Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vodičák len pre tých, ktorí skončili ZŠ?

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.09.2012

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.
Vodičák len pre tých, ktorí skončili ZŠ?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslankyňa Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) navrhuje, aby vodičský preukaz mohli dostať len tí, ktorí majú ukončené aspoň minimálne vzdelanie. Nicholsonová v novele zákona o cestnej premávke navrhuje povinnosť minimálneho vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia, a to dosiahnutie nižšieho stredného vzdelania, čo v praxi znamená ukončenie minimálne 9. ročníka základnej školy. Nicholsonová tvrdí, že svojím návrhom chce motivovať deti, aby zostali v škole.

Skúška odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je vedomostný test, ktorý tvorí 27 otázok, ktoré pozostávajú z overenia vedomostí nielen zo zákona o cestnej premávke, ale aj z rôznych vyhlášok, upozorňuje Nicholsonová. Súčasťou tohto písomného testu sú aj praktické riešenia križovatiek. Podľa Nicholsonovej si treba uvedomiť, že osoby, ktoré vykonávajú túto skúšku z odbornej spôsobilosti, majú na jej vykonanie obmedzený časový limit 20 minút. Na úspešné absolvovanie tejto skúšky je potrebné získať 50 bodov z maximálneho počtu 55 bodov.

V reálnom živote sa podľa Nicholsonovej stretávame s prípadmi, keď osoby bez toho, aby mali ukončenú aspoň základnú školu a bez reálnych základov ovládania čítania, úspešne získavajú vodičské oprávnenia mnohokrát s rôznymi pochybnosťami. V takýchto prípadoch je aj zvýšené riziko korupčného správania pri žiadostiach o vydanie vodičského oprávnenia osôb bez schopnosti alebo so zníženou schopnosťou čítať. Podľa nej je veľmi dôležité klásť dôraz pri žiadateľoch o vydanie vodičského preukazu na ich vzdelanie, predovšetkým na ukončenie minimálne základnej školy.

Poslanec za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Peter Pollák povedal v parlamentnej rozprave k Nicholsonovej návrhu, aby sa prestala zneužívať rómska problematika. „Potrebujete mať iné témy, nie lacné rómske témy. Je potrebný komplexný prístup,“ povedal. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nie je ambíciou tohto zákona riešiť rómsku problematiku komplexne. „Predložený návrh rieši jednu z mnohých situácií,“ uviedol. Poslanec NR SR Ľubomír Galko sa Polláka, ktorý má nastúpiť do funkcie splnomocnenca vlády pre rómske komunity, opýtal, či odstúpi, ak sa ukáže, že ho Smer používa len ako štafáž.

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič upozornil, že rómske dieťa nemá šancu dokončiť školu, pretože štát zlyháva hneď od začiatku. „Možno si urobí vodičák a bude robiť niekde šoféra. Ideme mu vziať chlieb z rúk. Nemali by sme hodiť všetkých do jedného vreca. Prečo by mala byť hranica skončenie základnej školy? Na vodičák treba vedieť čítať a písať,“ povedal v rozprave. Návrh SaS zvyšuje sociálnu odkázanosť rómskych detí.

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Francúzska automobilka Peugeot dodá do Veľkej Británie limitovanú sériu kupé RCZ s doplnkovým označením Asphalt LE.
pred 7 rokmi
Kylie Minogue pripravila akustický album The Abbey Road Sessions. Album vyjde 29.10.2012 a už teraz si môžete vypočuť ukážky!
pred 5 rokmi
Dej tohto filmu je predvídateľný, mnoho zvratov je zbytočných, dialógy sú ploché a zámer evidentný. Vystriedať na obraze počas dvoch hodín čo najviac hviezdnych mien.
pred 6 rokmi
Proces sa začína po skončení dlhoročného vypočúvania, počas ktorého sa Manninga pýtali na detaily toho, akým spôsobom sa mu podarilo získať asi štvrť milióna tajných dokumentov.
pred 7 rokmi
Speváci vystúpia 11. októbra v losangeleskom Nokia Theatre na podujatí s názvom We Will Always Love You: A Grammy Salute To Whitney Houston.
pred 7 rokmi
Suchým okom môžu trpieť aj starší ľudia, u ktorých sa znižuje tvorba sĺz, ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, tiež tí, ktorí nosia kontaktné šošovky a ktorí často užívajú očné kvapky s konzervačnými látkami.
pred 6 rokmi
Akustické turné Katky Knechtovej pokračuje! Hoci sa malo skončiť už pred Veľkou nocou, Katarína po vynikajúcich ohlasoch pridáva ďalšie vystúpenia v Novom Meste nad Váhom, Leviciach, Brezne, Bratislave a Starej Ľubovni.
pred 10 rokmi
Plávanie patrí z hľadiska rekreačnej aktivity i z hľadiska zdravotného efektu medzi základné prostriedky telesnej výchovy.