškolskou výchovou, ktorú spomína rómska reforma vládneho splnomocnenca Petra Polláka.

Výbor ocenil niektoré pozitívne kroky, ako napríklad prijatie Stratégie pre integráciu Rómov do roku 2020. Na druhej strane však žiada slovenskú vládu, aby vyvinula väčšie a koncentrovanejšie úsilie pri riešení pretrvávajúcich problémov. Okrem iného nám OSN vyčíta neúčinnú antidiskriminačnú legislatívu. Tá by mala byť riadnym právnym nástrojom v ochrane diskriminovaných osôb. Ďalej upozorňuje na stály výskyt policajného násilia voči príslušníkom menšín. "Vyšetrovanie násilnej trestnej činnosti príslušníkov polície u nás trpí dlhodobo vážnymi nedostatkami, čo sa týka celkovej kvality a nezávislosti. Výbor nám v tejto súvislosti odporúča zriadiť od štruktúr ministerstva vnútra plne nezávislý orgán na vyšetrovanie trestnej činnosti príslušníkov polície," hovorí Vanda Durbáková z Poradne pre občianske a ľudské práva.

OSN upozorňuje aj na závažné nedostatky v infraštruktúre rómskych osád, najmä na východnom Slovensku. Zlá je podľa výboru aj nová prax výstavby múrov, búrania obydlí a nútených vysťahovaní v rôznych obciach. „Domáce mimovládne organizácie už dlho tvrdia, že priestorová segregácia Rómov je jedným z najzávažnejších porušení práva na primerané bývania," vysvetľuje Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku. Výbor varuje, že by pripravený systém vysporiadavania pozemkov v rámci rómskej reformy mohol viesť k ďalšiemu prehlbovaniu takejto segregácie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 6 rokmi
OSN nabáda slovenskú vládu, aby si dôsledne plnila právne záväzky vyplývajúce z Medzinárodného dohovoru o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie. Medzinárodné spoločenstvo si všíma aj Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/vybor-osn-kritizuje-slovensko-za-porusovanie-prav-/

Nech si týchto neprispôsobivých príslušníkov menšín zoberú k sebe. Všetky menšiny a národnosti na slovensku / arabi, vietnamci, peržania, číňania, česi ,nemci atď./ môžu poctivo pracovať, učiť sa a platiť dane. Len rómovia majú mnoho výhovoriek prečo nemôžu žiť ako ostaní ľudia a národnosti v štáte, tak isto v rôznych krajinách - sa človek prispôsobí a žije podľa pravidiel alebo sa neprispôsobí. Poznám Rómov, ktorí sa hanbia za svojich neprispôsobivých príslušníkov rómskej komunity. Riešenie - mať jedno až dve deti a tým im zabezpečiť dôstojné podmienky pre život a vzdelávanie.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Medzi pohybové schopnosti človeka patria aj tie, ktoré mu umožňujú vykonávať pohybovú činnosť v relatívne minimálnom časovom úseku alebo...
pred 5 rokmi
Skladba sa bude nachádzať na jeho pripravovanom albume …o Tebe.
pred 2 rokmi
Mimoriadne úspešne tiahnutie nazvané Smoke + Mirrors štvorica z Las Vegas zavŕšila vydaním záznamu koncertu v Toronte.
pred 8 rokmi
Všetci vnímame cyklické striedanie ročných období.
pred rokmi
Richard Müller si na konto pripísal ďalší obrovský úspech. Len nedávno pokrstil nový album „55“ a ten je už dvojplatinový!
pred 4 rokmi
Filmovými bonbónikmi nabitý program ponúka divákom na Slovensku a v Čechách od 14. do 18. januára festival SCANDI - prvý ročník s ucelenou koncepciou tých najlepších filmov z Dánska, Švédska, Nórska, Fínska a Islandu.
pred 7 rokmi
Ingolstadtská automobilka Audi vyvinula pre pretekársky špeciál R8 LMS nové bezpečnostné sedadlo, ktoré ponúka zákazníckym tímom.
pred 2 rokmi
Dedina na severe Turecka, začiatok leta.