Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Výbor odsúhlasil zmeny výsluhových dôchodkov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.03.2013

Ak by sa zmeny týkali len nových príslušníkov silových zložiek, systém ich sociálneho zabezpečenia by skolaboval, vraví Jaroslav Baška.
Výbor odsúhlasil zmeny výsluhových dôchodkov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Brannobezpečnostný výbor parlamentu odporučil poslancom schváliť novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, podľa ktorej budú policajti, vojaci a ďalší príslušníci silových zložiek na výsluhové dôchodky pracovať dlhšie. Nárok na výsluhový dôchodok sa zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby.

Právna norma sa okrem nováčikov dotkne všetkých, ktorí nemajú odrobených 15 rokov v službe. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodok predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili. Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby a podobne. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.

Podľa exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) by bolo férovejšie, ak by sa zmeny týkali iba nováčikov, a aktívni príslušníci silových zložiek by dostávali výsluhový dôchodok za podmienok, aké boli v čase ich nástupu do služby. "Kvôli tomu, že je zlá ekonomická situácia v štátnom rozpočte a na osobitných účtoch, ktoré vedú ministerstvo vnútra a obrany, tak sa to bude týkať aj súčasných príslušníkov. Systém by sa inak zrútil, úspory by prišli až o niekoľko rokov a to by bolo neskoro," vysvetlil predseda brannobezpečnostného výboru Jaroslav Baška (Smer-SD). Nové pravidlá by mali začať platiť od mája tohto roku.

Poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor upozornil, že navrhnuté zmeny nie sú úplne dlhodobo udržateľné. Takmer polovica ušetrených prostriedkov z osobitných účtov, necelých sto miliónov eur, sa podľa neho ušetrila iba formálnou účtovnou zmenou. Odchodné a úmrtné sa totiž po novom nebude vyplácať z osobitného účtu, ale zo služobných úradov. "Znamená to, že je to len administratívne opatrenie, ktorým sa nerieši dopad na verejné financie, len sa umelo znižuje deficit osobitného účtu," poznamenal Fedor. Bez akýchkoľvek zmien by deficit osobitných účtov do roku 2015 dosiahol 527 miliónov eur, novela má znížiť dieru o 193 miliónov eur tak, že deficit v roku 2015 bude 330 miliónov. Viac ako 90 miliónov eur, ktoré doteraz hradili osobitné účty, sa však vyplatí prostredníctvom služobných úradov na odchodné, úmrtné a ďalšie dávky. Bývalý minister obrany zároveň naznačil, že reforma by mohla ísť ďalej, necháva napríklad v platnosti šesť osobitných účtov jednotlivých silových zložiek, podľa neho by zlúčenie do jedného osobitného účtu mohlo priniesť výrazné úspory na administratíve.

Príslušníci silových rezortov majú podľa návrhu odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent namiesto súčasných piatich. Zároveň má na výsluhový dôchodok viac odvádzať aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17.

Zvyšuje sa tiež lehota nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Znalecká organizácia Experta, s.r.o. ponúka slu...
Internetový obchod zameraný na predaj svietidielVykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Sme spoločnosť ktorá spolupracuje s mezdinarodn...
Prijmem čašníka/čašníčku do Bistra na sídlisku ...
Prijmeme väčší počet skladníkov do skladu s pot...

169 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 129 m2
120 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 50 m2
103 900.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 82 m2, novostavba


Steve Jobs
23.00 €
3 099.00 €Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Limitovaná séria Twingo Sunshine pre slnečné dni
pred 4 rokmi
Peter Jackson lámal s trilógiou o Pánovi prsteňov rekordy a je celkom pochopiteľné, že Tolkienove príbehy nenechal len tak ležať nepovšimnuté a celkom logicky sa pustil i do spracovania Hobita.
pred 8 rokmi
Aj keď je detský chrup iba dočasný a neskôr ho vystrieda chrup trvalý, vyžaduje si náležitú starostlivosť.
pred 6 rokmi
Populárna partička The Fialky, ktorý si svojim melodickým punk rockom získali množstvo priaznivcov aj na Slovensku, vydali nový album.
pred 5 rokmi
Skupina Abscondo začala ako sólový projekt Marka Manneyho, amerického muzikanta, spisovateľa a sociálneho komentátora.
pred 5 rokmi
V roku 2010 bol Luiz Razia rezervným pilotom Marussie
pred 4 rokmi
Dohromady 17 songov mapujúcich desaťročia pôsobenia Paľa Hammela na hudobnej scéne je momentálne dostupných aj v digitálnej forme prostredníctvom supraphonline.cz.
pred 4 rokmi
Býva to už doslova sviatok, keď s občas objaví niečo, či skôr niekto, vďaka čomu, či skôr komu sa ešte oplatí sústrediť na slovenskú populárnu hudbu. Kapela Billy Barman do tejto kategórie nepochybne patrí.