Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. novembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vlani vyučovali slovenčinu na v 15 štátoch

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.07.2012

Súčasné trendy naznačujú pokles záujmu o jazyk malých slovanských národov, ktoré nepredstavujú konkurenciu veľkým západoeurópskym jazykom.
Vlani vyučovali slovenčinu na v 15 štátoch
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Štúdium slovenčiny ponúkalo minulý rok 23 zahraničných univerzít v 15 krajinách sveta. Vyučovanie sa konalo v rámci slovakistiky ako cudzieho jazyka, alebo v rámci interdisciplinárnych štúdií.

Podľa správy o štátnej politike starostlivosti o Slovákov žijúcich v zahraničí za rok 2011 sa slovenčina vyučovala najmä na univerzitách v slovanských krajinách a tam, kde žije početná slovenská menšina. Sú to Bulharsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a Ukrajina. Výučbu zabezpečovali vyslaní lektori spolu s kmeňovými slovakistami pôsobiacimi na jednotlivých univerzitách.
 
Lektoráty slovenského jazyka a kultúry sú v zahraničí zriaďované na katedrách slavistiky podľa dohôd medzi slovenským ministerstvom školstva a partnerským rezortom v príslušnej krajine, prípadne na základe priamych dohôd. Vyslaní lektori v týchto krajinách prispievali najmä k výchove pedagógov pre školy zabezpečujúce vzdelávanie slovenčiny v danom regióne. Pôsobili na univerzitách v Belehrade, Novom Sade, Budapešti, Segedíne, Bukurešti, Varšave, Krakove, Katoviciach a Užhorode. Na tomto základe prebiehala podpora výučby slovenského jazyka a kultúry aj na univerzitách a vysokých školách v Pekingu, Paríži, Clermont Ferrande, Bukurešti, Moskve, Berlíne či napríklad v Minsku.

Ako uvádza zverejnená správa, lektoráty slovenského jazyka a kultúry sú zriadené vo všetkých krajinách, kde je dostatočný záujem o štúdium slovenského jazyka a literatúry. Podľa správy sa slovakistika vzhľadom na kvalitu vyslaných lektorov vyučuje v zahraničí na vysokej úrovni. Súčasné trendy však naznačujú pokles záujmu o jazyk malých slovanských národov, ktoré nepredstavujú konkurenciu veľkým západoeurópskym jazykom. Celkový počet študentov slovenského jazyka na zahraničných lektorátoch sa tak znižuje. Rezort školstva tiež vlani oznámil Zastupiteľskému úradu SR v Argentíne, že pre znížený rozpočet a úsporné opatrenia nevyšle v roku 2011/2012 učiteľa slovenského jazyka do Argentíny.

Slovenské ministerstvo školstva tiež dlhodobo zabezpečuje vysielanie učiteľov základných a stredných škôl na bilingválne školy s vyučovacím jazykom slovenským alebo vyučovaním slovenského jazyka v zahraničí. Vlani vyslalo Slovensko štyroch učiteľov základných a stredných škôl na školy v Maďarsku, dvoch do Rumunska a piatich na Ukrajinu. Rezort školstva prepláca učiteľov a vysokoškolským lektorom náklady v podobe mzdy, materiálnych, cestovných a pobytových nákladov. Vlani táto suma predstavovala takmer 2,26 milióna eur, z toho 2,2 milióna eur išlo len na mzdy.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Domino (Keira Knightley) dostala pri narodení do vienka niekoľko predností – súhlasne telo...
pred 5 rokmi
Bratislavský mestský festival BA City Beats bude rovnako ako vlani najmä o hudbe, no svoj priestor na ňom budú mať aj výtvarné diela, ktoré s hudbou priamo súvisia. Viktor Frešo predstaví 20. a 21. júna na Pláži pod Ufom unikátny projekt Jesus Guitar
pred 8 rokmi
Pitná a hygienicky nezávadná voda bude pre obyvateľov Kene o čosi dostupnejšia.
pred 4 rokmi
Susan sa každé ráno zobúdza s novými štípancami...
pred 8 rokmi
Toyota uvádza na trh netrpezlivo očakávané kompaktné 2+2 miestne športové kupé GT 86.
pred 8 rokmi
Evora GTE mieri na okruhy
pred 10 rokmi
Staré porekadlo hovorí, že smiech je liek zadarmo, na všetko a bez vedľajších účinkov.
pred 5 rokmi
Počuli ste už o planéte Baab? A vedeli ste, že tam žijú zábavní modrí ufóni, ktorí majú dokonca svojho národného hrdinu?