Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vo vojenskej oblasti musíme s Maďarskom spolupracovať

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.11.2012

Maďarský minister obrany Csaba Hende je na bilaterálnej návšteve Slovenska.
Vo vojenskej oblasti musíme s Maďarskom spolupracovať
Zdroj obrázku: SITA
 

Slovensko a Maďarsko majú podobný problém – stoja pred otázkou, ako zachrániť svoje vojenské podniky. Aj o tejto pálčivej téme diskutovali ministri obrany oboch krajín Martin Glváč a Csaba Hende v Bratislave.

„Dnes si vieme predstaviť určitú formu spolupráce, ale aj vzhľadom na legislatívu nie je možné konkretizovať na takomto fóre naše plány,“ povedal po rokovaniach Glváč. Obaja si však podľa jeho slov uvedomujú, že ekonomická situácia, či už na Slovensku alebo v Maďarsku, je rovnaká. „Ako zvyknem hovoriť, sme odkázaní spolupracovať, a to vo všetkých oblastiach, či už ide o vojenstvo alebo vojenské podniky,“ dodal.

Glváč pripomenul, že tieto podniky boli stavané pre potreby veľkých armád v čase studenej vojny a dnes prechádzajú reštrukturalizáciou. „Len takouto formou a formou nadnárodnej spolupráce ich vieme zachrániť, či už na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku alebo Čechách,“ vyhlásil Glváč. Takéto rokovania vedú otvorene aj v rozsahu krajín V4.

Ministri sa uistili, že v medzinárodných otázkach neexistujú medzi nimi žiadne nezhody a vyznávajú rovnaké hodnoty. Glváč s Hendem konzultoval aj zámer zriadiť systém dobrovoľných trvalých záloh, ktorý v Maďarsku funguje a zlúčenie vojenských tajných služieb, ku ktorému u našich južných susedov najmä Hende výrazne prispel.

Hende je prvým maďarským ministrom obrany, ktorý prišiel na bilaterálnu návštevu Slovenska po 12 rokoch. Pozornosť upriamil aj na spoluprácu našich krajín vo Višegrádskej štvorke, ktorá pripravuje spoločnú bojovú skupinu pre EÚ. Tá dosiahne stupeň plnej bojovej pohotovosti v roku 2016. „Je to bojová jednotka, ktorá bude komplexná a rýchlo nasaditeľná, vynikajúco vyjadruje vysoký stupeň interoperability našich armád,“ dodal Hende. Skupina má mať tritisíc vojakov, príslušníci zostavy sa v nej budú striedať po šiestich mesiacov. Vojaci jednotlivých štátov budú mať spoločné cvičenia, inak budú slúžiť vo svojich armádach. Vedúcim štátom skupiny bude Poľsko.

Hende a Glváč sa dohodli, že sa v januári spoločne zúčastnia na pietnej spomienke pri maďarskej obci Hejce, kde spadlo slovenské lietadlo s vojakmi vracajúcimi sa z Kosova v roku 2006. Okrem toho piloti oboch armád sa vzájomne zúčastnia na leteckých dňoch u nás a v Maďarsku.

Slovenskí a maďarskí vojaci spolu pôsobia v operácii UNFICYP na Cypre od roku 2001, keď Slovensko prevzalo velenie v sektore 4 od rakúskeho kontingentu v AUSHUNCONe (príslušníci rakúskych a maďarských ozbrojených síl). V súčasnosti pod slovenským velením okrem 159 slovenských vojakov v sektore pôsobí aj maďarský kontingent 57 vojakov, 45 srbských vojakov a dvaja Chorváti.

Slovenská a maďarská armáda spolupracuje v spoločnom prápore TISA, ktorého cieľom je spoločne bojovať proti povodniam na tejto rieke a odstraňovať ich dôsledky. Za slovenskú stranu pôsobia v tomto prápore vojaci zo ženijného práporu Sereď. Na Slovensko chodia cvičiť príslušníci jednotiek RCHBO. Spoluprácujeme aj v centrách výnimočnosti NATO.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Automobilka Hyundai uviedla na trh v Nemecku limitovaný model Genesis Coupé GT.
pred 7 rokmi
Pretekársky Lexus pre seriál pretekov Super GT
pred 7 rokmi
Organizátori najprv zvažovali klasiku v podaní bryndzových halušiek, ale v horúčave, aká má byť na Slovensku nakoniec zvolili pestrejšiu alternatívu a skupine Jareda Leta ponúknu aj makové šúľance, či dokonca mastené lokše so slivkovým lekvárom!
pred 8 rokmi
Google, ktorý vlani kúpil firmu Motorola Mobility za 12,5 mld. USD, ponúkne odchádzajúcim zamestnancom veľkorysé odstupné a pomôže im pri hľadaní novej práce.
pred 14 rokmi
Milujem čísla začínajúce na 3. Môj objem je 3600cm3. Výkon 353kW. Maximálna rýchlosť 310 km/h. Zrýchlenie z nuly na sto za 3.7 sekundy (s tiptronicom, bez neho 3.9) a nakoniec aj pružné zrýchlenie z 80 na 120 – 3.3 sekundy.
pred 8 rokmi
Jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť väzeniu a zohnať potrebné peniaze, je nadviazať znovu kontakt so svojím synom.
pred 8 rokmi
Za celé obdobie od januára 2013 do apríla 2013 zaregistrovali spolu 20 266 osobných automobilov
pred 7 rokmi
Peter Nagy zahral svoje hity v Bruseli! S populárnym spevákom a skladateľom spievalo vypredané hľadisko slávneho jazzového klubu Music Village v romantickom centre mesta.