Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Výbor odsúhlasil zmeny výsluhových dôchodkov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.03.2013

Ak by sa zmeny týkali len nových príslušníkov silových zložiek, systém ich sociálneho zabezpečenia by skolaboval, vraví Jaroslav Baška.
Výbor odsúhlasil zmeny výsluhových dôchodkov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Brannobezpečnostný výbor parlamentu odporučil poslancom schváliť novelu zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, podľa ktorej budú policajti, vojaci a ďalší príslušníci silových zložiek na výsluhové dôchodky pracovať dlhšie. Nárok na výsluhový dôchodok sa zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby.

Právna norma sa okrem nováčikov dotkne všetkých, ktorí nemajú odrobených 15 rokov v službe. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodok predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili. Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby a podobne. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.

Podľa exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) by bolo férovejšie, ak by sa zmeny týkali iba nováčikov, a aktívni príslušníci silových zložiek by dostávali výsluhový dôchodok za podmienok, aké boli v čase ich nástupu do služby. "Kvôli tomu, že je zlá ekonomická situácia v štátnom rozpočte a na osobitných účtoch, ktoré vedú ministerstvo vnútra a obrany, tak sa to bude týkať aj súčasných príslušníkov. Systém by sa inak zrútil, úspory by prišli až o niekoľko rokov a to by bolo neskoro," vysvetlil predseda brannobezpečnostného výboru Jaroslav Baška (Smer-SD). Nové pravidlá by mali začať platiť od mája tohto roku.

Poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor upozornil, že navrhnuté zmeny nie sú úplne dlhodobo udržateľné. Takmer polovica ušetrených prostriedkov z osobitných účtov, necelých sto miliónov eur, sa podľa neho ušetrila iba formálnou účtovnou zmenou. Odchodné a úmrtné sa totiž po novom nebude vyplácať z osobitného účtu, ale zo služobných úradov. "Znamená to, že je to len administratívne opatrenie, ktorým sa nerieši dopad na verejné financie, len sa umelo znižuje deficit osobitného účtu," poznamenal Fedor. Bez akýchkoľvek zmien by deficit osobitných účtov do roku 2015 dosiahol 527 miliónov eur, novela má znížiť dieru o 193 miliónov eur tak, že deficit v roku 2015 bude 330 miliónov. Viac ako 90 miliónov eur, ktoré doteraz hradili osobitné účty, sa však vyplatí prostredníctvom služobných úradov na odchodné, úmrtné a ďalšie dávky. Bývalý minister obrany zároveň naznačil, že reforma by mohla ísť ďalej, necháva napríklad v platnosti šesť osobitných účtov jednotlivých silových zložiek, podľa neho by zlúčenie do jedného osobitného účtu mohlo priniesť výrazné úspory na administratíve.

Príslušníci silových rezortov majú podľa návrhu odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent namiesto súčasných piatich. Zároveň má na výsluhový dôchodok viac odvádzať aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17.

Zvyšuje sa tiež lehota nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


navrhujeme moderné domy pre moderných ľudí
100% slovenská pracovná obuvOpravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...
Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...

Do výrobního závodu H.A.N.S prefa a.s Lysá nad ...
Agentúra SUNSET hľadá opatrovateľky a opatrovat...
PLATOVÉ PODMIENKY 3,70€/hod netto + variabilná...

3 285.00 € /mesiac
Na prenájom výrobný priestor, rozloha 885 m2
399 000.00 €
Na predaj obchodný priestor, rozloha 170 m2, no...
41 900.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 65.50 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Producent David Guetta práve vydal novinku Listen. Album je šiestou štúdiovou nahrávkou najpopulárnejšieho francúzskeho hudobníka súčasnosti.
pred 5 rokmi
Čarovná hudobné cesta do sveta Michaela Jacksona v dĺžke celovečerného filmu, s množstvom extravagantných špeciálnych efektov.
pred 3 rokmi
Hold svojmu veľkému vzoru vyjadril Robo Opatovský aj v novej pesničke Niečo je tu zlé. Hneď na prvé počutie zistíte, že sa vymyká z jeho tradičného repertoáru, ba dokonca znie ako „jacksonovka“.
pred 6 rokmi
Hitchcockove Vtáky sú klasika, učebnicový príklad žánrového hororu, ktorý ako jeden z prvých vytiahol na svetlo sveta dodnes rešpektovanú tematiku tušeného strachu.
pred 7 rokmi
Samsung predstavuje štyri nové smartphony radu GALAXY family s operačným systémom Android.
pred 9 rokmi
Na severe Európy sa urodil horúci hit, ktorý už niekoľko týždňov valcuje hitparády na celom svete.
pred 5 rokmi
Nové BMW radu 3 Gran Turismo predstavuje vysoko hodnotný príspevok do prémiového segmentu strednej triedy.
pred 5 rokmi
Pri nedostatku potrebného diétneho tuku začne vaše telo nadužívať uskladnené sacharidy (glykogén) alebo ešte horšie, začne pri cvičení rozkladať svaly.