Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vojaci sú pripravení bojovať so snehom

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 24.11.2012

Na prvotný zásah pri odstraňovaní následkov mimoriadnej udalosti alebo krízovej situácie sú v každej vojenskej posádke pripravené pohotovostné jednotky.
Vojaci sú pripravení bojovať so snehom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vojaci všetkých útvarov ozbrojených síl už cvičia, ako by ľuďom pomáhali počas snehovej pohotovosti. Od 7. novembra začali so štábnym nácvikom veliteľstva 2. mechanizovanej brigády a jej podriadených práporov a jednotiek. Pripravujú sa na prípadný zásah v mimoriadnej situácii, ktorá by mohla vzniknúť počas snehovej kalamity v zimných mesiacoch. "Zámerom bolo pripraviť veliteľstvo brigády a príslušníkov podriadených útvarov na plánovanie a riadenie pridelených síl a prostriedkov, ktoré by pri extrémnej snehovej nádielke pomáhali obyvateľom Slovenska," uviedol hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Počas cvičenia simulovali stav, že z dôvodu nepretržitého sneženia došlo k zhoršovaniu situácie v severných, severovýchodných aj stredných regiónoch Slovenska. Podľa scenára cvičenia v týchto regiónoch narastali problémy v zásobovaní základnými potravinami, elektrickou energiou a palivami. Aj napriek veľkej snahe správcov komunikácií o udržanie zjazdnosti ciest, dochádzalo najmä v odľahlých a hornatých oblastiach jednotlivých regiónov k zablokovaniu prístupových ciest. Okrem toho boli aj niekoľkohodinové výluky v dopravnej sieti Prešovského a Žilinského kraja. Zložitá situácia v najviac postihnutých regiónoch viedla k aktivácii krízových štábov obcí a obvodov a k vyhláseniam mimoriadnej situácie v jednotlivých obciach. To by si vyžiadalo početné zásahy záchranných zložiek. "Jednotlivé incidenty boli simulované tak, aby preverili najmä schopnosti skupín velenia správne rozhodnúť v krízovej situácii. Práve skupiny velenia na veliteľstve brigády a v priamo podriadených útvaroch v takýchto situáciách zodpovedajú za riadenie činnosti. Členovia týchto skupín analyzujú vývoj mimoriadnej situácie a koordinujú zásah. To si vyžaduje taktické plánovanie a rýchle reakcie na vzniknuté incidenty na rôznych miestach v postihnutých oblastiach," dodal Vanga.

Na prvotný zásah pri odstraňovaní následkov mimoriadnej udalosti alebo krízovej situácie sú v každej vojenskej posádke pripravené pohotovostné jednotky, ktoré majú 20 vojakov s veliteľom. V pohotovosti musia byť do 180 minút. Požiadavka krízových štábov na nasadenie armádnych síl a prostriedkov môže prísť prostredníctvom ministerstva obrany, Generálneho štábu ozbrojených síl SR a operačných veliteľstiev. V mimoriadnej situácii ale môžu štátne orgány, obce alebo vyššie územné celky žiadať o pomoc aj priamo útvar v regióne. Veliteľ 2. mechanizovanej brigády môže rozhodnúť o okamžitom nasadení vojakov. Na tento účel každý vojenský útvar brigády vyčleňuje ďalších 40 profesionálnych vojakov, techniku na ich dopravu ako aj dva stroje špeciálnej techniky. Útvar je schopný nasadiť ich v oblasti svojej teritoriálnej pôsobnosti po 180 minútach na základe požiadavky orgánov samosprávy. To znamená, že z veliteľstva a podriadených útvarov v Prešove, Trebišove a Michalovciach môže brigáda nasadiť 200 osôb, 10 dopravných vozidiel a rovnaký počet špeciálnej vyslobodzovacej techniky na zásahy na väčšine teritória Prešovského a Košického kraja. "V prípade vyhlásenia vyššieho stupňa pohotovosti budú časy upravené podľa aktuálnej situácie a rozsahu následkov, ktoré bude treba odstraňovať," upozornil Vanga.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Google sa tak už po tretíkrát snaží o vyriešenie sporu, pričom je pravdepodobné, že najnovšími ústupkami sa mu to podarí a vyhne sa pokute až do výšky 5 mld. USD.
pred 3 rokmi
Z tohto nám behajú zimomriavky, NÁDHERA!
pred 8 rokmi
Kampaň „Ex-fajčiari sú nezastaviteľní“ odštartovala 16. júna 2011. Jej cieľom je pomôcť fajčiarom prestať fajčiť prostredníctvom motivácie.
pred 12 rokmi
Lov papierových šarkanov patrí k najobľúbenejším hrám afganských detí.
pred 7 rokmi
Program 14. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dáva veľký priestor domácej tvorbe.
pred 8 rokmi
Takmer každé štvrté predané auto v strednej a východnej Európe v roku 2025 bude s elektrickým pohonom.
pred 8 rokmi
Britský herec Daniel Radcliffe známy predovšetkým ako Harry Potter zo série čarodejníckych filmov si zahrá slávneho poeta z generácie bítnikov Allena Ginsberga.
pred 8 rokmi
Spoločnosť MMD Monitors & Displays Czech Republic predstavila nový LED monitor Philips 227E3QPHSU.