Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Vládne nariadenie posilňuje štát a oslabuje jednotlivca

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.07.2013

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň víta vládne nariadenie zvyšujúce sumu pre dôchodkov, na ktoré nebude môcť exekútor siahnuť.
Vládne nariadenie posilňuje štát a oslabuje jednotlivca
Zdroj obrázku: Internet
 

Štát vládnym nariadením o zvýšení sumy životného minima pre dôchodcov podľa poslanca strany Most-Híd Gábora Gála vytvára dve kategórie občanov. Štát podľa Gála návrhom na jednej strane posilňuje svoju úlohu a naopak, oslabuje súkromnú sféru a postavenie jednotlivca.

Vládne nariadenie zvyšuje sumu, na ktorú dôchodcom nebude môcť exekútor siahnuť, zo 116 na 194 eur. Gál toto opatrenie vníma rozporuplne, pretože nariadenie zároveň hovorí o prísnejšom vzťahu k ľuďom, ktorí úmyselne porušujú zákony. V záujme zvýšenia účinku postihu, respektíve jeho preventívneho pôsobenia, sa znižuje hranica chráneného príjmu páchateľov vybraných priestupkov. Ministerstvo spravodlivosti takúto zmenu zapracovalo do návrhu nariadenia na podnet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Základná suma, ktorá sa nebude môcť páchateľovi vybraných priestupkov zraziť pri výkone rozhodnutia, bude znížená na 50 percent životného minima na plnoletú fyzickú osobu.

Táto úprava súvisí s pripravovanou zmenou zákona o priestupkoch, ktorý by mal do budúcna umožňovať výkon rozhodnutia o uložení pokuty za priestupok aj zrážkami z dávok sociálneho poistenia, pomoci v hmotnej núdzi alebo z rodičovského príspevku, ktoré inak nemožno postihovať exekúciou. Pôjde napríklad o priestupky na úseku zdravotníctva, priestupky proti verejnému poriadku, občianskemu spolunažívaniu, priestupky proti majetku či priestupok ohrozenia výchovy a vzdelávania dieťaťa alebo zanedbania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku dieťaťa. Zmenu zákona o priestupkoch pripravilo Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR v rámci návrhu zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Poslanec za Most-Híd preto upozorňuje, že určitý okruh dôchodcov bude požívať ochranu a ich dlžoby sa budú splácať dlhšie, keďže im ostane minimálne 194 eur. Oproti nim si štát dokáže za páchanie priestupkov zabezpečiť, aby tejto kategórii občanov zostávala na život iba polovica sumy životného minima, teda 97 namiesto 194 eur a bude sa im môcť siahnuť aj na dávky sociálneho poistenia, pomoc v hmotnej núdzi alebo rodičovský príspevok, ktoré inak nemožno postihovať exekúciou. Štát si tak podľa Gála zabezpečí vymáhanie prostriedkov efektívnejšie, ako sa k nim môže dopracovať súkromná sféra a jednotlivci.

Poslanec Smeru-SD Anton Martvoň zasa vládne nariadenie víta. "Týmto nariadením sa dostane ochrany dôchodcom, ktorí patria medzi najzraniteľnejšie skupiny našej spoločnosti a je potrebné im dať náležitú ochranu pred likvidačnými exekúciami a preto v tejto oblasti je prípustná aj ich pozitívna diskriminácia voči ostatným," argumentuje.

Nariadenie rezortu spravodlivosti podľa poslanca za Smer-SD rovnako prispeje k zodpovednejšiemu poskytovaniu pôžičiek a úverov zo strany rôznych pôžičkových, finančných a lízingových spoločností, ktoré si budú musieť vopred pred poskytnutím úveru alebo tovaru na splátky zodpovednejšie prelustrovať klienta a nebudú dávať pôžičky len tak každému občanovi. "Prispeje to teda k zodpovednejšiemu poskytovaniu pôžičiek, lízingov a úverov a zároveň k uskromneniu konzumnej slovenskej spoločnosti. Podobný systém preverovania bonity klienta už funguje v bankovom systéme a v súčasnosti banky neposkytujú už úvery alebo pôžičky každému, ale to majú odstupňované podľa bonity klienta a výšky žiadaného úveru," vysvetlil Martvoň.

Zároveň sa týmto nariadením podľa neho vytvára aj priestor a predpoklady na to, aby sa voči tým obyvateľom, ktorí páchajú priestupky a inú protiprávnu činnosť, mohla uplatniť aj finančná zodpovednosť vo forme zrážky pokuty zo sociálnej alebo z dôchodkovej dávky, a tým sa zabezpečí aj ich zodpovednejší prístup k dodržiavaniu zákonov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Kolekcia 3CD Hrdinovia českého muzikálu prináša výber toho absolútne najlepšieho z pôvodnej muzikálovej tvorby.
pred 4 rokmi
Skvelá správa pre fanúšikov muzikálov. Deti ráje uvidíme aj na Slovensku.
pred 9 rokmi
Spoločnosť Nikon Europe dnes predstavila svoju úplne novú vlajkovú loď medzi bleskami, Nikon SB-910 s meraním i-TTL (inteligentné TTL), ktorý nahrádza vysoko oceňovaný blesk SB-900.
pred 8 rokmi
Výpravná snímka plná veľkolepých bitiek i osobných drám je pätnásty celovečerný film Juraja Jakubiska.
pred 8 rokmi
Podľa Slovenskej národnej galérie musia projekty prihlásené do výberu na Bienále umenia v Benátkach zohľadňovať zameranie 55. bienále na vizuálne umenie.
pred 8 rokmi
Pohlavie ich prvého spoločného potomka ani termín pôrodu zatiaľ nie sú známe.
pred 6 rokmi
Pripravili sme pre Vás ďalšiu súťaž. Tentokrát si prídu na svoje všetci milovníci drum & bassu. 22. februára do Bratislavy totiž zavíta The Qemists.
pred 8 rokmi
Úspechy spevákovi i albumu Všetko najlepšie zaželalo až sedem krstných rodičov, čo symbolizuje spevákovu sedemročnú kariéru.