Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vodičák len pre tých, ktorí skončili ZŠ?

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.09.2012

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.
Vodičák len pre tých, ktorí skončili ZŠ?
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Poslankyňa Národnej rady SR Lucia Nicholsonová (SaS) navrhuje, aby vodičský preukaz mohli dostať len tí, ktorí majú ukončené aspoň minimálne vzdelanie. Nicholsonová v novele zákona o cestnej premávke navrhuje povinnosť minimálneho vzdelania na vydanie vodičského oprávnenia, a to dosiahnutie nižšieho stredného vzdelania, čo v praxi znamená ukončenie minimálne 9. ročníka základnej školy. Nicholsonová tvrdí, že svojím návrhom chce motivovať deti, aby zostali v škole.

Skúška odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla pozostáva z dvoch častí. Prvá časť je vedomostný test, ktorý tvorí 27 otázok, ktoré pozostávajú z overenia vedomostí nielen zo zákona o cestnej premávke, ale aj z rôznych vyhlášok, upozorňuje Nicholsonová. Súčasťou tohto písomného testu sú aj praktické riešenia križovatiek. Podľa Nicholsonovej si treba uvedomiť, že osoby, ktoré vykonávajú túto skúšku z odbornej spôsobilosti, majú na jej vykonanie obmedzený časový limit 20 minút. Na úspešné absolvovanie tejto skúšky je potrebné získať 50 bodov z maximálneho počtu 55 bodov.

V reálnom živote sa podľa Nicholsonovej stretávame s prípadmi, keď osoby bez toho, aby mali ukončenú aspoň základnú školu a bez reálnych základov ovládania čítania, úspešne získavajú vodičské oprávnenia mnohokrát s rôznymi pochybnosťami. V takýchto prípadoch je aj zvýšené riziko korupčného správania pri žiadostiach o vydanie vodičského oprávnenia osôb bez schopnosti alebo so zníženou schopnosťou čítať. Podľa nej je veľmi dôležité klásť dôraz pri žiadateľoch o vydanie vodičského preukazu na ich vzdelanie, predovšetkým na ukončenie minimálne základnej školy.

Poslanec za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti Peter Pollák povedal v parlamentnej rozprave k Nicholsonovej návrhu, aby sa prestala zneužívať rómska problematika. „Potrebujete mať iné témy, nie lacné rómske témy. Je potrebný komplexný prístup,“ povedal. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nie je ambíciou tohto zákona riešiť rómsku problematiku komplexne. „Predložený návrh rieši jednu z mnohých situácií,“ uviedol. Poslanec NR SR Ľubomír Galko sa Polláka, ktorý má nastúpiť do funkcie splnomocnenca vlády pre rómske komunity, opýtal, či odstúpi, ak sa ukáže, že ho Smer používa len ako štafáž.

Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič upozornil, že rómske dieťa nemá šancu dokončiť školu, pretože štát zlyháva hneď od začiatku. „Možno si urobí vodičák a bude robiť niekde šoféra. Ideme mu vziať chlieb z rúk. Nemali by sme hodiť všetkých do jedného vreca. Prečo by mala byť hranica skončenie základnej školy? Na vodičák treba vedieť čítať a písať,“ povedal v rozprave. Návrh SaS zvyšuje sociálnu odkázanosť rómskych detí.

Poslanec za Smer-SD Anton Martvoň prirovnal Nicholsonovej návrh k návrhu exposlanca NR SR za HZDS, ktorý chcel, aby ženy mohli jazdiť len v pravom jazdnom pruhu.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Ak aj je v nebi naozaj plno, ako sa to hovorí, tak som presvedčený, že takéhoto exota tam, ešte nemali. A to so sebou prináša následky.
pred 9 rokmi
Po skvelom štarte v Komárne pokračujú jarné džezáky v Nitre, vyvrcholia v júni koncertom Jeffa Becka v Bratislave a Matt Bianco v Košiciach.
pred 4 rokmi
United5 oslavujú prvé narodeniny. Československý chlapčenský boyband dosiahol za jeden rok obrovský úspech.
pred 8 rokmi
Nebo, peklo, raj je singlom z pripravovaného albumu Dary Rolins, ktorý síce ešte nemá názov, ale jeho obsah je už hotový a mal by vyjsť už v priebehu tohto mesiaca.
pred 9 rokmi
Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že atróza je choroba starých ľudí.
pred 10 rokmi
David Guetta je momentálne kráľom diskoték a jeho album One Love ašpiruje na titul najlepšej tanečnej platne posledného obdobia.
pred 4 rokmi
Nový album, veľký koncert, benefícia...
pred 6 rokmi
Päť dôvodov, prečo to pri mori či v lietadle skúsiť s čítačkou elektronických kníh, prezrádza Martin Doležal zo spoločnosti Pocketbook.