Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 05. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vo vojenskej oblasti musíme s Maďarskom spolupracovať

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.11.2012

Maďarský minister obrany Csaba Hende je na bilaterálnej návšteve Slovenska.
Vo vojenskej oblasti musíme s Maďarskom spolupracovať
Zdroj obrázku: SITA
 

Slovensko a Maďarsko majú podobný problém – stoja pred otázkou, ako zachrániť svoje vojenské podniky. Aj o tejto pálčivej téme diskutovali ministri obrany oboch krajín Martin Glváč a Csaba Hende v Bratislave.

„Dnes si vieme predstaviť určitú formu spolupráce, ale aj vzhľadom na legislatívu nie je možné konkretizovať na takomto fóre naše plány,“ povedal po rokovaniach Glváč. Obaja si však podľa jeho slov uvedomujú, že ekonomická situácia, či už na Slovensku alebo v Maďarsku, je rovnaká. „Ako zvyknem hovoriť, sme odkázaní spolupracovať, a to vo všetkých oblastiach, či už ide o vojenstvo alebo vojenské podniky,“ dodal.

Glváč pripomenul, že tieto podniky boli stavané pre potreby veľkých armád v čase studenej vojny a dnes prechádzajú reštrukturalizáciou. „Len takouto formou a formou nadnárodnej spolupráce ich vieme zachrániť, či už na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku alebo Čechách,“ vyhlásil Glváč. Takéto rokovania vedú otvorene aj v rozsahu krajín V4.

Ministri sa uistili, že v medzinárodných otázkach neexistujú medzi nimi žiadne nezhody a vyznávajú rovnaké hodnoty. Glváč s Hendem konzultoval aj zámer zriadiť systém dobrovoľných trvalých záloh, ktorý v Maďarsku funguje a zlúčenie vojenských tajných služieb, ku ktorému u našich južných susedov najmä Hende výrazne prispel.

Hende je prvým maďarským ministrom obrany, ktorý prišiel na bilaterálnu návštevu Slovenska po 12 rokoch. Pozornosť upriamil aj na spoluprácu našich krajín vo Višegrádskej štvorke, ktorá pripravuje spoločnú bojovú skupinu pre EÚ. Tá dosiahne stupeň plnej bojovej pohotovosti v roku 2016. „Je to bojová jednotka, ktorá bude komplexná a rýchlo nasaditeľná, vynikajúco vyjadruje vysoký stupeň interoperability našich armád,“ dodal Hende. Skupina má mať tritisíc vojakov, príslušníci zostavy sa v nej budú striedať po šiestich mesiacov. Vojaci jednotlivých štátov budú mať spoločné cvičenia, inak budú slúžiť vo svojich armádach. Vedúcim štátom skupiny bude Poľsko.

Hende a Glváč sa dohodli, že sa v januári spoločne zúčastnia na pietnej spomienke pri maďarskej obci Hejce, kde spadlo slovenské lietadlo s vojakmi vracajúcimi sa z Kosova v roku 2006. Okrem toho piloti oboch armád sa vzájomne zúčastnia na leteckých dňoch u nás a v Maďarsku.

Slovenskí a maďarskí vojaci spolu pôsobia v operácii UNFICYP na Cypre od roku 2001, keď Slovensko prevzalo velenie v sektore 4 od rakúskeho kontingentu v AUSHUNCONe (príslušníci rakúskych a maďarských ozbrojených síl). V súčasnosti pod slovenským velením okrem 159 slovenských vojakov v sektore pôsobí aj maďarský kontingent 57 vojakov, 45 srbských vojakov a dvaja Chorváti.

Slovenská a maďarská armáda spolupracuje v spoločnom prápore TISA, ktorého cieľom je spoločne bojovať proti povodniam na tejto rieke a odstraňovať ich dôsledky. Za slovenskú stranu pôsobia v tomto prápore vojaci zo ženijného práporu Sereď. Na Slovensko chodia cvičiť príslušníci jednotiek RCHBO. Spoluprácujeme aj v centrách výnimočnosti NATO.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Prvý literárny počin neskoršej kráľovnej detektívky Agathy Christie. Vražda na zámku Styles bol úplne prvý príbeh legendárnej spisovateľky, predstavila v ňom detektíva Hercula Poirota.
pred 8 rokmi
Robbie Williams včera na tlačovej konferencie oznámil, že budúci rok štartuje európske turné.
pred 4 rokmi
Prineste si z Kúpeľov Luhačovice originálne darčeky
pred 9 rokmi
Sympatická nemecká speváčka Lena zvíťazila v minulom roku s piesňou Satellite v súťaži Eurovision Song Contest...
pred 4 rokmi
Svetový electroswing, horúce kubánske rytmy, špičkový hudobníky – Džezáky aj tento rok ponúkajú svetovú špičku.
pred 7 rokmi
Nissan 370Z Nismo je ukážkou toho, čo môže dokonalý Nissan radu Z ponúknuť.
pred 8 rokmi
Pred večerným koncertom bude český básnik, prozaik, žurnalista a hudobník Jáchym Topol čítať z vybraných textov Ivana Martina "Magora" Jirousa a Václava Havla.
pred 8 rokmi
Okrem starších singlov kompilácia obsahuje aj dve novinky - Jednu šancu mi daj a Štyri ročné obdobia.