Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vodiči autobusov protestovali pred sídlom SAD Trenčín

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.02.2013

Asi 100 vodičov autobusov v pondelok prišlo protestovať pred sídlo SAD v Trenčíne.
Vodiči autobusov protestovali pred sídlom SAD Trenčín
Zdroj obrázku: SITA
 

Asi 100 vodičov autobusov v pondelok prišlo protestovať pred sídlo SAD v Trenčíne. Väčšina bola z Trenčína, prišli ich však podporiť aj šoféri z Prievidze a iných miest Slovenska. Prekáža im, že ich reálne mzdy klesajú.

"Žiadame vyššie platy, lebo 500 eur - z toho sa vyžiť nedá, keď má človek rodinu. Strávený čas v práci je 20 hodín na turnuse a z toho je zaplatených 10 hodín. Sobota, nedeľa, 17 hodín v robote, zaplatených je šesť hodín,“ hovorí jeden z protestujúcich zamestnancov Maroš Ribansen. Vodičom je už 14 rokov. Ako povedal, jeho plat sa za ten čas zvýšil asi o 30 eur.

V pondelok v sídle SAD rokuje pred sprostredkovateľom vedenie spoločnosti s odborármi o kolektívnej zmluve. Výsledok ich rozhovorov by mal byť známy ešte dnes. "Pôvodné rokovanie o kolektívnej zmluve vyššieho stupňa stroskotalo, nedohodli sme sa, tak sme požiadali sprostredkovateľa, aby nás posunul niekde ďalej. My sme tiež zľavili z našich požiadaviek, naša prvá požiadavka bola okolo 4,6 percenta, ale vidíme, že je zložitá situácia,“ hovorí šéf OZ KOVO Emil Machyna.

Súčasná požiadavka je podľa neho reálna a zamestnávateľ by ju vedel splniť. "Ľudia sú pripravení ísť do protestov. Ak sa nedohodneme, budeme zbierať podpisy, aby sme mohli uskutočniť ostré nátlakové akcie,“ dodal. Zamestnanci teraz požadujú rast reálnych miezd v roku 2013 o 0,5 percenta, čo je pri predpokladanej inflácii 3,1 percenta rast priemerných platov o 3,6 percent. Zároveň chcú zvýšiť príspevok na stravovanie a tiež zvýšiť príspevok do Sociálneho fondu z 0,8 percenta na 1,5 percenta.

Prezident zväzu autobusovej dopravy George Trabelssie verí, že sú na ceste ku kompromisu. Problém však vidí v súčasnej zložitej ekonomickej situácii, kedy sa vláda snaží šetriť. "My, bohužiaľ, nemôžeme ísť nad rámec memoranda, ktoré podpísali vyššie územné celky s vládou, lebo my sme financovaní dotáciami od VÚC. Nemôžeme v období, keď zamestnanci VÚC a verejní činitelia si znižujú platy, my žiadať zvýšenie platov nad rámec inflácie,“ povedal s tým, že budú hľadať iné cesty, tak, aby boli šoféri a aj technici spokojní.

Foto: © SITA/Tomáš Somr
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Český spevák sa na Slovensku predstaví dvakrát v Bratislave a následne v Prešove, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Martine, Žiline a Trenčíne.
pred 8 rokmi
Benno Senner je presvedčený, že aj ak zdanlivo dokonalé auto sa dá vždy pôsobivo vylepšiť.
pred 11 rokmi
Charakteristikou spánku je striedanie sa jeho dvoch základných fáz. Ide o synchrónny spánok a o paradoxný spánok.
pred 7 rokmi
Steven Tyler má nielen hádam najväčšie ústa na svete, ale možno už povedať, že aj najdlhšie doby medzi vydaním nových nahrávok.
pred 7 rokmi
Počet naozajstných kamarátov je individuálny. Niekto má jedného blízkeho človeka, iný potrebuje aspoň piatich. Žiadne „správne“ číslo neexistuje.
pred 5 rokmi
Fanúšikovia temperamentnej speváčky hudobnej skupiny Romanika Iky Kraicovej sa majú na čo tešiť! Pozoruhodný slovenský objav, ktorý kombinuje world-etno music a tradičnú cigánskú hudbu vydáva nový, emóciami nabitý album s názvom „V hlbinách“.
pred 5 rokmi
Amulet je totiž zatiaľ najlepší slovenský album minimálne druhej dekády nového milénia, najuveriteľnejšia a zároveň najzrozumiteľnejšia domáca nahrávka posledných rokov.
pred 7 rokmi
Hlavným protagonistom knihy Doctor Sleep bude Danny Torrance, ktorý bol v románe The Shining päťročným chlapcom s nadprirodzenými schopnosťami.