Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vládu čaká rokovací maratón o zákonoch

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 14.08.2013

Kabinet dnes prerokuje návrh novej volebnej legislatívy, s ktorou prišiel rezort vnútra.
Vládu čaká rokovací maratón o zákonoch
Zdroj obrázku: Internet
 

Vládu dnes na prvej podovolenkovej schôdzi čaká schvaľovací maratón zákonov. Dnes má na stole dvojicu volebných zákonov – o podmienkach výkonu volebného práva, ako aj o volebnej kampani. Tieto normy z dielne rezortu vnútra majú zjednotiť pravidlá pre jednotlivé voľby.

Politické strany by mali podľa pôvodného návrhu ministerstva na svoju volebnú kampaň vynaložiť najviac tri milióny eur, kandidáti na post prezidenta maximálne pol milióna eur a nezávislí kandidáti na predsedov samosprávnych krajov najviac štvrť milióna eur. Všetci budú povinne zverejňovať údaje nielen o tom, koľko peňazí na kampaň minuli, budú tiež musieť informovať, odkiaľ peniaze majú. Zákon zavádza tzv. transparentné účty, ku ktorým bude mať prístup verejnosť. Pred voľbami by bolo 48-hodinové moratórium, predvolebné prieskumy by sa nesmeli zverejňovať 21 dní pred voľbami. Tretí sektor návrh kritizoval, podľa neho diskriminuje nezávislých kandidátov.

Navrhovaným zákonom o výkone volebného práva sa podľa MV zjednocujú všeobecné pravidlá. Platí to pre lehotu na vyhlásenie volieb, ktorá bude 110 dní pred konaní volieb (okrem voľby prezidenta, kde Ústava SR určuje 55 dní). Zjednodušuje sa informovanosť verejnosti o kľúčových lehotách v rozhodnutí predsedu národnej rady o vyhlásení volieb. Rovnaká pri všetkých voľbách má byť aj úprava hlasovacích lístkov - bude sa už iba „krúžkovať“. Do domácnosti sa má doručovať už len jeden zoznam kandidátov. Zápisnice okresných volebných komisií budú doručované elektronicky. Navrhovaný zákon upravuje počty členov okrskových volebných komisií. Podľa textu návrhu zákona do okrskovej volebnej komisie môže delegovať politická strana alebo koalícia, ktorá je zastúpená v Národnej rade Slovenskej republiky, a petičný výbor jedného člena a jedného náhradníka. Ak okrsková volebná komisia nie je utvorená týmto spôsobom, alebo ak sa počet jej členov zníži pod päť a nie je náhradník, chýbajúcich členov vymenúva starosta obce.

Nová volebná legislatíva by mala podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka ušetriť štátu do dvoch rokov 1,5 milióna eur. Pripúšťal, že v zákonoch budú ešte zmeny a rezort je otvorený diskusii. K normám dostali viacero hromadných pripomienok. MV už akceptovalo návrh, aby sa zjednotila dĺžku volebnej kampane pre všetkých, ktorí chcú kandidovať vo voľbách, začiatok volebnej kampane nebude podmieňovaný zaregistrovaním nezávislého kandidáta. Okrem toho sa zrovnoprávnia nezávislí kandidáti a kandidáti politických strán do orgánov územnej samosprávy pokiaľ ide o limity výdavkov na volebnú kampaň. Limity budú platiť pre všetkých rovnako. Zjednotia sa sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani pre kandidátov politických strán a nezávislých kandidátov. Spresnené znenie bude mať stať o financovaní volebnej kampane pri voľbe prezidenta tak, aby bolo absolútne jasné, že možnosť úhrady výdavkov na kampaň treťou stranou zákon neumožňuje. Pri vyčísľovaní hodnoty bezodplatného plnenia sa aj nezávislým kandidátom uloží povinnosť preukázať súlad tejto hodnoty s cenou obvyklou.

Náklady na jesenné voľby do orgánov samosprávnych krajov budú takmer desať miliónov eur. Z rozpočtu ministerstva vnútra na ne vyčlenili 8 624 592 eur, Štatistický úrad SR počíta so sumou 1 345 372 eur. Ide o financie, ktoré zahŕňajú aj výdavky na prípadné druhé kolá volieb predsedov samosprávnych krajov. Uvádza sa to v Návrhu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávnych krajov v roku 2013, ktorý dnes posúdia členovia kabinetu.

Ministri dnes prerokujú aj novelu školského zákona, podľa ktorej by sa od septembra budúceho roka mali zvýšiť počty žiakov v triedach. V prvom ročníku základných škôl by sa tak počet detí mohol zvýšiť o tri, v triedach na druhom stupni základných škôl by počet detí mohol stúpnuť o jedného žiaka. Na prvom stupni základných škôl sa má maximálny počet detí v triede zmeniť len v prvom ročníku. Doteraz bol maximálny počet prvákov v triede 22, po novom by sa ich maximálny počet mal zvýšiť na 25 tak, aby sa vyrovnal počtu detí v ostatných ročníkoch prvého stupňa. Na druhom stupni základnej školy má maximálny počet žiakov stúpnuť z 28 na 29.

Rezort spravodlivosti dal na rokovanie celú sériu noviel zákonov. Novela Zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže počíta s tým, že repertoár donucovacích prostriedkov, ktoré môžu využívať jeho príslušníci, by sa mal rozšíriť o obranný štít, špeciálne strelivo a prostriedky na zamedzenie priestorovej orientácie alebo na utajenie fyzickej identity obvineného alebo odsúdeného. Novelizované znenie zákona o výkone trestu má vyriešiť bezpečnostné riziká s prijímaním balíkov, na ktoré majú väzni nárok raz za tri mesiace. Väzňom upravia aj podmienky samostatných nákupov v predajni, ktorá je priamo vo väzení. Okrem toho sa plánuje zavedenie novej disciplinárnej odmeny – odsúdení dostanú možnosť prijať balík s potravinami a vecami osobnej potreby (vrátane cigariet, tabaku a tabakových výrobkov), a to bez časových obmedzení. Vláda dnes prerokuje aj novelu zákona o advokácii (súvisí so vstupom Chorvátska do EÚ), ako aj návrh začiatku obstarávania rekonštrukcie ústavu na výkon väzby v bratislavskom Justičnom paláci.

Ďalší balík návrhov predstaví na rokovaní minister kultúry. Kapitálové výdavky z roku 2011 vo výške 1 735 788 eur chce využiť na iné účely, ako sa plánovalo. Peniaze pôvodne určené na rekonštrukcie kaštieľa v Budmericiach, budovy Matice slovenskej a kaštieľa Budimír pôjdu na dofinancovanie investičných akcií organizácií patriacich pod rezort kultúry, ktoré sú vo veľkej miere financované zo štrukturálnych fondov.

Navrhovaná novela zákona o vysielaní a retransmisii rieši podmienky vysielania elektronických médií vo vzťahu k jazyku či ochranu maloletých, ako aj programy pre sluchovo a zrakovo postihnutých. V novele zákona o audiovizuálnom fonde sa navrhuje rozšírenie jeho podpornej činnosti. V súčasnosti je zameraná na podporu audiovizuálnej kultúry v Slovenskej republike, má sa rozšíriť aj na oblasť podpory audiovizuálneho priemyslu.

Envirorezort prichádza na dnešné rokovanie so správou o havarijných deformáciách svahov, podľa ktorého chce dať tento rok viac než 5,6 milióna eur na pomoc územiam, ktoré sú ohrozené zosuvmi pôdy. Ministerstvo predložilo aj návrh zákona o obmedzení používania niektorých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a informáciu o predložení veľkého projektu Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie obcí v mikroregióne Bodva.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Stravou ovplyvňujeme 70% nášho zdravia. Vyprac...
"Nie je doležité mať krásnu postavu ale zdravie...

149 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 855 m2
130 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 65 m2
12.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 66.17 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Múzeum obchodu, prináša, v rámci ojedinelého projektu „Rock v múzeu“, vo štvrtok 20.10., do Bratislavy jedinečného austrálskeho bluesrockového gitaristu Gwyna Ashtona.
pred 7 rokmi
Speváčka sa v rámci série koncertov predstaví v piatich slovenských mestách.
pred 9 rokmi
Predstavenia Elvis Presley in Concert, organizátori zrušili. Usporiadatelia pre agentúru SITA uviedli, že dôvodom sú technické problémy.
pred 7 rokmi
Pokračovanie filmového hitu Avengers: Pomstitelia z roku 2012 bude vraj temnejšie, no zároveň v ňom nebude chýbať inteligentný humor.
pred 9 rokmi
Rodák z Los Angeles si od mája 2010 do mája 2011 podľa magazínu Forbes na svoje konto pripísal 77 miliónov dolárov
pred 10 rokmi
Time Flies je kompletnou kolekciou singlov, mapujúcou hudobný vývoj Oasis od ich prvých úspechov do ukončenia existencie kapely.
pred 4 rokmi
Produkcie sa opäť ujal Greg Haver, ktorý stojí i za mimoriadne úspešnou poslednou nahrávkou Rockfield.
pred 6 rokmi
Ako ja možné rozdielne vnímať rovnaký príbeh a krízu vzťahu dvoch ľudí? Ako sa líši jeho a jej pohľad na rovnakú udalosť? Ako odlišne môžu vnímať spoločne prežitú tragédiu?